Миннет Пашова влиза в политиката
"КАЗВАМ се Миннет и за нищо не света не бих си сменила името!"
Това пламенно споделя пред "168 часа" плевенчанката Миннет Пашова. Името й нашумя след няколко телевизионни репортажа от конгреса на партия "Нова сила" В НДК. Партията стана известна с издигнатата кандидатура на Алексей Петров за президент, но така или иначе Миннет се превърна в централна фигура на събитието.
"Не познавах никого от "Нова сила" преди това. Един познат, с когото ходим много по конференции, ми каза, че Антон Сираков иска връзка с мен. Обадих му се и той ме попита с колко хора може да дойда на форума им. Каза ми: "Знам, че си много тормозена от властите, а и че си председател на Съюз на инвалидите". Рекох, щом е за това нещо, ще направя всичко възможно да доведа хора.
Попитах роми може ли да заведа,
защото за два дни нямах време да отида при моите сънародници турците. А и мен ромите много ме уважават", припомня си Миннет Пашова.
Категорична е, че досега никога не е била член на партия, но е помагала много пъти в правенето на избори. Затова не й било трудно да осигури хора и за събранието на "Нова сила". "Отидох до пенсионерите, видях се с приятелки, с които съм водила избори. Казах им, че един автобус да е, трябва да го напълним. Накрая се събраха хора за три, но имаше пари само за два. Казах, че не мога да водя хората цял ден в София и да няма какво да ядат. Осигуриха им по една закуска, всички останаха много доволни. И сега пак искат да ходят на партийни конференции. Казват ми: "Ти ще кажеш за коя партия да вървим и ние всички за нея ще гласуваме", подробно обяснява Миннет.
Името й, звучащо за доста българи екзотично, а за някои направо еротично, прозвучава силно в зала 1 на НДК. Антон Сираков радушно приветства плевенчанката на сцената.
Тя му отговаря с пламенна реч.
"Изплаках си болката в залата,
хората станаха на крака да ме аплодират", припомня си с трепет Миннет.
Навярно някой би казал, че преди години, по време на Възродителния процес, е имала шанс да си избере друго име - за нейно добро, но плевенчанката не мисли така.
"На турски "миннет" означава "благодарност". Пише се с две "н". Така са ме кръстили нашите и на мен ми харесва. Много плаках по време на Възродителния процес", споделя тя. Помни до ден днешен всеки детайл.
"Беше през 1986 г. Бях по това време в София, в джамията. Там бяха хора от цяла България. Тогава се полагаха и основите на ДПС. Не бях съгласна с Възродителния процес. Когато влязох в джамията, видях на много наши хора как им хвърляха паспортите. Късаха ги, горяха ги. Плачеха хората. Имаше един другар вътре. Стоеше нагъл, бръкнал в джобовете си. И ми вика: "Ти много знаеш нещо, Миннет". Почна да се заяжда с мен. Бях измислила как да се казвам - Мина Пашова Демирева. А той вика: "Откъде-накъде Пашова Демирева? Това са турски имена!" Казах му "А артистът Николай Пашов турчин ли е? Или пък другаря Демир Янев от Министерския съвет турчин ли е?" Така оня млъкна", разказва Миннет, бивша вече Мина.
По това време тя работи
като продавачка в "Наркооп". "За един ден продадох над 100 куфара на български турци, най-вече от Кърджали. Всички се стягаха да бягат. Казвах им да не го правят, защото България е нашата родина. А те отговаряха, че из Кърджалийско партийните другари насила ги карали да тръгват към Анадола", с тъга си припомня плевенчанката.
Тя самата изплакала океани от сълзи за промененото си име. Заради работата в "Наркооп" обаче имала много приятели, които я успокоявали. Разказва, че сред тях били съдии, прокурори, дори депутатка от близкото минало.
"Наркооп" беше като "Кореком" по онези времена. Продавах на ниски цени стоки за износ, които иначе никъде не можеше да се видят по магазините. Преди това работех в ресторанта на съда. Имах много влиятелни приятели, всички големци идваха при мен. Когато ме прекръстиха, се затворих в магазина и почнах да плача. Дойде един приятел милиционер - и той редовен клиент, да ме успокоява. Обади ми се и окръжната прокурорка Маряна Христова, тя беше депутат в 39-ото Народно събрание после.
Да ме пита как съм, от човещина и уважение.
И Христова пазаруваше при мен. Тя ми каза "Миннет, не се притеснявай, ще дойде време да ви се върнат турските имена. Това е една велика глупост, моля ти се, не плачи." А аз рева ли, рева по телефона. Викам й: "Защо вие, българите, постъпихте така с нас? Да не сме от друга държава?", просълзява се и днес Миннет и допълва: Малко след това дойде началникът на "Наркооп" да ме кара в милицията. Оказа се, че не съм си махнала табелката с турското име от магазина..."
Вече с новото си име Миннет Пашова започнала да води туристически групи в Турция. Било времето на "куфарната търговия", но работата в заветния "Наркооп" и "клиентите-големци" били в голям плюс непосредствено преди и след 1989 г.
"Почнах да водя групите с "партизанското име", така го наричахме това "Мина". Понеже съм работила 8 години в съда, хората ми имаха доверие. Набързо направих фирмата, наех четири автобуса. И започнахме да пътуваме. Всички прокурори, съдии, милиционери-полицаи от Плевен, Червен бряг, Габрово пътуваха с мен", усмихва се Пашова.
Тъмните облаци над главата й
идват по най-неочаквана линия, разказва тя.
"За пръв път в живота ми се намеси ДПС. Имаше двама активисти на партията в Плевенско (имената се пазят в редакцията, б.а.) Единият доносник на ДС. Много ми завидяха. Почнаха да ме клеветят. Спряха ме на границата, че превозвам пищови. А то каква беше работата - милиционери пътуваха с мене. Началникът на затвора в Плевен и този на КАТ също бяха в автобусите ми. Искаха просто да видят Турция хората, с по една чантичка бяха. Но така от ДПС почнаха да ме клеветят. Казаха ми, че Доган е наредил. Че той не ме искал, понеже съм била "червен боклук". А аз с БСП нищо общо не съм имала. После разбрах, че това за Доган са го измислили тези двамата от ДПС", обяснява Миннет и допълва: "Неблагодарници! Идвали са при мен в магазина, давала съм им и мед, пари за бедните, когато казваха, че събират. Единият нямаше какво да яде, за цигари пари съм му давала. А от тия хора само лоши неща видях!"
След като била съкратена от работа, Миннет продала апартамента си и започнала да строи магазини на пазара в Плевен. Оттук започнало голямото й ходене по съдилища. Пашова и общината водят куп дела, като везните ту накланят в едната страна, ту отиват към другата.
Но Миннет е решена да се бори.
Изпречи се дори на пътя на плевенската "Билла". Разказва, че загубила вяра в прокуратура и съдии. И до съда в Страсбург писала, но без резултат. Почнала да търси помощ от политиците. Никой не й обърнал внимание, оплаква се тя.
"В ДПС стоях от 6 сутринта до 6 вечерта. Единствено Махмед Дикме ме прие и каза: "Ще видим какво ще каже Касим Дал". Но Дал постоянно ме гонеше", твърди плевенчанката.
Изключително недоволна е от Емел Етем. "Колко пъти съм й писала, колко пъти съм ходила при нея, докато беше министър. А тя пръста не си мръдна. Слушам я сега, било й жал за българските турци. Толкова й е жал, няма що! Дори не ме прие", възмущава се Миннет. Обобщава: "Не българите мразят турците, поне в Северна България. Турците сами си правят мръсотии. Има няколко бивши и настоящи шефове в ДПС - до просешка тояга докараха хората. Затриха и моето семейство, и много други!"
Признава нещо, което навярно други биха премълчали. През 2005 г. се явила като кандидат-депутат от партията на командосите. Майка й била на смъртно легло, нямала никакви пари. "Тогава дойде Метин Метхат от ДПС - след като разбра, че ще водя избори. Бях мажоритарна в Плевен, в Ловеч бях първа.
Тогава Метин ми даде 100 лева за майка ми
В Ловеч обаче ДПС-то ми се заканваха. Викаха ми хората: "Заминавай си, че тук ще те пребият!" Ония в ДПС се страхуват, че и българите ме харесват и ме искат", убедена е Миннет.
Наскоро написала лично писмо на Ахмед Доган.
Още чака отговор. Твърди, че би станала член на ДПС, но само ако "някои хора там напуснат партията".
"Е, ако аз отива в ДПС, чак тогава ще настъпи обединение на целия народ", категорична е Миннет Пашова. Допълва, че в момента партии я канели за общинските избори, а "после сигурно за парламентарните".
Обществото много ме уважава, искат срещи с мене, телефонът ми звъни непрекъснато. Може би само заради обществото ще застана начело на някоя листа. Аз искам обединение, партията да работи за народа!", отсича гражданката с най-еротично звучащото име у нас Миннет Пашова.
Внуците с чужди имена
Миннет Пашова е изключително горда от дъщеря си и внуците.
"Много ми харесваше името Габриела, затова така си кръстих дъщерята. Тя сега живее в Германия, изучи се там. Внукът завърши с отличен, сега ще следва право. Казва се Еди. Внучката е Десислава, работи в казино", гордо споделя Миннет.
С тъга допълва, че докато щерката била в Германия, зетят се оженил за друга. "И дъщеря ми бе сполетяна от моята съдба, и аз съм разведена. Но и двете сме борбени. Аз си търся правата в България и ходя по съдилища, тя се пребори и си взе децата в Германия", обобщава Пашова.
Брат й починал за 10 дни от стрес
НАЙ-ГОЛЯМАТА мъка в живота на Миннет е свързана със смъртта на брат й.
"Заради мен се получи. Преди години от общината в Плевен решиха, че ще ми съборят магазините. Изпаднах в криза, постъпих в болница да ми преливат кръв. По това време брат ми, който е строителен инженер, водеше бригада на Гара Север. Като научил от хората, че са ми съборили обектите и са ми преливали кръв, изпаднал в стрес. За десет дена се помина", разплаква се Миннет и допълва: "Да бях умряла аз! Аз съм по-голямата! Това е най-голямата ми мъка!"
Румен Петков я накарал да съди Зеленогорски
"ЛИЧНО господин Румен Петков ме напъти да съдя общината и Найден Зеленогорски", разказва Миннет Пашова.
Пояснява: "Накара ме да си снимам магазина, дето общината искаше да ми го събори. Румен Петков се държи много добре с мен, другите от БСП не искам да ги коментирам. Петков беше дошъл на една коледна ваканция в Плевен. Прегърна ме пред всички и каза на присъстващия представител на ДПС "Вие си имате Емел Етем, а ние си имаме Миннет Пашова!".
Цецка Цачева й била първа приятелка
"Цецка Цачева ми е лична приятелка. Дори съм я подкрепяла, когато Зеленогорски я обиждаше. А пък тя ме защити при едно от делата ми. Беше адвокат и общински съветник по това време", разказва Миннет Пашова.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега