Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

В сградата на Съвета на Европейския съюз ще бъде построен бункер, който ще събира дипломати и политици от 27-е страни членки на алианса, пише "Политико".

Твърди се, че суперсигурната стая струва над 8 млн. евро и има капацитет от 100 души. Тя ще бъде поставена в изолационна клетка, която ще предпазва дипломатите от подслушвания и хакерски атаки на враждебни страни и организации.

Проектът на бункера е част от желанието на ЕС да засили сигурността на стратегическите комуникации, документи и политически срещи от нарастващите и все по-дръзки опити за шпионаж и хакерски атаки на неприятелски държави.

Съоръжението ще осигури подходящо ниво на комфорт за ВИП персоните.

Проектопредложението на новия бункер накара множество киберексперти да се запитат защо ЕС досега не е имал такава инсталация от стратегическо значение.

Специалистът по киберсигурност от холандското министерство на отбраната и настоящ либерален евродепутат Барт Гротуис заяви, че е време съюзът да се заеме по-сериозно с политиката си срещу вражески шпионаж.

Според него бункерът ще се превърне в символ на прогресивното мислене на европейските институции, които премахват завесата на невежеството, която им е пречела да осъзнаят заплахата на кибершпионажа.

През последните години европейските лидери бяха шокирани от вълна на хакерски атаки, изтичания и компромати.

Европейският банков орган, отговарящ за регулацията на финансите на съюза, затвори системата си за електронна поща през март 2021 г., след като откри, че е била компрометирана. Европейската агенция по лекарствата пък беше хакната през 2020 г., а през 2019 г. Делегацията на външните работи на ЕС в Москва се оказа с два компрометирани компютъра.

През последните месеци висши служители на ЕС и правителствени лидери бяха разтърсени от поредица от инциденти с хакване на мобилни телефони, включващи шпионски софтуер като произведения в Израел софтуер Pegasus. Той е открит в телефоните на испанския премиер Педро Санчес и в тези на висши служители на Европейската комисия.

Според евродепутатът Барт Гротуис е имало десетократно увеличение на броя на атаките срещу страните членки през последните три години, което налага радикални действия.

За да предпази своето политическо ядро, ЕС стартира поредица от инициативи, включително Стратегията за киберсигурност от 2020 г. и по-нови предложения за укрепване на информационната сигурност в самите институции на ЕС.

Една привличаща вниманието част от този план е да се създаде сателитна комуникационна мрежа, която да предпазва бъдещи критични за сигурността и безопасността мисии и операции, управлявана от ЕС и неговите държави членки, се казва в стратегията от 2020 г.