Николай Николов, който потушава всеки пожар и бедствие, се пенсионира след 2 месеца
Вместо да говори за себе си, винаги хвали служителите си. Но главният комисар е този, който модернизира службата, спечели европроекти да я оборудва, създаде отряди от доброволци и обучителни центрове
След 40 години в пожарната, 16 от които като неин шеф, Николай Николов се пенсионира. Той ще сдаде поста, който заема 5932 дни, на 25 ноември, когато навършва 60 години. Това е пределната възраст за работа в МВР.
Новината бе съобщена с огромно съжаление от служебния вицепремиер и вътрешен министър Иван Демерджиев на празника на огнеборците - 14 септември. Той се зарече да направи всичко възможно да задържи Николов, ако тогава още е вицепремиер. Вероятно министърът има предвид идеята, която дори бе в деловодството на предния парламент - пожарната да излезе от МВР и да стане държавна агенция. Самият Николов обаче отказа да коментира бъдещите си планове и в типичния си стил използва момента, за да похвали служителите си. С това ще го запомнят и всички журналисти, на които той винаги отговаряше, но нямаше търпение да приключат с въпросите. “Хайде, стига питахте, че искам да си похваля хората”, е фразата, която той изрича във всяко интервю.
Зает в потушаването на поредния пожар или бедствие - само за тази година има над 40 000 сигнала до огнеборците, Николов рядко е правил ретроспекции на кариерата си. Вместо това е използвал момента да похвали служителите си, които от януари до септември са спасили 476 души. Един от редките случаи, когато е говорил за изминалото време, е през 2016 г., когато отброи 10 години на поста.
“Гледайки назад, винаги можеш да направиш извод, че е било възможно и повече. В тези 10 г. пет бях шеф на пожарната, пет на нея и Гражданска защита. Оценката трябва да я даде друг, аз благодаря на моите служители”, каза тогава той.
Когато поема поста на 29 август 2006 година, Николов се изкачва от зам.-директор до титуляр. По онова време е член и на научния институт към пожарната. Казват, че бил буден, постоянно се интересувал от новости, които четял в чужди издания и откривал в годините, в които интернет не бе толкова разпространен в страната.
След 5 години на поста пред него се откри ново голямо предизвикателство. “Гражданска защита” бе закрита през 2011 г. и стана част от пожарната, чието име бе променено на “Пожарна безопасност и защита на населението”. Така Николов вече отговаряше освен за огнените бедствия и за наводнения и други катаклизми.
През цялото време той работеше усърдно с общините, за да се създадат доброволни формирования към пожарната. Инициативата започна през 2010 г. и днес вече има над 300 отряда с повече от 3400 доброволци. Разполагат със 175 противопожарни автомобила, тежка техника и др. Вчера те наградиха с най-високата степен на отличието си Николов.
Комисарят модернизира пожарната откъм техника, от 6 години огнеборците разузнават за пламъци с дронове. Пускат ги най-често в планините и други гористи местности, които са труднодостъпни. “Дроновете имат много предимства, огромното е, че можем да хванем в началото пожар”, обясни преимуществото на безпилотните летателни средства Николов през 2016 г. И купи машините чрез 3 проекта. Оттогава те са в употреба на дирекцията, за последно ги ползваха преди месец по време на горските пожари в Хасковско. Николов бе там, както и на всяка гореща точка в последните 16 години.
Освен да гаси пламъци, той ръководеше и спасителните дейности при наводненията във варненския кв. “Аспарухово” през 2014 г. И сега бе на терен край Карлово, където продължава разчистването на щетите от водната стихия.
11 дни Николов неуморно бе и в Хитрино, където на 10 декември 2016 г. взрив на цистерна изпепели къщи и уби 7 души. 150 жители бяха евакуирани, а огнеборците потушиха за броени часове лумналия пожар. После обезопасяваха селото и охлаждаха цистерните, за да източат горивото от тях. За усилията им Николов и служителите му бяха отличени от “24 часа” като “Достойни българи”.
Тогава Николов обясни, че огнеборците са се справили благодарение на отличната си подготовка. За да я подобрят още повече, той и екипът му разработиха няколко плана и спечелиха европроекти за над 400 млн. лева. С част от парите модернизираха службите, а с други направиха обучитени центрове. Такива днес работят в София, Пазарджик, Габрово, Враца, Шумен и Бургас, ползват се за обучение и реакции при пожари, земетресения и наводнения.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър