Антителата след преболедуване от COVID-19 не винаги предпазват
Въвеждането на зеления сертификат е закъсняла мярка. Това каза по БНР вирусологът проф. Радка Аргирова, председател на Българското дружество по медицинска вирусология и член на експертния съвет по вирусология при министъра на здравеопазването.
„Трябваше през цялото лято тази мярка да съществува. От тази заповед произтичат неща, с които не съм особено съгласна. Никак не съм съгласна, че след първата от две ваксинационни дози ще се издава някакъв документ, с който хората да могат да излизат навън“, каза проф. Аргирова.
По думите й, няма дискриминация за хората, които имат антитела от естествено преболедуване на Covid-19. Проф. Аргирова обясни каква е разликата между придобития имунитет след ваксинация и след преболедуване.
„Когато човек се зарази по естествен път с вируса, целият вирус влиза в него. Организмът и имунната система се стараят да образуват антитела срещу всички белтъци на вируса, а те са 29 или 30. Когато имаме работа с ваксина, тогава ние вкарваме един или два белтъка в организма, но този белтък е строго презициран кой е. Точно се знае защо е той, защото очакваме срещу него да се образуват не просто антитела, а такива, които ще ни протектират срещу бъдеща инфекция и бъдещо нападение на вируса. В този контекст, антителата, които се образуват след естествено заразяване с вируса, те са общо голям куп от антитела, спрямо различни белтъци, но сред тях може и да няма от тези предпазващи или както ние ги наричаме неутрализиращи антитела. Това е цялата работа – човек може да има много антитела, но те да не са с предпазваща функция“, обясни проф. Радка Аргирова.
По думите й, това е причината да не се издава зелен сертификат на хора с антитела.
По отношение на срока, в който ваксините пазят, проф. Аргирова каза:
„Досега са изминали 10 месеца след първата ваксинация срещу Covid-19. В научните списания се твърди, че ваксините, които сега се използват ще ни пазят две години. Така или иначе, тези две години още не са минали, дори цяла една не е минала. Виждаме, че има предпазване вече осем месеца“.
Проф. Радка Аргирова прогнозира, че България ще остане огнище на Covid, което непрекъснато ще се мести по области и места.
Най-четени
-
Галерия А трябва ли да знаеш за Белчо и Сивушка?
На млада участничка в “Стани богат” ѝ звучи като да са зайци. В мрежата едни се забавляват, а други отбелязват: На себе си се смеем Отговорът на млада участничка в тв предаването “Стани богат”
-
Галерия Заплахата "Боянски разлом" - безопасни са сградите до 3 етажа и над 16
Най-застрашени са живеещите в стари кооперации в центъра на София, където са избивани колони, за да се разшири площта на магазините Зачестилите земетресения в София, в цяла България
-
Галерия Дебют и авиокатастрофа - фаталният рожден ден на Мария Нейкова, която първа изпя "Синева"
Певицата на финалната песен от филма за Гунди скача през 1971 г. от горящата счупена опашка на самолета, в който загива Паша Христова Ванга ѝ казва: Знам те, ти си от джазовите
-
Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка
Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в
-
Софийската "Витошка" е 41-ва в световна класация за най-скъпите търговски улици за 2024 г.
Софийският булевард "Витоша" заема 41-во място в глобалната класация на най-скъпите улици за 2024 г. Традиционно всяка година консултантската компания Cushman & Wakefield публикува доклада