Над 1/3 от българите не могат да отопляват дома си
За 10 години те намаляват от 66 до 34%, но с малки стъпки
1/3 от българите изпитват затруднения при отопляване на домовете си, показват данни на Евростат за 2018 г. По този показател България е на първо място сред 28-те държави в ЕС. Хората, които не могат да си позволят адекватно отопляване на жилищата си, са 33,7%, при средно 7 на сто в ЕС.
През 2006 г., откогато са данните на Евростат, този процент е бил 69,5. През 2008 г., 10 години по-рано, в ситуация да не могат да се топлят комфортно са били 66% от българите. Трендът се счупва през 2011 г., когато процентът пада на 46,3 на сто и оттогава немощните финансово домакинства намаляват, но с малки стъпки.
Точно наличието на тъй наречените енергийно бедни са една от пречките за либерализацията на пазара на електроенергия. Вече няколко години се чака да бъде изработен механизъм за компенсацията им, преди да се отвори пазарът и за домакинствата в България.
Най-близо до България са Литва с 27,9%, Гърция - 22,7 на сто, Кипър - 21,9, и Португалия - 19,4 на сто.
На другия полюс - с най-малко домакинства, които не могат да си позволят да се отопляват до степен да им е комфортно, са най-вече северните държави.
Във Великобритания те са едва 0,9 на сто. 1,6% от нидерландците и австрийците и 1,7 на сто от финландците са в тази ситуация. През годините са се увеличили до 2,1 на сто бедните енергийно семейства от Люксембург, а с 3 на сто - датчаните.
Как е при съседите?
В Румъния 9,6 на сто не могат да си позволят оптимална топлина, били са 24% десет години по-рано.
В Гърция статистиката на енергийната бедност следва годините на кризата. През 2018 г. без енергиен комфорт са 22,7%, през 2008 г. са били 15,4 на сто, през 2014 г. са 32,9 на сто.
За Турция все още няма данни за 2018 г., но пък през 2017 г. семействата, които не могат да си позволят топлинен комфорт, са 20,7 на сто от всичките. Най-високият процент е 10 г. по-рано - той е 41 на сто.
В Северна Македония процентът е 24,9, в Сърбия не могат да се отопляват адекватно 10 на сто от домакинствата. За Черна гора няма статистика за 2018 г., но през 2017 г. процентът на енергийните бедни е бил 4,5 на сто.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха