Ето кой плод убива 90% от раковите клетки
Облекчават грип и настинки и нормализират кръвната захар
Сега е моментът човек да се запаси с витамини за предстоящите хладни месеци и неизбежните настинки, грип и коронавирусните инфекции. Малиновият чай и сладкото от малини са познати на всички, но многобройните ползи от тях не са толкова популярни. По време на настинка мнозина са търсили облекчение в ароматната напитка, приготвена от плодовете или листата от целебното растение
След топлия чай от малини започва активно изпотяване, при което се отстраняват всички инфекциозни замърсявания, температурата спада, слабостта изчезва и човек се ободрява. Основният компонент на ароматните плодове е салициловата киселина. За тялото е много по-лесно да я абсорбира от малини, отколкото от синтетичния аспирин. Киселината е вид антипиретик, ето защо чаят от плодове или листа на малина се справя ефикасно с настинка и грип. Те облекчават и главоболието. Чаша пресни малини може да замени хапче аналгин или аспирин.
Малините
са богати
на пектини - желиращи вещества, които подпомагат храносмилането. Пектините имат способността да абсорбират и изхвърлят от тялото чрез червата различни вредни вещества - жлъчни киселини в случай на нарушено храносмилане (по време на гнилостни процеси) или соли на тежки метали, радиоактивни елементи, както и холестерол. Малините помагат и при депресия, тъй като съдържат голямо количество силен антидепресант – микроелемента мед, както и комплекс от незаменими мастни киселини (около 22%).
Замразените малини запазват добре полезните вещества. Хранителната промишленост е разработила метод за лиофилизиране на малини: във вакуум, без окислителния ефект на кислорода, предварително замразените плодове се сушат. С това изсушаване те запазват формата, цвета, аромата, вкуса и лечебните си свойства. В 100 г плод се съдържат само 41 ккал, което ги прави подходящи за хора с наднормено тегло.
Всеки може да замрази малини в хладилника си. Плодовете се съхраняват дълго време при температура около минус 18 градуса C. Размразяването става бързо, като малините се поставят в топла вода за няколко минути. Плодовете убиват 90% от раковите клетки, доказват научни експерименти. Учени от университета "Клемсън" (САЩ) са изследвали въздействието на малините върху животни със злокачествени чревни тумори, като им давали с храната екстракт от плодовете. В резултат на това над 90% от раковите клетки били унищожени.
Все повече учени говорят за способността на малиновия екстракт да предпазва от развитие на онкологични заболявания и да потиска растежа на раковите клетки.
Твърдението, че малините имат противораково действие, се обяснява с наличието в тях на голямо количество антиоксиданти, които правят клетките устойчиви на оксидативен стрес, причиняващ увреждане и мутации в тях. За ароматните плодчета се знае, че са сред десетте храни, съдържащи най-много антиоксидантни съединения. Освен това в състава им присъства елагинова киселина, която е доста рядко вещество, предотвратяващо неконтролираното делене на генетично увредени ракови клетки в организма. Малините не само осигуряват основни микроелементи, но съдържат антоцианини, елаготанини, на които се дължи антиоксидантната им активност.
"Малините не са панацея за рак, но като естествен и полезен продукт те са добро профилактично средство, потискащо развитието на злокачествени тумори", казва д-р Юлия Димитриади, онколог от Алтай. Тя препоръчва малини да се консумират за укрепване на имунната система. Плодовете съдържат голямо количество витамини от група В, витамини С и Е, калий, магнезий, фосфор, фолиева киселина и желязо. Тази комбинация от микроелементи е отлична подкрепа за целия организъм.
Подобряват нивата на глюкозата
при хора с преддиабет. На хората, които са с риск да развият диабет, се препоръчва да ограничат консумацията на плодове поради съдържанието на захар. Учени от Технологичния институт в Илиноис (САЩ) доказват, че включването на малини в диетата на пациенти с преддиабет и инсулинова резистентност подобрява стойностите на кръвната им захар. Учените са наблюдавали две групи хора - пациенти с наднормено тегло с преддиабет и инсулинова резистентност и метаболитно здрави хора на възраст от 20 до 60 години.
Двете групи получавали закуска с еднакво количество калории и хранителни вещества, но с различен грамаж добавени замразени малини: едната опция за закуска била лишена от малини, другата включвала една чаша малини, а третата - две чаши. Учените установили, че колкото повече малини ядат хората с преддиабет, толкова по-малко инсулин им е необходим, за да контролират нивата на глюкозата си. Пациентите с преддиабет са изложени на повишен риск от редица заболявания, включително диабет тип 2, сърдечносъдови проблеми и болест на Алцхаймер. Включването на малини в диетата на хора в риск от диабет може да помогне за понижаване на нивата на глюкоза и да стимулира секрецията на инсулин.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха