Как Тръмп все пак се качи на първия ред на поклонението на папата
Принц Уилям и Киър Стармър бяха изместени по-назад, както изискваше първоначалният протокол
Смъртта на папа Франциск накара световните лидери и великите личности да се предадат на висша сила - тази на организаторите на погребения от Ватикана, пише "Дейли мейл".
Лидери, сред които Володимир Зеленски, Доналд Тръмп, сър Киър Стармър и Еманюел Макрон са разпръснати по местата, описани като „генерален план" за сценично управление на „големи егота".
И макар да имаше спекулации, че Тръмп ще бъде на третия ред - което той вероятно би възприел като пренебрежение - лидерът на свободния свят се озова в центъра на службата.
Изглежда обаче е направено изключение за Зеленски, за да му бъде дадено място на първия ред - тъй като мястото му е трябвало да бъде по-назад. Ватикана не отрече, че протоколът е бил отменен, като говорителят Матео Бруни заяви пред The Telegraph: „Вярвам, че са запълнили едно свободно място."
Наред с Тръмп и първата дама Мелания сред другите високопоставени лица на предния ред бяха президентът на Ирландия Майкъл Д. Хигинс, украинският Володимир Зеленски (който пристигна в последния момент, за да бъде там) и аржентинецът Хавиер Милей.
Милей се озова най-близо до скромния дървен ковчег на папата, защото Франциск е от аржентински произход, роден като Хорхе Марио Бергольо през декември 1936 г.
Следваща беше Италия, тъй като папата е и епископ на Рим. Италианският президент Серджо Матарела и дъщеря му Лаура заеха местата до аржентинския лидер. Веднага зад него седеше Джорджия Мелони, министър-председателят на Италия.
Междувременно, рамо до рамо с италианския президент Матарела стояха лидери на страни като Албания и Ангола.
Не е известно кой е пропуснал тържествения ден, но имаше спекулации, че може да е било холандското кралско семейство, което беше забелязано да празнува облечено сред народа си днес, тъй като Холандия отбеляза Деня на краля.
Принц Уилям пък се озова рамо до рамо с Олаф Шолц - канцлерът на Германия, два реда зад Хавиер Милей и сестра му Карина Милей, генерален секретар на президентството на Аржентина. Уилям присъства от името на баща си крал Чарлз III, държавният глава на Обединеното кралство.
Идеята, че Обединеното кралство и други страни са били пренебрегнати или изпратени по-надолу в йерархията, обаче не звучи съвсем вярно, тъй като ватиканските плановици са се опитали да използват дипломация при определянето на йерархията.
Планът за сядане на високопоставени лица във Ватикана - които седят директно срещу висшето духовенство, дава приоритет на управляващите монарси и държавни глави пред правителствените глави. Т.е. президентите, кралете и кралиците се настаняват преди министър-председателите.
Но дори и тогава има ред отвъд приоритета. Въпреки че латинският и италианският са определени за официални езици, Ватикана е подредил плана си за сядане по френски азбучен ред. Това е избрано, защото благодарение на историческата мощ на Франция на целия континент все още френският се смята за език на европейската дипломация.
Така Съединените щати се превръщат в Les États-Unis; Германия става Allemagne, което я изпраща към началото на опашката; Обединеното кралство е избутано още по-назад под името Royaleume-Uni.
Това обяснява защо Тръмп се озова начело сред около 50 държавни глави и защо правителствените ръководители като сър Киър се озоваха по-назад на места, които при други обстоятелства биха могли да се считат за „евтини".