3 г. спринтьорка опакова покупките в супермаркет, за да сбъдне олимпийската си мечта
21-годишната Райли Дей успява в последния момент да събере парите, с които да финансира участието си в Токио
Австралийката стигна до полуфинал и с постижението си се превърна в истинско вдъхновение за сънародниците си
Всичко е възможно – стига да го поискаш достатъчно силно. Сигурно милион пъти сте чували вдъхновяващото послание, което в никакъв случай не отговаря на истината. Животът може да е много гадно копеле, което ти отнема всякакви шансове да бъдеш щастлив, колкото и да се напъваш да излезеш на светло. Райли Дей обаче е от доста по-малката група на късметлиите, успели да постигнат голямата си мечта с цената на кански усилия и лишения.
На деветгодишна възраст австралийката отива на пистата, за да се надбягва с вятъра, и се оказва, че има достатъчно талант и сила в краката й, за да поостане за по-дълго. Започва да печели детски състезания, след това е първа и при девойките. И някъде там започва да мечтае, че е способна един ден да стъпи на олимпийския стадион и да тича рамо до рамо с най-големите имена в световния спорт. В крайна сметка Райли Дей наистина стигна до игрите в Токио, наистина бяга в компанията на големите звезди в спринта и успя да превърне сънищата си в реалност. Но преди това трябваше да плати определена цена.
Британският таблоид "Сън" първи разказа вдъхновяващата история на 21-годишната спринтьорка, която в продължение на 3 години опакова хиляди пазарски торби, за да сбъдне голямата си мечта. Сутрин тя пълни хартиените торби със зеленчуци, а следобед се труди неуморно под палещите лъчи на австралийското слънце, за да поддържа необходимата форма. И накрая голямата цел е постигната.
Австралийката стига до полуфинал на 200 метра, записвайки лично постижение. Не успява да се класира за финала, но това не я прави по-малък герой в очите на своите сънародници.
Те все пак са получили доказателство, че понякога човек наистина може да предизвика на дуел съдбата и да спечели.
В началото поне мисията изглежда почти невъзможна за изпълнение. Райли Дей е добра на пистата, но не чак толкова, че да бъде поканена в елита на австралийската лека атлетика. Тя печели златен медал на 200 м на Младежките игри на Британската общност през 2017 г., но въпреки това не успява да убеди треньорите на националния тим, че заслужава да й се гласува доверие. Само дето Дей успява да покрие олимпийския норматив и се сдобива с пропуск за игрите в Токио. Хем има всички необходими документи, хем никой не я иска в самолета с австралийската делегация. Спортните спецове й подсказват, че няма шанс за нещо значимо на игрите и никой няма да й позволи да троши народна пара само и само за да спази олимпийския принцип, че е важно участието.
"Не исках да повярвам, че ми се изплъзва нещо, за което съм мечтала цял живот. И то заради липса на средства. Бях постигнала добри резултати, бях се класирала за игрите, но щях да си остана вкъщи заради битови проблеми. Тези мисли буквално ме влудяваха и се нуждаех от бързо решение на ситуацията, за да си съхраня психиката", спомня си Райли Дей. Обиколката й по офисите на големите и платежоспособни фирми не се увенчава с успех.
Спонсорите нямат желание да подпишат договор със спортистка, от която очевидно не се очакват чудеса в толкова зверски дисциплини, каквито са 100 и 200 метра. Решение на проблемите на младата австралийка има и то се крие в обявите за работа. Спринтьорката облича униформата на супермаркет от веригата Woolworth. Оттам не се вълнуват от олимпийската й мечта, нито са впечатлени от медалите и купите. Важно е новата работничка да има сръчни ръце и приветлива усмивка за пред клиентите.
Райли се справя и с двете предизвикателства, превръщайки се в любимка на редовната клиентела. Началниците й от своя страна имат задължението да плащат редовно на всяко първо число. 21-годишната красавица не пропуска да отдели половината от заплатата за изпълнението на мисията "Токио 2020". Пандемията от коронавируса й дава още една година толеранс, за да спести необходимата сума.
"Трябваха ми пари за подготовка, за треньор, за масажист и за лекар. В днешно време всичките тези услуги струват ужасно скъпо, но елитните спортисти са напълно осигурени и не мислят за подробностите. При мен не беше така. Стоях с молив в ръка и пресмятах колко в крайна сметка ще ми излезе цялото пътуване плюс пълното ми техническо и здравно осигуряване", казва още Райли Дей. Сметките й се оказват верни и австралийката заминава за Токио. Там в условията на жестока конкуренция и изстискваща силите жега успява да се класира за полуфиналите.
Бягането й на самия полуфинал прави впечатление на коментатора на австралийската телевизия, който притеснено заявява в ефир, че Райли Дей очевидно не е в добра физическа кондиция и изглежда, че всеки момент ще припадне. Само че 21-годишната девойка събира всички налични сили и завършва четвърта с 22,56, подобрявайки всичките си досегашни постижения.
Не успява да изкачи и последното стъпало, тъй като в серията й бягат големите звезди начело с Шели-Ан Фрейзър-Прайс.
Но на кого му пука? Непосредствено след края на състезанието Райли Дей отсича пред камерите: "Това бягане беше най-великият миг в живота ми". Та нали за него е мечтала от ранно детство, подготвяла се е на пистата, трудила се е в супермаркета...
Вдъхновяващата й история съвсем естествено привлича вниманието на австралийската общественост. Само за един ден тя събира над 100 000 последователи в инстаграм.
От нейната верига супермаркети я поздравяват тържествено в социалните мрежи и публикуват нейна снимка с 90-годишен клиент, който разказва охотно как олимпийската състезателка години наред му помага да си събере покупките и да се ориентира в голямата навалица от клиенти.
Тя е красива, тя е отзивчива, трудолюбива и пълна с вяра в утрешния ден. Какъв по-добър партньор за една успешна реклама. Спонсорите вече чукат на вратата на австралийката, но тя се закле, че ще продължи да си работи в супермаркета, докато не завърши специалността спортен мениджмънт в университета Griffith. А със заплатите е ясно какво ще направи. Плаща сметките и събира за следващите игри. Райли Дей обещава, че на олимпиадата в Париж ще бъде на финала. "Вярвам, че мога да стана най-бързата бяла жена в света", казва девойката.
Звучи самонадеяно, но кой би си позволил да се изсмее на момичето, което от щанда със зеленчуци стигна до пистата на олимпийския стадион и бяга рамо до рамо с най-големите.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър