Преди 25 години Джани Версаче е покосен от сериен убиец в Маями
Модният дизайнер създаде не само уникалния си стил, но и света на топмоделите
Точно преди 25 години на 15 юли в 8,30 часа сутринта Джани Версаче излиза от вилата си в Маями “Каза Казуарина” на Оушънс Драйв 1116. Модният дизайнер се отправя към близкия бар, за да си купи вестници. Той е пристигнал в къщата си във Флорида само преди дни.
Малко преди това, на 6 юли, 50-годишният стилист е триумфирал на представянето на новата си колекция в Париж. Веднага след френското си ревю Версаче отива в Ню Йорк, за да обсъди с компанията “Морган Стенли” последните детайли около предстоящото котиране на борсата на марката си. Оттам дори праща по факса скици за нови колекции на офиса си в Милано. След това пристига в Маями. Времето е горещо. Във фаталната сутрин Джани е само по тениска, къси панталони и спортни обувки с логото на марката си. Извървява 500 метра, за да стигне до близкото “Нюз кафе”, където има будка с пресата от цял свят. В джоба си дизайнерът
държи винаги малка икона на Богородица от Меджугорие
(смятано за свещено градче в Югозападна Босна и Херцеговина - б.р.), има и пари в брой. Купува си пет списания, излиза от бара и се отправя към къщата си.
В 8,40 часа жена на име Мерсиха Колакович (това ще стане ясно доста по-късно), която е оставила току-що дъщеря си до училището ѝ, разпознава дизайнера и му маха. Той също ѝ се усмихва и изкачва стъпалата към голямата черна порта на вилата си, вадейки ключа от джоба си. Точно преди да отключи, от другата страна на улицата пристига мъж по къси панталони, с потник, облечен върху тениската, и с бейзболна шапка, смъкната ниско над очите му. На дясното си рамо носи раничка. Мерсиха, която по-късно ще даде друго име на властите, вижда как младежът пресича улицата и се изправя пред Версаче. След това вади пистолет от раницата си, стреля срещу Джани, който пада. Стреля още един път, като куршумът го пронизва в шията зад лявото ухо.
Куршумът причинява моментално мозъчна смърт на дизайнера,
въпреки че сърцето му продължава да бие. То спира едва в 9,21 часа в болницата “Джексън Мемориал”, където го откарват след покушението. Куршумът излиза от шията на Версаче и се забива в портата на къщата, заради което металните трески от него убиват на място един гълъб, пронизвайки го в окото. Намирайки птицата до трупа на Версаче, полицията си мисли първоначално за някакво предупреждение в мафиотски стил. Едва по-късно ще стане ясно, че се касае за чиста случайност.
На всичко това става свидетел Мерсиха, която е на десетина метра разстояние. Убиецът се отдалечава спокойно по Оушънс Драйв. В това време портата на вилата се отваря, от нея излиза партньорът на Версаче, с когото живее – Антонио д’Амико.
В същия момент пристига и приятелят им Лазаро Куинтана, който има среща с Антонио за тенис среща. Куинтана пита Мерсиха какво се е случило, докато Версаче продължава да кърви на земята. Жената показва отдалечаващия се убиец. Куинтана се втурва с викове след него. Мъжът обаче свива в една пресечка, водеща към гараж. Трима боклукчии виждат Куинтана, който тича след убиеца и ги предупреждава, че е въоръжен. Точно в този момент той вади от раницата си пистолета. Куинтана спира, а убиецът избягва.
По-късно става ясно, че това е 27-годишният Андрю Кунанън. Той е сериен убиец, тъй като преди Версаче е убил четирима други мъже, и се укрива от правосъдието още от април. От два месеца е в Маями Бийч, където обитава евтин хотел. След убийството на дизайнера американските власти поставят началото на невиждано в историята си преследване. Както ще стане ясно по-късно, Андрю Кунанън изобщо не е напускал Маями, въпреки че го “виждат” къде ли не из Щатите. На 23 юли - 8 дни след престъплението, Андрю е открит мъртъв в плаваща необитаема къща на Колинс Авеню 5250. Според властите той се е самоубил,
прострелвайки се в устата със същия пистолет, с който убива и Версаче
По време на убийството на Джани сестра му Донатела и по-големият му брат Санто се намират в Рим за ревюто на марката на Испанското стълбище. Чудовищната новина ги изстрелва на летището и десет часа по-късно са в Маями. От тогава до сега на всеки 15 юли Донатела изживява ужаса на онзи ден.
“Смъртта на брат ми беше най-ужасното нещо, което съм преживявала. Невъзможно е да се опише какво изпитах в онзи момент, нито страданието, преживяно след това. Загубата на Джани беше лична и публична – аз загубих брат си, а
хората загубиха един гений
Няма ден, в който да не мисля за него”, казва Донатела Версаче пред седмичника “Сетте”. Двамата с Джани са много свързани още от детството си в Реджо Калабрия. Имат сходни характери – и двамата са бунтари и много страстни. Версаче е гений не само заради модата, която твори, а и заради уникалния стил, който създава - нещо като “да бъдеш Версаче”.
Когато Джани умира, Донатела страда изключително като сестра, която е загубила брат си, но от друга страна, е уплашена как ще продължи по-нататък. Тя не се чувства на висотата на брат си и въпреки това си дава кураж, че трябва да успее заради него. Опитва се да окуражи и сътрудниците си във фирмата.
Винаги следва съвета на Джани да бъде извън схемите и да твори с безкрайна свобода.
Дълго време след смъртта на брат си
Донатела крие душата и чувствата си,
нахлузвайки си своеобразна маска. Страхува се, защото знае, че всички я гледат, но въпреки това трябва да продължи напред.
В продължение на години Джани Версаче създава колекция след колекция, вадейки на пазара на висшата мода огромно количество дрехи с марката си. Тя пасва идеално на онези, които обичат да са издокарани по последна мода 24 часа в денонощието.
Жените, желаещи да изтъкват максимално сексапила си, го следват непрекъснато.
През 80-те г. на миналия век започва златната ера за италианската висша мода. Десетина години по-рано в Рим идва 25-годишният калабриец Джани, който първоначално твори за марката “Джени”. Дрехите му прилягат перфектно на хора, които не искат да са банални и желаят да дадат израз на виталността и сексапила си.
Неслучайно Версаче измисля и света на топмоделите – в рекламните му кампании, дело на фотографа Ричард Аведон, Джери Хол, Кристи Търлингтън, Синди Крауфорд, Хелена Кристенсен, Клаудия Шифър, Линда Еванджелиста, Наоми Кембъл и Кейт Мос са като разкошни богини.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър