Как да инвестираме умно в недвижими имоти в България?
Инвестирането в недвижими имоти е все по-популярно в днешно време. Това е така, защото представлява дългосрочна инвестиция, която дори може да донесе на притежателите пасивен доход от наем или възможност за покупко-продажба на по-висока цена.
Реализирането на тази инвестиционна стратегия в България обаче не е толкова лесна задача, колкото изглежда – крие рискове и изисква множество анализи и законови познания. Как да инвестирате умно и правилно в недвижими имоти в България? Продължете да четете.
Кои фактори трябва да съобразите?
За да имате успех в покупката на сграда или отделно жилище, както и да си осигурите рентабилност за бъдеща продажба или отдаване под наем, трябва да обърнете внимание на следните фактори. Това са:
1. Пазарни тенденции
Трябва да проучите пазара и тенденциите към момента. По този начин може да си направите равносметка за търсенето от страна на потребителите – жилищни или търговски обекти се търсят на дадената локация, дали са предпочитани едностайните, двустайните апартаменти или мезонетите и други. Така ще можете да се ориентирате правилно и да си съставите сравнителна характеристика за цените към момента.
2. Състояние на недвижимия имот и цели
Много е важно да проучите в какво състояние е имуществото – построено ли е, в процес на строеж ли е, има ли необходимите актове (14,15,16) и други важни аспекти. Определете и какви са целите ви – отдаване под наем или препродажба.
3. Правни аспекти
Уверете се, че имуществото разполага с всички необходими документи, лишено е от тежести и други фактори, които могат да представляват проблем в бъдещ период.
Това са някои от най-важните фактори, които ще ви помогнат в анализа на риска и формиране на инвестиционната стратегия в България.
Кои са най-успешните стратегии за инвестиране в недвижими имоти?
Съществуват различни стратегии за инвестиране в недвижимо имущество, като най-популярните са две.
Отдаване под наем
Това е дългосрочна инвестиция за формирането на пасивен доход. Тук може да отдавате под наем търговски или жилищен имот – всичко зависи от търсенето в конкретното населено място и анализите на пазара.
Покупка с цел препродажба
Тук основно има два варианта – покупка на зелено или фикс енд флип.
При първата стратегия, жилището се закупува от строител преди започването или финализирането на строежа. Препродажбата се извършва след цялостна готовност на сградата и жилището. За успеха на тази стратегия е много важно да направите предварително проучване за инвеститорите, строителната компания и други, които имат роля за получаването на акт 16 – разрешението за ползване.
Втората стратегия е да се намери недвижим имот в средно или дори лошо състояние, който да се закупи на по-ниска от пазарната стойност, да се реновира и да се препродаде на висока цена. Разликата представлява печалбата.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха