Специален бункер ще предпазва европейската политика от подслушване
В сградата на Съвета на Европейския съюз ще бъде построен бункер, който ще събира дипломати и политици от 27-е страни членки на алианса, пише "Политико".
Твърди се, че суперсигурната стая струва над 8 млн. евро и има капацитет от 100 души. Тя ще бъде поставена в изолационна клетка, която ще предпазва дипломатите от подслушвания и хакерски атаки на враждебни страни и организации.
Проектът на бункера е част от желанието на ЕС да засили сигурността на стратегическите комуникации, документи и политически срещи от нарастващите и все по-дръзки опити за шпионаж и хакерски атаки на неприятелски държави.
Съоръжението ще осигури подходящо ниво на комфорт за ВИП персоните.
Проектопредложението на новия бункер накара множество киберексперти да се запитат защо ЕС досега не е имал такава инсталация от стратегическо значение.
Специалистът по киберсигурност от холандското министерство на отбраната и настоящ либерален евродепутат Барт Гротуис заяви, че е време съюзът да се заеме по-сериозно с политиката си срещу вражески шпионаж.
Според него бункерът ще се превърне в символ на прогресивното мислене на европейските институции, които премахват завесата на невежеството, която им е пречела да осъзнаят заплахата на кибершпионажа.
През последните години европейските лидери бяха шокирани от вълна на хакерски атаки, изтичания и компромати.
Европейският банков орган, отговарящ за регулацията на финансите на съюза, затвори системата си за електронна поща през март 2021 г., след като откри, че е била компрометирана. Европейската агенция по лекарствата пък беше хакната през 2020 г., а през 2019 г. Делегацията на външните работи на ЕС в Москва се оказа с два компрометирани компютъра.
През последните месеци висши служители на ЕС и правителствени лидери бяха разтърсени от поредица от инциденти с хакване на мобилни телефони, включващи шпионски софтуер като произведения в Израел софтуер Pegasus. Той е открит в телефоните на испанския премиер Педро Санчес и в тези на висши служители на Европейската комисия.
Според евродепутатът Барт Гротуис е имало десетократно увеличение на броя на атаките срещу страните членки през последните три години, което налага радикални действия.
За да предпази своето политическо ядро, ЕС стартира поредица от инициативи, включително Стратегията за киберсигурност от 2020 г. и по-нови предложения за укрепване на информационната сигурност в самите институции на ЕС.
Една привличаща вниманието част от този план е да се създаде сателитна комуникационна мрежа, която да предпазва бъдещи критични за сигурността и безопасността мисии и операции, управлявана от ЕС и неговите държави членки, се казва в стратегията от 2020 г.
Най-четени
-
Извадете тъпите учебници
ИЗВАДЕТЕ ТЪПИТЕ УЧЕБНИЦИ Сядаме днес със Sarina и Julia на обяд в столовата в Началното училище и до нас сядат двама първокласници. Единият ме поглежда и казва: - Ооо, аз те знам - ти си Емил Джаси
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия Защо Сталин отрови Георги Димитров, а не го остави да умре от цироза
Всички около червения вожд страдали от тежък алкохолизъм “168 часа” откри нови документи на ЦРУ, според които героят от Лайпциг не е починал от естествена смърт Каква е причината Сталин да не
-
Галерия Хлапе прави първия атентат срещу Живков, лелята на Луканов спасява „атентатора"
4 знакови случки на репресирано семейство, описващи целия абсурд на социализма Въпреки че 10 ноември отмина, тази дата си остава своеобразен рубикон – тогава България обърна гръб на социализма и