Вместо сочна политическа цел - по-добре да се свърши работа
Добър, лош - Планът за възстановяване и устойчивост беше предмет на безпрецедентно широко и ангажирано обществено обсъждане. Резултат от това обсъждане са не само корекциите на плана, но и десетки обстойни експертни мнения от работодатели, браншови организации, синдикати, неправителствени организации и други експертни или заинтересовани групи. Стотици обсъждания бяха проведени и стотици статии бяха написани с критики и предложения за плана (аз съм написал поне пет).
Тези позиции са много ценни и би било разумно да бъдат бързо анализирани, за да се очертаят основните искания, критики и подкрепи. Това не е трудно да се направи от компетентен консултантски екип. В плана има няколко едри разхода, които подлежат на дебат и които могат да се преразгледат. Има и неща, които имат нужда от уточнение - например кой е най-ефективния (икономически и енергийно) механизъм за подкрепа на енергийното обновяване на сградите.
Напълно възможно е тези “за” и “против” да се изяснят за две седмици, след което за още две седмици Планът да се редактира и внесе в ЕК. Опитите за радикални критики и промяна на плана не са особено разумни както заради забавянето, така и заради широкото предварително обсъждане. В случая нещата опират до ефективна работа и до вземане на политическо решение, което не е лошо да се вземе с политически консенсус или поне с широко политическо съгласие.
Договарянето с ЕК не е едностранен процес. Въпросът не се свежда просто до това кое е разрешено от ЕК и кое не е. Планът може да се договаря, и е добре да се договаря и защитава.
Планът няма да е идеален. Няма и как да е. За да е почти идеален трябва да се променят много неща в България, почвайки вероятно с националния бюджет. Това няма как да стане. Планът обаче може да свърши две важни неща. Първо, значително да смекчи икономическата криза и неравномерното и отражение върху различните домакинства и, второ, да даде тласък на икономиката към едно по-умно развитие.
Няма да е зле Народното събрание да подбере работна група по Плана и да и предостави всички необходими ресурси, за да си свърши работа. Планът няма да може да се превърне в сочна политическа цел. Има много други неща, които биха могли. По-добре да се свърши работа.
(От фейсбук)
Най-четени
-
Галерия Дебют и авиокатастрофа - фаталният рожден ден на Мария Нейкова, която първа изпя "Синева"
Певицата на финалната песен от филма за Гунди скача през 1971 г. от горящата счупена опашка на самолета, в който загива Паша Христова Ванга ѝ казва: Знам те, ти си от джазовите
-
Галерия А трябва ли да знаеш за Белчо и Сивушка?
На млада участничка в “Стани богат” ѝ звучи като да са зайци. В мрежата едни се забавляват, а други отбелязват: На себе си се смеем Отговорът на млада участничка в тв предаването “Стани богат”
-
Галерия Заплахата "Боянски разлом" - безопасни са сградите до 3 етажа и над 16
Най-застрашени са живеещите в стари кооперации в центъра на София, където са избивани колони, за да се разшири площта на магазините Зачестилите земетресения в София, в цяла България
-
Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка
Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в
-
Софийската "Витошка" е 41-ва в световна класация за най-скъпите търговски улици за 2024 г.
Софийският булевард "Витоша" заема 41-во място в глобалната класация на най-скъпите улици за 2024 г. Традиционно всяка година консултантската компания Cushman & Wakefield публикува доклада