ГЕРБ няма да подкрепят мандат на ПП-ДБ, но са "за" антикорупционни закони
Не трябва да се натоварва президентът като властелин на времето, който да решава колко и кога да работи Народното събрание, заяви Росен Желязков
ГЕРБ няма да участва в мнозинство, което да подкрепи правителство с втория мандат, но ще подкрепи всички антикорупционни инициативи, ако има сформирано такова мнозинство, както с втория, така и с третия мандат, ако вторият бъде неуспешен.
Това е позицията на най-голямата парламентарна група, след като нейните представители се отзоваха на поканата от ПП-ДБ за среща, на която да разговарят за предлаганата от втория мандатоносител декларация по приемането на 7 закона. ПП-ДБ дори настояват президентът да забави процедурата по официалното връчване на проучвателния мандат, за да видят ще намерят ли мнозинство, което да ги подкрепя.
В парламента Росен Желязков определи разговорите като работна среща и изрази благодарност за инициативата, както и че колегите "проявяват политическа смелост". "Макар да са заявили, че ще са опозиция, търсят вариант за формиране на мнозинство без експлицитно да е казано, че то има намерение да гарантира получаване и изпълняване на втория мандат", добави обаче той.
От думите му стана ясно, че ГЕРБ са изразили въпроси по отношение на предлаганата от ПП-ДБ декларация.
ПП-ДБ имат намерение документът да мине през през комисии, а след това и през пленарната зала. ГЕРБ обаче имат съображения, че тя ще е с различен редакционен вид от предложеното. "Споделяме разбирането, че в приоритетите пред държавата трябва да е антикорупционното законодателство. Въпреки че предложенията са твърде ограничени и нишови, е важно да се разгледат", уточни Желязков. Според него е важно да се придвижи предложението им за незаконно придобито имущество, както и препоръките на ЕС за обществените поръчки - за прозрачност и по-добро управление на обществените ресурси.
"Не допускаме и не позволяваме да се етикират политически субекти", предупредиха обаче от ГЕРБ, визирайки думи от представители на ПП-ДБ кои партии са проевропейски, прокорупционни или антикорупционни.
"Самото мнозинство, което да избира изпълнителната власт и правителството дава живот на това НС. Не трябва да се натоварва президентът като властелин на времето, който да решава колко и кога да работи парламентът", каза Желязков.
А оценката му за случващото е ясна:
"Процесите в това Народно събрание са на пълна ентропия и липсваща воля. Единствената воля е всеки да се определя като опозиция. Липсата на възможността за стабилно мнозинство доведе до ситуацията, която все повече ни праща на нови избори."
ГЕРБ адмирират подобни работни срещи, включително и контактни групи в по-широк формат, защото така може да се постигат по-широки цели.
Желязков обеща в оставащото време на този парламент да работят по законодателни инициативи като вече посочените, включително и по други значими за обществото въпроси.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега