Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

„Някои от членовете на групата, която кани Националния оперативен щаб на публичен диспут, отидоха твърде далеч. Имаше заплахи, че ще ни организират протести, че ще намерят хора, които да ни звънят вечер, за да ни притесняват. Това заяви главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев, предаде Нова тв.

"Вече се е случвало на ген. Мутафчийски. Получавал е обаждания в 2 ч. през нощта от различни телефони и хората отсреща са му обяснявали, че не разбира от работата си и коронавирус всъщност няма”, каза още той. 

Преди дни той и членовете на Щаба бяха предизвикани на дебат от петима медици - д-р Атанас Мангъров, д-р Георги Тодоров, д-р Стоян Алексов, д-р Владимир Николов и д-р Антония Първанова.

„Доста медии им осигуриха трибуна и аз нямам нищо против те да изразяват собствено мнение. Но аз от тях чух много глупости. Не виждам основа, върху която можем да водим научен спор с д-р Мангъров и д-р Първанова”, каза д-р Кунчев.

Той бе категоричен, че отправените заплахи не го притесняват. Тревожел го фактът, че по този начин се обиждал трудът на много хора.

„Не казвам, че сме безгрешни – сигурно е можело да направим някои неща и по-добре. Но истината е, че вече сме страшно уморени и сме на ръба на оцеляването. Затова трябва да пестим атаките и критиките към хората, които се опитват да помагат на обществото”, категоричен бе здравният инспектор.

Той коментира и тревожната тема за нарастващия брой на заразените с COVID-19 у нас.

„Вирусът продължава да ни изненадва с много неща, едно от които е неравномерното възникване на случаите. Има хора, които са носители на вируса по цял месец и не го предават дори на семействата, с които живеят постоянно. Има обаче и такива, които само за ден-два заразяват 50 или дори 100 души”, поясни доц. д-р Кунчев.

Той призова обществото да не мисли, че проблемът с инфекцията е преодолян. Това усещане карало хората да живеят „съвсем постарому” и да не спазват никакви мерки за безопасност.

„Ние от Щаба гледаме да не прибягваме до крайни мерки дори в огнищата, но в някои случаи местните власти ни принуждават да го правим. Причината е, че те виждат поведението на хората в засегнатите места”, каза още доц. д-р Кунчев.

Според него се очертава втора вълна на коронавируса на целия Балкански полуостров. Данните от съседните на България държави сочели, че те са с още по-висока заболеваемост от нас.

„Движението на хора между отделните страни крие риск, но той не е толкова голям. Най-сериозният проблем продължава да бъде вътрешното разпространение. А който смята, че няма COVID-19, да заповяда в която и да е болница, където се лекуват заразени”, категоричен бе здравният инспектор.