Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Григор Димитров по време на интервюто преди турнира във Вашингтон
Григор Димитров по време на интервюто преди турнира във Вашингтон

Григор Димитров даде интервю пред Пракаш Армитраж на Instagram канала на турнира във Вашингтон, в което коментира предстоящия си турнир, града и нагласата, с която влиза в него. Информацията е на Tenniskafe.

„Взех си добра почивка – може би една от първите, в които наистина си починах. Чувствах се много добре за около десет дни. Имах много неприятен мач на "Уимбълдън", получих травма. В такива моменти трябва да слушаш тялото си – исках да обърна тези негативни мисли и чувства, които ме спохождаха, в нещо по-позитивно и вълнуващо. Казах си „Вземи си малко време, виж как се чувстваш.“

„Оставих ракетите за известно време и започнах да правя неща, които ме правят щастлив. Горещо лято, просто му се наслаждавах. След това започнах да тренирам и съм готов да се завърна.“

Бившият №3 каза, че влиза презареден в предстоящия турнир.

„През годината нямаме никакви дълги почивки, така че реших да използвам това време, за да си взема такава и да опитам да се фокусирам върху последните месеци на годината. Според мен е важно да има такива моменти, а не да се хвърляш постоянно. Има турнири почти всяка седмица, това натоварва тялото и съзнанието и те понякога те кара да забравиш някои от простите основни неща. Ако успееш да слушаш вътрешния си глас от време на време, това е добре. Както съм казвал, тенисът не е спринт, а маратон. Годините са просто число – виждали сме резултатите от най-младите до най-възрастните. Не искам да мисля за това толкова, а просто да слушам тялото си малко повече и да използвам опита от всички тези години пътешествия. Винаги има място за развитие и винаги можеш да се подобриш."

Най-добрият български тенисист определи и които неща му харесват най-много в Citi Open.

„От първия ден, в който пристигнеш, от тренировъчните кортове, всички са толкова приятелски настроени, всички вършат чудесна работа, за да организират турнира. Метеорологичните условия могат да създават проблеми, но това е част от турнира. Горещо е, знаем. Влажно е – наясно сме. Публиката събира истински фенове, които остават на кортовете до късно. Всичко се натрупва. Хубаво е да започнеш американското лято тук, защото наистина тестваш тялото и лимитите си. Това е турнир, който наистина установява темпото за много от играчите за следващите седмици.“

Бе повдигнат и въпросът за тренировката му с Рафаел Надал преди миналогодишното издание на надпреварата, която се проведе пред пълни трибуни. Тогава Димитров прекара близо час в подписване на автографи и за снимки с привържениците си.

„Трябва да им даваш любов обратно. В моята ситуация не е само това – допринася и това как съм възпитан. Разбира се, невинаги си в настроение. Понякога си спечелил или загубил мач и трябва да бързаш. За мен лично е много важно феновете да разберат това, че когато имам възможност, ще го направя, независимо от това колко време ще отнеме. Без публиката няма да бъдем същите – не сме различни от никого, просто се е случило така, че сме добри в спорта. Това е моят малък начин да допринасям към публиката – оценявам всеки от тях. Никой не ги задължава да стоят и да ни гледат как се потим и гоним топката. С всяка година оценявам това все повече. В същото време ние ценим личното си пространство и личния си живот, така че трябва да има баланс.“

Григор говори и за това какво харесва в самия град Вашингтон:

„Това е смешна история – веднъж участвах в обиколките на двуетажните автобуси. И ме валя дъжд през една от годините. Искам да посетя Белия дом – гледал съм толкова филми… Ако успеем да превърнем това в желание реалност, бих бил много благодарен. Градът е чудесен. Ако имам възможност, винаги се опитвам да го обиколя и просто да се насладя на някой ресторант. През деня е много горещо, така че се опитваме да не излизаме, но всеки път, когато ни се отвори възможност, се опитвам да посетя града и да му се насладя. Както каза, тук има много история и толкова неща, които да видиш.“

Относно условията за тенис той каза:

„Харесва ми. Никога не бягам от условия като тези. Винаги ми е харесвало да играя на горещо и влажно. Постигал както добри резултати тук, така и някои много тежки за преживяване. Харесвам шансовете си всеки път, когато дойда във Вашингтон, независимо от това кога и срещу кого играя. Това е нещо, за което съм работил. Опитвам се да не се фокусирам върху времето, а върху представянето си – да видя какво мога да подобря. Вярвам, че първите кръгове са много важни.“

Армитраж посочи, че Димитров е постигал добри резултати на всяка от настилките и го попита на коя се чувства най-комфортно.

„Тази година имах един от най-силните си клей сезони. Но се опитвам да не мисля по този начин. Сега по-важно е да се опитвам да си изпълня плана. Не мисля „Тази настилка ми подхожда повече“ или „Този турнир подхожда повече на играта ми.“ Мисля, че тук опитът ми помага много. Преди знаех, че на определени турнири ще се представя по-добре, но в същото време исках да се представя по-добре на други, на които нямах силни резултати. Сега просто имам еднаква нагласа за всяка надпревара, което изисква повече усилия и малко повече подготовка.“

Григор бе попитан за приятелството му с Винъс и Серена Уилямс и това какво е най-ценното нещо, което е научил от тях.

„Всеки член на това семейство ми е показал много интригуващи части от живота по начин, по който ме кара да се замислям. Това ми харесва – обичам да мисля, да търся по-голямата картина, по-фундаменталните неща. Не става дума само за спорта. Разбира се, те са постигнали толкова неща в тениса, но за мен е по-важна личната връзка с тях. Това е нещо, което съм успял да постигна в професионалната верига през годините – да не забравям, че тенисът е важен, но не трябва да забравяме и останалото. Когато сме заедно, много рядко говорим за тенис. Разбира се, търся съвети и те винаги са насреща, но както казах, и двете ми показват другата страна на живота. Няма да забравя, когато гледах филма отново и отново и си казах „А, сега разбирам“. Имаше толкова много кадри, в които си обясняваш различни неща, които през годините си забелязал.“