Гордей се, народе! Ние сме първата държава в света, в която…
Скоро Радев ще покаже тайната си рожба пред обществото - конституция, която да премахне дефектите на 32-годишния ни сбъркан преход
Вече няма оправдание – президентът Радев трябва най-сетне да покаже новата си рожба на населението!
Вече 4 години чакаме този дебют. Отдавна знаем, че юридическият му съвет е бременен с нея (рожбата). Още през септември миналата година президентът призна – тя вече се роди, но няма да я покажа, докато Борисов не си подаде оставката.
Миналия месец на дебата с Анастас Герджиков президентът обеща да я извади на показ след изборите. Сега вече няма причина за отлагане –
крайно време е да научим каква нова конституция ни е подготвена!
4 години тя се пише като таен план за изненадваща военна операция, подобно на Плана “Шлифен”*. И нищо не се знае! На война като на война!
Знае се само, че Планът “Радев” ще премахне дефектите на 32-годишния сбъркан преход и ще постави началото на нов преход, много по-светъл от досегашния. Но… има един проблем. Каквото и да пише в Плана “Радев” за нова конституция, почти невероятно е тя да събере конституционно мнозинство в този парламент. Може би затова първо трябва да се предприемат тайни маневри и консултации?
Сегашното мнозинство е 134, което е далеч от 160, т. е. от две трети. Но и то ще се разпадне, ако бъде поставено на конституционно изпитание. Освен ако няма някакви други, по-силни методи за мобилизация и бойна готовност…
Скараният ни елит е съгласен само
по една тема –
да се премахне институцията Велико народно събрание (ВНС). Но това не може да стане без едно последно ВНС. Значи нови избори, а после още едни нови избори. Едва ли президентът би пратил трудно постигнатото мнозинство срещу картечниците…
Институцията ВНС много дразни не само политиците, но и техните пиари - “експертите”. Те обичат да повтарят, че такова чудо има само в Монголия. Там живеят едни изостанали племена, те ли ще ни учат на демокрация?
Ако знаеха истината, веднага щяха да оставят Монголия на мира. Не, там няма ВНС като нашето. Но преди 2 години тази страна си промени успешно конституцията и това стана след дълги всенародни дискусии, в които много активно се включи кажи-речи половината население. Струва си да се напише голям очерк за този празник на демокрацията.
В последния момент монголският президент коварно предложи да се отмени мажоритарната избирателна система и на нейно място да се приеме партийнолистова, от типа на българската политическа чума. Но избраният от народа чрез мажоритарен вот парламент категорично го отхвърли. Вместо това той вкара в конституцията текст, че всякакви промени в избирателната система трябва да се правят поне 1 година преди изборите.
Като споменаваме Монголия, можем само да се червим.
Там промените бяха всенародно дело – тук още са военна тайна и секретни преговори. Там те увеличиха властта на народа - тук елитът се чуди как да я изчегърта докрай.
Защо се мислим
за по-умни?
Истината е, че във всички световни класации по среден коефициент на интелигентност монголците стоят по-високо от българите.** Преди около 40 години прекарах там 1 месец. Тогава населението на тази държава бе едва 1,5 милиона, а България гонеше 9 милиона. Сега монголците са 3,3 милиона, а българите…
Колко всъщност са българите? И това ли е военна тайна! Уж скоро имаше преброяване, но някой да ви казва резултата?
Само да добавя, че институция, подобна на Велико народно събрание, има в САЩ. Тя е предвидена в чл. 5 от американската конституция и до този момент не е използвана - използван е алтернативният метод. И при двата метода обаче има пълна публичност още при зачатието и до края.
Ние сме единствената държава в света, в която
новата конституция се зачева
в пълна тайна
Затова сега не можем да я хвалим или критикуваме – можем само да предполагаме какви потайности крие тя.
Логично е да очакваме, че тя засилва пълномощията на президента.
Аз лично съм “за”. Трябва да има някакъв външен коректив на парламента и изпълнителната власт, особено когато те маршируват в гъша стъпка, което е нормалното им състояние.
Добре е президентът да има по-силно вето за някои от решенията на другите власти.
Нали си спомняте, че той върна на Висшия съдебен съвет избора на Иван Гешев за главен прокурор, а ВСС му го заби обратно като топче за пинг-понг? Представете си, че тогава за преодоляване на президентското вето бе нужно квалифицирано мнозинство в парламента. Днес г-н Гешев нямаше да е главен прокурор, чегъртането на ГЕРБ щеше да върви като по вода и прогресивната общественост щеше да пее и танцува.
Всъщност… кой знае? Да не забравяме, че и Татарчев, и Филчев бяха във война със синята партия, която ги излъчи.
И обратното – сините бяха доволни само от Борис Велчев, когото в началото не одобряваха, тъй като е внук знаете на кого. Добре е президентът да има по-силни пълномощия – спорът е докъде да стигат. За “президентска република” и дума не може да става,
правилният
термин е “полупрезидентски режим”
В някои държави с такъв режим държавният глава може да предлага правителството и да му иска оставката, да разпуска парламента. В други лично назначава министрите на отбраната и външните работи, пряко ръководи силовите министерства.
Всичко това го е имало и още го има в Европа, но както казах – у нас едва ли ще стане, защото няма да има конституционно мнозинство. Може би с една изненадваща операция, подобна на Плана “Шлифен”, то ще бъде заобиколено?
Умирам от любопитство да разбера как. Тръпна в очакване. Дори самият факт, че една нова конституция може да се измисли и напише в условията на пълна военна тайна, е уникален прецедент за историята на демокрацията.
И ний сме дали нещо на света! Затова е крайно време да научим какво е то.
* Планът “Шлифен” е стратегията, с която Германия изненадва Франция в началото на Първата световна война. Той заобикаля френските укрепления през Белгия и за малко да успее. За повече бих препоръчал знаменитата книга “Оръдия през август” от Барбара Тъкман, издадена на български от “Изток-Запад”.
**Вижте например най-новата класация по айкю: https://new-iq-test.com/
iq-by-country/. Според нея средното айкю на монголците е 101, а на българите е едва 93. В по-ранните класации сме по-близко.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха