Продават ни чували за боклук вместо такса смет - който изхвърля повече, плаща много
Няма да има обаче автомати за връщане на бутилки
Цялостна промяна в начина на събиране на битовите отпадъци - да се плаща повече, ако изхвърляме по-голямо количество боклук - това предвижда нова стратегия за кръгова икономика, разработена от Министерството на околната среда.
Целта е домакинствата да се стимулират да намалят отпадъците и да ги събират разделно. Предвижда се да се продават индивидуални съдове (чували - бел. ред.), в които да се опаковат боклуците. Така ще се следи кой колко изхвърля и ще се определя таксата, която ще плаща.
Биоотпадъците вече ще се събират отделно, а компостирането ще е с водеща роля при бъдещите регионални системи за управление на отпадъците. За да се намали депонирането, по-голямо количество боклук ще бъде изгаряно за производство на енергия.
Депозитната система за бутилки, при която да се инсталират автомати, от които при връщане на празни опаковки да се получават пари, е отхвърлена на този етап.
В разширената отговорност на производителите може да се включат обаче повече продукти, като се започне от дрехите и обувките, за които да се изградят мощности за събирането и рециклирането им.
Общините няма да могат да харчат приходите от такса смет за други дейности, като това ще се проверява от Сметната палата. Ако събраните битови отпадъци са много над средните за страната, отчисленията на общините за депониране ще са по-високи.
За бизнеса се предлага цената на водата да бъде по-ниска, ако направи инвестиции за повторната ѝ употреба.
Ще се завишат изискванията за влагане на рециклирани материали в строителството. Където е възможно, ще трябва да се въведат зелени критерии в обществените поръчки за всякакви дейности, а за строителството - да се повишат.
Ограничаването на пластмасата е водещ приоритет в стратегията. Научните организации и бизнесът ще бъдат финансирани за разработване на технологии за рециклиране, алтернативни материали и биоразградими пластмаси.
Ремонтът и повторната употреба на стоките също са ключов приоритет. Общините ще създадат центрове за повторна употреба, които могат да бъдат оформени като пазари, да предоставят на сайтовете си информация за предлаганите услуги за ремонт, да изградят площадки за безвъзмездно предаване на едрогабаритни отпадъци, на които да може да се прави и размяна на употребявани стоки. Повече компании да използват продукти и компоненти чрез лизинг, ремонт и препродажба.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха