Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Пенсиите се вдигат само с 5% от 1 юли с ново правило, а минималната ще е 609,60 лв.

Пенсионерите у нас са малко над 2 млн.
Пенсионерите у нас са малко над 2 млн.
  • Няма да се прилага класическото швейцарско правило, а новата формула ще е 80% от ръста на инфлацията и 20% от ръста на дохода
  • Максималният осигурителен доход ще е 4130 лв. от 1 април
  • Замразени ще са обезщетенията за безработица
  • Майчинството ще е пак 780 лв. през втората година, но ще се спира при сключване на втори трудов договор

Пенсиите ще се увеличат само с 5% от 1 юли, а тази година няма да се прилага швейцарското правило. Това предвижда проектобюджетът на Държавното обществено осигуряване.

Сега правителството предлага увеличението да е 80% от ръста на инфлацията и 20% от ръста на осигурителния доход. Швейцарското правило пък е  50% от ръста на инфлацията и 50% от ръста на осигурителния доход и така то трябваше да даде увеличение от от около 8,5%. Тези нови параметри ще трябва утре да се утвърдят от Надзорния съвет на Националния осигурителен институт.

Така минималната пенсия  от 1 януари до 30 юни – ще е 580,57 лв., а от 1 юли до 31 декември ще е 609,60 лв.

Таванът на пенсиите ще остане 3400 лв.

От 1 април 2025 г. минималният осигурителен доход ще остане 1077 лева, но максималният вече ще е 4130 лева. Осигуровките на богатите до тази дата ще са 3750 лв. 

Замразени ще останат и обезщетенията за безработица. Така дневното минимално е 18 лв., а максималното - 107,14 лв.

Еднократната помощ  при смърт на осигурено лице също няма да мръдне за поредна година и ще е 540 лв.

За поредна година няма да има увеличение на втората година от майчинството и ще е 780 лв. А тук правителството на Росен Желязков приема подхода на служебното и предлага втората година от майчинството да не се изплаща, ако те сключат втори трудов договор, дори при същия работодател.

"В трудовото законодателство няма забрана за сключване на трудов договор за допълнителен труд при същия или при друг работодател по време на отпуск, ползван по искане на лицето. Установена е обаче практика, в която лицата ползват отпуск и получават парично обезщетение при бременност и раждане, за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, при осиновяване на дете до 5-годишна възраст или за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по едно правоотношение, но продължават да работят по друго трудово правоотношение. В тези случаи не се реализира целта, за която се предоставят съответните парични обезщетения. Поради това се предлагат промени съгласно които едно от условията за получаване на посочените обезщетения в пълен размер е лицето, което полага грижи за детето, да не упражнява трудова дейност, за която подлежи на осигуряване за общо заболяване и майчинство, т.е. да не работи по трудово, служебно или приравнено на тях правоотношение. В случай че лицата работят по посочените правоотношения, за тях се запазва възможността да получават парично обезщетение при неизползване на отпуска за бременност и раждане, за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и при осиновяване на дете до 5-годишна възраст в размер 50 на сто от получаваното до момента парично обезщетение. За осигуряване на възможност лицата да се информират за тези промени се предлага разпоредбите да влязат в сила от 1 юли 2025 г.", пише в мотивите към ДОО. 

Видео

Коментари