Шефът на ГДБОП обвинен - опитал да натиска прокурорка да чуе разказа на Боби с милионите
Калин Стоянов остава на поста - през 2018 г. Конституционният съд отмени възможността полицай да бъде отстраняван от работа само заради наказателно производство срещу него
Поредната битка между МВР и прокуратурата взе първа “жертва” в деня преди Бъдни вечер.
Софийската районна прокуратура привлече като обвиняем директора на ГДБОП Калин Стоянов само 10 дни след като започна разследване за натиск над наблюдаващите прокурори по делото за пране на пари от строителството на магистрала “Хемус”.
Според прокуратурата Стоянов е направил опит да склони длъжностно лице, в случая техни колеги от градската прокуратура, да нарушат служебното си задължение във връзка с правораздаването. Наказателният кодекс предвижда от 1 до 6 г. затвор за това престъпление.
“От вас разбирам
за обвинението.
Не са ме търсили
и не съм
разпитван”,
каза за “24 часа” Калин Стоянов, след като прокуратурата съобщи за привличането му като обвиняем. Отказа коментар. От МВР уточниха, че директорът на ГДБОП не е бил разпитван по случая и не е получавал официални документи.
От държавното обвинение коментират, че му е изпратена призовка, за да му връчат изготвеното постановление за привличане към наказателна отговорност.
Взета му е мярка подписка и така шефът на антимафиотите трябва да посещава най-близкото районно, за да я спази. Калин Стоянов е първият директор на елитната служба в МВР, който е обвинен от прокуратурата, докато заема поста.
В разследването ще се включи и антикорупционната комисия на Сотир Цацаров, разпитани са много свидетели, иззети са записи от камери за видеонаблюдение.
На 12 декември сутринта прокуратурата разкри на извънреден брифинг, че служители на ГДБОП са подложили на натиск наблюдаващите прокурори по делото “Хемус”. Ден по-рано антимафиотите са говорили с обвиняемия Борислав Колев, който по това време е под домашен арест. Той е изразил желание да даде обяснения. Поставил е две условия - прокуратурата да не протестира мярката му за неотклонение и да бъде пуснат да пътува в чужбина, ако му се наложи. После е доведен в сградата на ГДБОП, а разследващите са отишли до кв. “Люлин”, за да вземат един от наблюдаващите прокурори, за да присъства на разговора. Според ГДБОП, които отговориха същия ден, обвинителката не е искала да се занимава със случая и не я интересувало какво ще разкрие обвиняемият. Това било и вторият опит той да разкаже за схемата. Така до обяснения не се е стигнало и в събота. Тогава Борислав Колев и адвокатът му Христо Ботев си тръгнали, а Калин Стоянов поискал среща с прокурорката.
Според разследването на районната прокуратура той
“на висок тон се
опитал да я
склони да се
съгласи с
исканията на
защитата на
обвиняемия
- да не внася протест по определената му мярка за неотклонение “домашен арест” и да му се разреши да пътува извън страната”. Освен това ѝ заявил, че слага точка на разследването, като отказва да изпълни исканията на защитата, както и че ще ѝ бъде търсена отговорност за това от обществото.
Калин Стоянов отрече да е говорил на висок тон и да е притискал прокуратурата да се съгласи с исканията на Колев. Според МВР с този реверанс е имало възможност Колев да разкрие следващите нива в схемата с парите, но прокуратурата е саботирала процеса. Разследването за източените 53 млн. лв. от строителството на “Хемус” се водеше от ГДБОП, а резултатите бяха докладвани в прокуратурата по-късно.
След серия от взаимни обвинения и нападки между МВР и прокуратурата Колев все пак проговори. Във вторник по протест на прокуратурата той беше задържан под стража, но не дойде на заседанието, защото на първото припадна от стрес. Брат му Иво предаде молбата му към Бойко Рашков и Иван Гешев за среща. Така първо вътрешният министър, а след това и главният прокурор се видяха с него и чуха разказа му. В сряда той е дал и подробни показания пред съдия по разследването.
В интервю за БНР в четвъртък вътрешният министър
Бойко Рашков
заяви, че за него
не е тайна къде
са отивали
парите,
които е теглил Борислав Колев чрез подставени лица, но отказа повече подробности, за да не предупреждава заинтересованите докъде е стигнало разследването.
А обвиненията към директора на ГДБОП отекнаха и в парламента.
“Вместо да се възползват от оперативната работа на МВР, за да стигнат до дъното на истината, прокуратурата започва да разследва тези, които са работили. Вместо да разкриват престъпността, се опитват май да я прикриват и това вече става публично известно. Неслучайно настояваме за оставката на Иван Гешев”, заяви съпредседателят на “Демократична България” Атанас Атанасов.
“На мен този началник на ГДБОП не ми харесва и много се надявах да го сменят. Сега всъщност Гешев го бетонира. Този човек няма да го бутнат при това управление и при този министър”, каза Николай Радулов от “Има такъв народ”.
“Две групировки влизат в сблъсък помежду си. Не виждам в този случай кой ще защити закона”, заяви лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов.
Николай Хаджигенов от “Ние идваме” пък заподозря, че обвиненията към Калин Стоянов имат за цел отстраняването му от поста. В много случаи прокуратурата иска това от съда, но само за изборни длъжности като кметове и депутати, но не и за назначени, каквато е ситуацията с директора на ГДБОП. Калин Стоянов няма да бъде отстранен от поста и от ръководството на вътрешното министерство, научи “24 часа”. Такава възможност беше предвидена в Закона за МВР за обвиняеми служители, но разпоредбата беше обявена за противоконституционна през 2018 г.
Най-четени
-
Галерия Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост
Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от
-
Тоалетът на Мелания Тръмп не беше просто модно изявление
Чета коментари за визията на Мелания Тръмп тук, във Фейсбук. Естествено 90% от жени. Все "модни капацитетки." То иронии, то смях, то подигравки... На мен страшно много ми хареса
-
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник. Толкова български политици му писаха любовни писма, па той да не покани нито един от тях на инаугурацията си. За какъв се мисли тоя, бе? От Фейсбук
-
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..."
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..." Това правителство го правят само заради вас, и само заради вас, и само заради вас
-
Галерия Бил ли е Аспарух сред претендентите за трона на Византия заради токсичен брак?
Сватбата между император Ираклий и племенницата му предизвиква огромен скандал и протести в Константинопол, дъщеря им се омъжва за скитски владетел, чието име е заличено