Отиде си вундеркиндът на спорта ни Александър Шаламанов
Уважаваха го не само заради успехите, но и заради нетипичното за един защитник джентълменство на терена
Като скиор участва на олимпийски игри, а с футболната фланелка се изявява на две световни
Днешните родители повече от всичко на света мечтаят отрочето им да покаже талант и да пробие в световния спорт, където са славата и парите. Затова и обикалят неуморно с децата си на различни видове тренировки, докато налучкат дали наследниците са добри в тичането или хвърлянето на топка. Или пък не ги бива за спорт и е по-добре да залягат над математиката и литературата.
Едно време не е било така. Родителите имат съвсем други грижи, а малчуганите сами трябва да си търсят късмета на терена или на пистата. И въпреки че няма кой да ги разкарва с колата, да им купува спортна екипировка и дори да бута луди рушвети на треньорите, тогавашните деца покоряват върхове, които днес са недостъпни за подрастващото поколение. А има и такива диаманти, които се раждат веднъж в живота.
Александър Шаламанов беше точно такъв скъпоценен камък в короната на българския спорт. Преди дни легендата на "Славия" си отиде на 80-годишна възраст. Часове след неговата кончина президентът на "белите" Венци Стефанов обяви, че стадионът в "Овча Купел" ще бъде кръстен на един от най-великите ни български футболисти за всички времена. Но това е най-малкото признание за Александър Шаламанов. На него трябва да кръстят улица, язовир, планински връх и дори някое новообразувано населено място, защото е безспорен приносът му за просперитета не само на спорта ни, но и на националното ни самочувствие.
Роденият през 1941 г. софиянец още с първите си по-уверени крачки по широкия свят загатва за невероятните си спортни умения. В един момент тренира волейбол, ски, футбол, като и в трите дисциплини е невероятно добър. Младият вундеркинд е едва на 16, когато печели първата си шампионска титла в гигантския слалом за юноши, а през следващите 2 години обира медалите и в трите дисциплини на алпийската комбинация. А някъде помежду другото става републикански юношески шампион с екипа на “Левски”, който по това време е прекръстен на “Динамо”. За волейбол почти не остава време, въпреки че и там е готов да постигне големи успехи.
Добрите му резултати на снежната писта го вкарват в националния отбор на България, с чийто екип Александър Шаламанов се явява на олимпийските игри в Скуо Вали през 1960 г. В американския курорт младият ни скиор не успява да се представи добре, но за това си има наистина добро обяснение. Останалите състезатели разчитат на най-модерна за времето си екипировка, докато нашите ползват дървени ски.
"Правеше ни ги Бай Славе от Самоков и въпреки че беше страшно добър майстор, пак нямаше как неговите ски да конкурират тези на големите отбори. Да не говорим че нямахме лифт тогава и след всяко спускане се катерехме по един час нагоре по баира. А другите за секунди са на върха и могат да направят десетки опити, докато ние газим преспите", разказва приживе Александър Шаламанов.
Той обаче остава с добри спомени от олимпийските игри, тъй като е разгледал нещичко от Страната на неограничените възможности, а на откриването се среща с тогавашния вицепрезидент Ричард Никсън.
Бъдещият президент на САЩ се задържа за по-дълго при българския отбор заради съпругата си Пат. Тя е особено впечатлена от белите кожухчета от агнешка кожа, с които са облечени нашите олимпийци. Атрактивните униформи са направени в завод, намиращ се на Гара Искър и изненадващо много се харесват на американците.
Шаламанов е сигурен участник и за следващите олимпийски игри, но в живота му се намесва председателят на Централния съвет на БСФС Стефан Петров, който отсича, че младежът може и да има качества като скиор, но ще е много по-полезен на футбола. А най-популярният спорт у нас и тогава, и сега има привилегията да получава това, което иска. Както вече стана дума, Шаламанов започва със синия екип, но желанието му е да играе за "Славия".
"Винаги съм бил славист и от 1958 г. не съм мърдал от "Овча Купел". В казармата изиграх три мача за ЦСКА и Крум Милев толкова ме хареса, че беше готов буквално да ме осинови, но сърцето ми ме теглеше към белия екип", разказва по-късно великият ни защитник.
Въпреки че не играе в един от двата гранда, той постига гигантски за възрастта си успехи.
Едва на 22 г. е избран за футболист на годината през 1963 г., след като със "Славия" печели Купата на Съветската армия и дебютира за националния отбор.
С държавния тим Шаламанов играе на две световни първенства и се изправя срещу велики футболисти. Какво да кажем за Мондиала в Англия, където е натоварен със задачата да спира атаките на звезди от ранга на Пеле, Гаринча, Еузебио и голямата звезда на Унгария Флориан Алберт.
"За Пеле и Гаринча само бяхме чели по вестниците, а в следващия момент трябва да играем срещу тях. Излязохме по-респектирани, отколкото беше нужно и сякаш по инерция загубихме с 0:2. В следващите мачове ни се случи същото. Сякаш още от съблекалнята се бяхме предали, знаейки, че в отбора на Португалия блести Еузебио, а в този на Унгария Алберт. Спомням си, че преди мача с Португалия от техния щаб подариха на всички по една библия.
След загубата много от момчета сритаха библиите, а после партийните дейци ги прибраха. Само Иван Давидов успя да скрие своята библия и да си я донесе тайно в България", разказваше навремето Александър Шаламанов. Той участва и на световното в Мексико, където също катастрофираме заради зле планирана подготовка. И въпреки това качествата му не остават незабелязани от останалия свят, след като блести особено силно през 1967 г.
Тогава с националния отбор завършва на първо място в квалификационната група за европейското първенство, а със "Славия" стига до полуфинал в турнира за КНК. Същата година е избран в звездния отбор на Европа редом с легенди като Лев Яшин, Джеки Чарлтън, Франц Бекенбауер, Джордж Бест, Еузебио, Джачинто Франкети... Пак в края на 67-а е награден и с купата за индивидуално спортсменство на вестник "Земеделско знаме". И това съвсем не е маловажно признание, тъй като Шаламанов печели симпатиите във футболните среди не само с чисто техническите си качества, а и с джентълменското си поведение на терена. Става известен с перфектните си шпагати, с които обезоръжава противниковите нападатели, без да им нанася физически щети.
"Знам, че като ритнеш друг, ще го боли. Ако те ритнат – и теб ще те боли по същия начин", обясняваше мотивацията си да бъде коректен на терена Шаламанов.
Спира с футбола през 1974 г., но не по собствено желание. Някакъв анонимен полковник от Строителни войски го вика преди началото на подготовката и го уведомява, че ръководството е решило да го освободи. Въпреки това остава верен на "Славия", изявявайки се като помощник, а след това и като старши треньор. А признанията продължават да идват при него много след като се е отказал от активната си футболна кариера. Редица големи имена в треньорската професия единодушно го обявяват за най-добрия десен защитник в историята на българския футбол.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър