Омикрон доминира за 14 дни след Ивановден, пета вълна ни удря преди края на 4-ата
l 3 млн. и половина поставени дози у нас за година ваксинация, оставаме последни в Европа
l Расте общата заболеваемост, а в отделни области с 15-20% се увеличили случаите за седмица
l Вирусолог: Бустерът да се бие само 3 месеца след втората доза
Януарски пик заради омикрон и влизане в пета вълна, преди да е спаднала окончателно четвъртата - това прогнозират експертите.
Само за две седмици новият вариант ще стане доминантен и в България, като това ще се случи около 20 януари, смята математикът Николай Витанов. По думите му омикрон вече е тук, но няма да развали празниците ни. Най-вероятно ще бъде официално засечен по Ивановден. При този щам
вероятността
човек да се
зарази е 4 на
1000, докато
текущата е
1,5 на 1000,
обясни професорът пред Нова тв.
Положителната прогноза на Витанов е, че въпреки многото заразени няма да има толкова тежки случаи. Нямало да има и много смъртни случаи, както и натоварени интензивни отделения в болниците. Такъв е опитът на другите страни.
“Очаква се смъртността да е няколко пъти по-ниска. При 5000 случая се очаква 50-60 смъртни случая, тоест най-много 1%”, изчисли той.
Бизнесът обаче ще усети вълната, защото много служители ще са болни. Затова хората трябва да се пазят с дистанция, маски, дезинфекция, ваксинация, апелира математикът от БАН.
Първите удари на петата вълна ще изпитат личните лекари, те ще са и главните герои в нея, заяви още проф. Витанов. Иначе не очаквал драматичен обрат на заразата до края на януари.
Не толкова оптимистична обаче е прогнозата на доц. Любомира Николаева - Гломб. Според вирусоложката ще има тежка вълна от омикрон с много заразени и тежки случаи. Припомни, че се очаква удвояване на случаите за 2-3 дни до края на януари - така се случи в Италия, Великобритания, Южна Африка и Франция.
“Ще имаме един високозаразен вариант с тежко протичане и един още по-заразен, при който потенциалът да зарази белия дроб е малко по-нисък”, обясни доц. Гломб.
И тя смята, че най-вероятно омикрон
вече е в
България,
но е скрит при
хора с малко
контакти
Той ще бъде забелязан по увеличението на броя позитивни проби.
По думите ѝ бустерната ваксина дава 90% защита срещу новия щам. Той преодолявал имунната защита от инфекция и ваксинация, но бустерната доза възвръщала спомена на организма за инфекцията.
Според доц. Гломб трябва да се намали периодът за поставяне на трета доза на 3 месеца след втората. Преди появата на омикрона експертите съветваха да се изчака шест месеца, в момента това изискване е валидно у нас.
Заради омикрона четвъртата и петата вълна в България ще се слеят, прогнозира пък имунологът Цветелина Великова.
Според нея след празниците ще има нов пик заради подценяването на новия вариант. Нарастването на случаите и влизането директно в петата вълна тя също вижда в средата на януари.
Д-р Великова напомни, че ваксинираните, които се срещат с роднини по празниците, имат много по-нисък риск от заразяване. Тя предупреди пред БНР, че подценяването на омикрона заради данните, че е по-заразен, но по-малко смъртоносен може да донесе фалшиво успокоение у някои и да ги откаже от ваксиниране. Заради това може да се окажем отново с голям брой заразени, които да изкарат тежко болестта и съответно процентът жертви пак да е много голям, а болниците - препълнени.
Точно една година след началото на ваксинационната кампания у нас България остава последна в Европа. 30% са завършилите ваксинационния си цикъл.
Това означава, че са близо 1 900 000 души, а общият брой на поставените дози е 3 655 362 според данните в единния информационен портал.
С бустерна доза
са едва 251 961
българи
В Европейския съюз над 78% от възрастните са ваксинирани през изминалата година, написа шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен в туитър.
От миналата седмица у нас вече се поставят ваксини срещу COVID и на деца над 5 г., като първите 10 дози бяха направени във Велико Търново. Засега обаче интересът към педиатричните ваксини не е голям.
На този фон средната заболевамост у нас бавно се покачва и отново наближава 300 души на 100 хил. население. По данни на Националния център по заразни и паразитни болести от последния работен ден - 23 декември, тя е била 297 на 100 хил. население.
13 области са
в червената зона
на ковид картата у нас. Вчера Видин отново влезе в нея, след като само три дни преди това - на 24 декември, излезе.
В жълтата зона са 12 области. Прави впечатление рязкото нарастване на новите случаи в отделни области на седмична база, отчетено към 27 декември. В Силистра то е с 20%, в Разград - с близо 16, в столицата - с 13, а във Велико Търново - с 11,5 на сто.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков