Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Светила в суперкомпютрите показват как с изкуствен интелект да воюваме за чист въздух

На компютри-чудовища могат да се създават ново поколение чисти двигатели и безопасни за околната среда горива

51% от замърсяването на въздуха в ЕС се дължи на транспорта и енергетиката

Едни от учените, които са истински звезди в горивните процеси, суперкомпютрите и изкуствения интелект, на 24 октомври пристигат в София за международен семинар, за да обучат тук учени от цял свят как да създават чисти двигатели и безопасни за околната среда горива, съобщиха от Националния център за суперкомпютърни приложения. Чрез него български учени са част от един от най-перспективните проекти на Европа в битката с глобалното замърсяване и климатичните промени.

Статистиката сочи, че пет сектора отделят по-голямата част от парниковите газове в Европейския съюз:

- 26% се дължат на индустрията;

- 13% на сградите;

-13% на селското стопанство;

- 28% на транспорта;

- 23% на енергетиката.

Усилията на суперкомпютърните асове в проекта CoEC са концентрирани именно върху намаляването на емисиите при последните два – транспорта и енергетиката.

Пренасянето на горивните процеси от двигателите в суперкомпютрите е област, която се развива с невероятни темпове в Европа и Америка, тъй като транспортът и енергетиката трябва да станат безопасни за околната среда.

Именно затова има решение да се обучат напълно безплатно колкото се може повече изследователи в тази сфера, за да може Зелената сделка да стане факт, въпреки всички рискове, които крие войната в Украйна.

В София в края на октомври пристигат учени от Европейския център за изследвания и обучение в областта на научните изчисления CERFACS, Суперкомпютърния център на Барселона (BSC), Института по горивни технологии към университета в Аахен RWTH, Суперкомпютърния център в Юлих и техническите университети в Айндховен и Дармщат.

„Акцентите в програмата ще бъдат процесите в изгарянето, основните и текущите предизвикателства в тях, както и използване на машинно обучение (ML) и високопроизводителни изчисления (HPC) при симулациите на турбулентни реагиращи потоци“, отбелязва в поканата си координаторът на проекта и старши изследовател в Суперкомпютърния център в Барселона д-р Даниел Мира.

Горивните процеси могат внимателно да се моделират чрез суперкомпютри и изкуствен интелект.
Горивните процеси могат внимателно да се моделират чрез суперкомпютри и изкуствен интелект.

Лекциите ще са посветени на химичната кинетика в пламъците и как тя може да се превърне в изчислителен процес, как се образуват саждите в турбулентни пламъци, как се моделират частиците, как се правят високопроизводителни изчисления или HPC-алгоритми за симулиране на процеса на изгаряне. Освен това ще бъде направено въведение в изкуствения интелект и машинното обучение, интерактивното изследване и анализа на големи количества данни и др., уточняват още от Националния център за суперкомпютърни приложения.

Видео

Коментари