Наоми Осака се бори със социалните неправди, но пътува с частен самолет
Японката някак тихо и незабележимо се превърна в най-богатата спортистка в света
Много малка част от спечелените пари идват от наградни фондове
Всички очакваха с нетърпение "Аустрелиън оупън", за да проследят как ще се справят тенисистите с новия си начин на живот заради пандемията от коронавируса. Елитните спортисти бяха държани като затворници по хотелите и всяко тяхно действие се следеше под лупа. По време на първия турнир от Големия шлем като че ли драконовските мерки бяха по-разхлабени и момчетата и момичетата най-сетне получиха шанс да правят това, в което са най-добри.
Новак Джокович доказа, че никакви вируси и пандемии не могат да сломят желязната му психика. Неслучайно след като спечели един доста напрегнат гейм във финала с Медведев, сърбинът се обърна към публиката, сочейки главата си. Посланието беше пределно ясно – вътре се крие машина, която не може да бъде разстроена от житейски неприятности или каквито и да е било други психоатаки.
Доста повече емоции имаше при дамите, които съвсем нормално понасят по-тежко промените в елитния тенис, наложени от разпространението на болестта. Серина Уилямс си позволи да пролее сълзи пред очите на целия свят и да напусне преждевременно залата за пресконференции. Много й се искаше на американката да спечели така мечтания 24-ти “мейджър” трофей и така да се изравни с австралийската легенда Маргарет Корт. Само че на полуфинала тя бе сразена от Наоми Осака, която застана на пътя й и в онзи луд финал на US Open през 2018 г.
Серина ще продължи да очаква своя звезден миг да се изравни с най-успялата в историята на женския тенис, а за Осака очевидно предстоят години на слава и богатство. Японката се саморазправи на финала с Дженифър Брейди, печелейки своята четвърта титла от "Големия шлем" и така отново влезе под светлината на прожекторите. В "168 часа" вече сме ви разказвали за нея след финала й срещу Серина Уилямс. Тогава, увлечена в неистовото си желание да грабне трофея, американката си изпусна нервите и се скара със съдията. Публиката в Ню Йорк пък съвсем забрави добрите обноски и си позволи мощно да освирка съперничката на Серина.
Тогава Осака беше тази, в чиито очи се появиха сълзи, но японката запази самообладание и взе първата си голяма титла. А след това добави още три в колекцията си, за да докаже, че онзи успех не е бил плод на щастлива случайност.
Три години по-късно за Наоми Осака се знае доста повече, отколкото след успеха й на US Open. Най-малкото й се случиха доста интересни неща. Да започнем например с това,че Осака се оказа най-добре платената спортистка през 2020 г. И то при положение, че това съвсем не беше чак толкова успешна година за нея.
Да, тя спечели Откритото първенство на САЩ, но след това получи контузия и изгуби верния ритъм. Парите обаче не дойдоха от наградни фондове, а от спонсорски договори. Най-големите акули в бранша чинно се наредиха на опашка пред прага на Осака, опитвайки се да я впечатлят с многомилионни оферти. За 12 месеца Наоми спечели малко над 37 млн. долара, което се оказа рекордна сума в света на тениса.
Стряскащата цифра лесно може да бъде обяснена с факта, че Осака стана първата японка и въобще азиатка, която се изкачва до номер 1 в световната ранглиста. Японците буквално полудяха по нея и бяха готови да купуват всичко, което си е спечелило привилегията да притежава лого с нейния лик или подпис. А богатата и гъсто населена Страна на изгряващото слънце е мечтан пазар за всяка фирма с претенции и традиции, така че в случая парите за услугите на тенисистката бяха най-малкият проблем.
След поредния си триумф в Мелбърн Осака даде заявка за силен тенис сезон и едва ли ще сдаде първото място в класацията на Forbes за най-добре платените спортистки в света. Никой не се съмнява, че нейните сънародници все така ще продължават да я боготворят и ще купуват, без да се замислят, рекламираните от нея стоки. Единственото странно в случая е, че самата Осака винаги изстисква до краен предел собственото си въображение, когато трябва да изнесе патриотична реч, свързана с родината й. Тя просто няма почти нищо общо с Япония. Да, родена е в Осака, откъдето идва и фамилията й, но от тригодишна живее, учи, мечтае и успява в САЩ.
Неслучайно повечето й лични каузи са насочени към проблеми, които вълнуват много повече янките, отколкото азиатците. През последните 3 години Осака си спечели името на спортистка, която ненавижда социалните несправедливости и расовата дискриминация. Тя беше тенисистката, която най-категорично и на висок глас изрази своето мнение след убийството на Джордж Флойд и последвалите антирасистки вълнения в САЩ.
Може би и заради това беше избрана за спортистка номер 1 от "Асошиейтед прес" за 2020 г., въпреки че имаше и много други успели дами в световния спорт. Действията й на корта и активната социална позиция извън него я превърнаха в пример за подражание, в любимка на медиите и в бъдеща лидерка в елитния тенис. Неслучайно самата Серина Уилямс намери сили да се извини за предишните грешки и да се сприятели с японката, която толкова активно се бори за правата на хората с различен цвят на кожата.
Историята на Оасака наистина е красива въпреки някои дребни пукнатини в лъскавата фасада. Като новината, че тя често си плаща за частен самолет, за да се глези на борда в компанията на гаджето. Или като решението й да си купи имение за 7 млн. долара в баровския калифорнийски квартал "Бевърли Хилз".
Много от по-тясно скроените борци за правата на човека не харесаха тези жестове на разточителност от страна на тенисистката, която уж дава мило и драго за най-бедните и онеправданите. Това може би са опити за заяждане на дребно. В крайна сметка тя изкарва милионите си с честен труд и е напълно свободна сама да реши за какво да ги похарчи. Още повече че с това напрегнато ежедневие на нея едва ли ще й се удаде в скоро време пак да отиде на пазар за самолет, яхта или ново имение със спираща дъха гледка.
След победата й в Мелбърн Наоми се изкачи до второто място в световната ранглиста и въобще не се съмнявайте, че вече мечтае да стъпи на върха.
За целта ще трябва здраво да потренира на корта, да поблъска във фитнеса, да поработи с психолога, с диетолога...Така че всеки, който има намерение да завижда на Осака, би трябвало първо добре да се замисли дали би издържал и седмица на нейното натоварване. А по всичко личи, че оттук нататък ще й става все по-трудно и по-трудно.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър