Истината за кризата е табу
От 2 години България е в олигархична гражданска война
България се върти в омагьосан кръг. Четирикракото правителство на Кирил и Асен е нефелно. Да се махне, но после? Пак същата криза, даже още по-лоша. Кризата никога не е спирала, няма и да спре, докато олигархията най-сетне не позволи на българите да си избират истински народните представители.
2 дена гледам сутрин телевизиите и как не видях поне 1 политолог да даде точната диагноза. А тя ще им извади очите! Точно същата поредица от кризи е проигравана много пъти в Европа и винаги лечението е било едно и също – мажоритарен вот.
Да вземем например Франция след Втората световна война. Въвежда се пропорционална избирателна система – гласуване за партии. Само за 13 години се сменят 27 правителства. Средно – по 5,7 месеца живот. Хаосът е толкова велик, че през 1958 г. партиите изпадат в отчаяние и отиват да целуват ръката на Дьо Гол – бащице, спасявай ни!
Първата работа на Дьо Гол е да въведе мажоритарен вот и оттогава до ден днешен властта е стабилна, парламентите си карат целите мандати и Франция излъчва спокоен авторитет. А и наемният труд получава огромни придобивки, за каквито у нас може само да се мечтае.
Или да вземем Италия. Между 1946 и 1993 г.
там се сменят
52 правителства,
средно по 10,8
месеца живот
Мафията си има държава. В един момент с огромно закъснение на елита му идва малко акъл, отказва се от партийнолистовата система и въвежда смесена система, в която три четвърти от мандатите се печелят с мажоритарен вот. И въртележката веднага спира, мафията е победена и Италия навлиза в период на небивала стабилност и просперитет. Промяната към добро е толкова радикална, че италианците наричат новия режим Трета република.
Уви, после Берлускони върна партийните листи и хаосът се завърна. Все едно включваш и изключваш осветлението.
Това е диагнозата за българското заболяване
– на народа му
е отнета
възможността
да си избира
представители
Той е принуден да гласува за партии, а партиите се създават и контролират от олигархията. Партиите са политически отряди на рекетьорите от прехода, с помощта на които те и до днес си разделят плячката. А като не могат да я поделят, вадят калъчките.
Преди 2 години ГЕРБ и прокуратурата (по указания отвън) удариха част от олигархията и оттогава започна олигархична гражданска война.
Ударените олигарси инвестираха в улични бунтове и в нови и нови партии, но победител така и няма. Не може и да има.
Гражданска война от този тип се решава на бойното поле, а Брюксел не разрешава насилието. Формалната демокрация не одобрява рязането на глави. Я сме се избили, я са ни спрели субсидиите.
Именно затова кризата продължи и продължи, и още ще продължава, парламентите се саморазпускат и саморазпускат, в един момент олигархиите се разбраха за компромисно правителство тип “орел, рак и щука” плюс едно неизвестно животно и две посолства. Неизвестното животно беше и е ИТН. Много се говори чий точно проект е ИТН и вероятно всичко е истина, но неговата последна мисия е да изиграе ролята на слабото звено.
На помощ дойдоха и машините за гласуване, които позволяват мащабни и неуловими манипулации. Но
който смяташе,
че с
четирикраката
коалиция на
Кирил Петков
кризата бе
решена, да спре
гъбите и тревата
Това правителство е самата олигархична война, но в рамките на общ тепих.
Освен воюващите олигархични интереси в него са се хванали за шията и коренно противоположните геополитически интереси на двете посолства. Направо е смешно да наблюдаваме какви извънземни приоритети ни се сервират.
Райчев например начерта 2 червени линии – Северна Македония и оръжието за Украйна. И двете са незначителни теми за избирателя. За избирателя е важно какви са тези далавери с тока и газа, които вдигат цените двойно и тройно, убиват бизнеса и на това отгоре трупат недопустим дълг.
И защо
точно сега ще
влизаме в
еврозоната,
та инфлацията да се повдигне на втора степен. И защо при такава инфлация минималната заплата не мърда.
Тези и още много неща живо интересуват избирателя. Това са червените линии на българина, а Райчевите са от Путин.
Киро пък се чуди как да задраска и двете Райчеви линии, но без да се разпадне коалицията. Представям си на какъв шиш го въртят от другото посолство.
Той е майстор на словесните гафове, но никой не оцени най-великото му откровение – че се кани да вземе 12 депутати от ИТН. Замислете се за този абсурд. Те нали са представители на народа? Как да ги вземе – да ги купи, съблазни или да ги заплаши с нещо? Най-смешното е да каже, че разчита на съвестта им.
Пардон,
забравих, че тези
12 депутати не
са на народа
Слави ги вкара в парламента като трафикант, който вози нелегални мигранти в ремаркето на тира. Сега ги гони с джипове, напомня им да са лоялни, иначе… И е прав човекът. Те са си негови поданици - той ги подбра на кастинг, подреди ги в листите, вкара ги в далаверата, а сега ще му кръшкат?!
Прав е, само че не виждам какво общо има това с демокрацията. Докато ни принуждават да гласуваме за партии, така ще е. А за да гласуваме за правилните партии, помагат Рашпилата и машините на Мадуро. Още 10 години така – и ще видим поне 30 служебни правителства, 30 нефелни парламента и всеки ще има шанс за министър-председател.
Не знам защо чак миналата седмица “Галъп” съобщи за едно международно изследване от миналата година – според него три четвърти от
българите
смятат, че
страната не се
управлява според
волята на народа
Е, какво очаквате? Много ясно, че ще е така. Три четвърти от българите поискаха мажоритарен в 2 тура, а управляващите се направиха на тапа. Правилно смятат българите.
На въпроса дали изборите у нас са свободни и честни – 65 на сто от българите са на точно обратното мнение. А на какво мнение да са след манипулацията с машините и агитацията на Рашков? 61 на сто смятат, че гласът на народа е слаб и не се чува, а само 13 на сто го смятат за силен.
Ами как да се
чува, като по
телевизиите
говорят само
слугите на
елита?
Все пак интересно кои са тези 13 на сто и имат ли нужда от жестомимичен превод.
Клетото ВМРО, чуди се как да напомни за себе си. Онзи ден и то предложи Велико народно събрание и нова конституция. Горкото, за 32 години то не успя нито веднъж да влезе със собствени сили в парламента, а ще обръща посоката на въртенето на Земята. Колко лесно е да се каже – мажоритарен вот! И веднага ще те забележат!
Ето, това е истинската диагноза за кризата. Ще я познаете по факта, че тя изобщо не прозвуча по телевизиите.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха