Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Интервю на Лиляна Клисурова за в. "24 часа"

Друга партия не може да събере 50 000 души, водени от идеи, а не от лични интереси и не принудително докарани

50 хиляди показаха на Бузлуджа, че БСП не е разделена.

Партията не съм нито аз, нито пленумът - ние сме временно избрани да изпълняваме политиката ѝ

Виждаме различно ролята на държавата в управлението на финансите - бихме оставили процент от събраните данъци на общините

Вярвам, че местните избори ще сложат началото на смяната на изкривения модел, при който пари за общините се раздават не през бюджета, а на партиен и шуробаджанашки принцип от премиера

Обратно на внушенията, че БСП се централизира и се превръща в еднолична и лидерска, ние дадохме свобода на общинските структури сами да преговарят за партньорства и подкрепа

- Г-жо Нинова, от Бузлуджа направихте заявка за местната власт. В каква кондиция тръгва БСП към изборите след трусовете, които преживя?

- Точно на Бузлуджа партията показа кондицията си. Десетки хиляди социалисти, млади и стари, с различни професии, от големи градове и малки села, ентусиазирани, единни и пълни с енергия за работа. Убедена съм, че днес друга партия не може да събере 50 000 души, водени от идеи, а не от лични интереси, не административно организирани и принудително докарани. Пожелавам на всеки председател на партия поне веднъж в живота си да се изправи пред такова море от хора и да преживее такава емоция.

- Какво представяне очаквате на тези избори? На евровота през май БСП качи доверие в някои общини, но нямате нито един областен кмет. Къде имате шанс сега и колко спечелени града ще са победа за БСП?

- Качихме доверие не просто в някои общини. В 60 сме първа политическа сила, в над 100 бихме отишли на балотаж с ГЕРБ, ако бяха местни избори. В няколко големи града разликата беше стотина гласа.

Лично за мен би било успех, ако увеличим кметовете със 100%. Какъв шанс имаме, ще решат жителите на общините. И тук стои най-важният въпрос, който е най-омаловажаван - програмите, ангажиментите. Единствено БСП прие платформа за местната власт. Нито една друга партия още не е заявила какво ще правят техните кметове с общинските болници, с детските градини, с междуградските пътища, със сметищата, ще повишават ли местни данъци и такси. А това е истинската политика.

Вие сте сериозна медия. Правя ви предложение - поемете инициативата. Направете най-просто сравнение по най-болните въпроси за хората и ангажиментите на партиите. Например: общински болници - БСП поема ангажимент, че те няма да са търговски дружества, държавата ще изплати дълговете, ще се развива нов модел на здравеопазване на регионален признак.

ГЕРБ какво предлагат - да се закриват общински болници и отделения, да се запази статутът им на търговски дружества. Комуналните услуги - БСП кметовете ще ги предоставят не на концесии, а с общински дружества. Така услугата ще поевтинее. Детските градини ще бъдат безплатни, както са сега в общини, където имаме кметове. Така хората ще направят информиран избор и ще говорим за политика, а не за интриги и жълти новини.

- Голямата интрига ще е София - вие дадохте знак, че ще приемете БСП да подкрепи Мая Манолова въпреки напрежението помежду ви. Дали обаче Манолова ще се кандидатира?

- Дали Мая ще се кандидатира - зависи от нея. Когато реши, ще обяви това. София е най-интересна, защото е столицата и промяната тук ще е знакова. Но искам да поставя въпроса в по-широк контекст - модела на управление на София и на общините изобщо. За 10 г. ГЕРБ пренесоха модела на управление на държавата и на местно ниво. Градовете се феодализираха.

В администрацията се назначават приближени на властта. Борисов раздава на концесия обекти, важни за националната сигурност. Кметовете му раздават на концесии жизненоважни услуги за жителите - водата, чистотата. На национално равнище неравенствата и бедността растат. Правителството не желае да подпомогне младите семейства, да преизчислим пенсиите. Кметовете му намалиха социалните услуги. На централно равнище правителството създава нови и нови бюрократични изисквания към бизнеса. Това се копира и надолу - за да откриеш семеен бизнес в община, ти трябват 20-30 документа. Това е общ държавно-общински модел. Като добавим, че пари за общините се раздават не през бюджета, а на партиен и шуробаджанашки принцип от премиера, моделът съвсем се изкривява. Той трябва да се смени. Вярвам, че местните избори ще сложат началото на тази смяна.

- В пловдивската община Родопи БСП ще си партнира с АБВ, което бе изненада. Ще играете ли заедно и в други общини? И ще разширите ли партньорите си по места?

- Обратно на внушенията, че БСП става еднолична и лидерска, ние дадохме свобода на общинските структури сами да преговарят за партньорства и подкрепа при 2 условия:

1. Обединяваща да е политиката, залегнала в платформата “За добър живот в нашите общини”;

2. Никакви съюзи с ГЕРБ.

Нашите общински съвети са мъдри и ще решат кое е най-добро за тяхната община. Важното е да се отворят за подкрепа и да бъдат диалогични, с почтени, умни, експертно подготвени и обществено уважавани личности. Дотук прави впечатление широко разтваряне на ветрилото в подкрепа на нашите кандидати. Очевидно желанието за промяна е голямо и много от по-малките партии и граждански организации виждат в партньорството с БСП възможност за тази промяна.

- Как ще мотивирате разочарованите от ръководството да работят на изборите? След конгреса, на който оттеглихте оставката си, партията продължава да бъде разделена. Готова ли сте за диалог?

- Внушението, че БСП е разединена, е опорна точка на нашите опоненти. Целта е обществото да остане с впечатление за разцепление и невъзможност да решим нашите вътрешни въпроси, та камо ли да управляваме държавата. Наясно съм с тази цел, наясно съм със средствата, с които тя се гони, както и с лицата в БСП, които я поддържат. А сега по същество - разделена ли е партията? Първо, трябва да си отговорим кой е партията? Не съм нито аз, нито Националният съвет. Ние сме временно избрани да изпълняваме политиката ѝ. Партията са членовете ѝ. Пред близо 50 000 души на Бузлуджа зададох въпроса - вие разделени ли сте, разцепени ли са организациите. И целият народ чу отговора - не.

Искате ли да продължим по пътя, по който вървим? Отговор - да. За диалог с партията съм готова винаги и го правя постоянно в страната. За разговори за пари и власт на отделни личности в БСП, за лична изгода на гърба на партията, за задкулисни договорки не съм готова. И от това ми идват проблемите.

Имах избор - да започна промяната в БСП и в държавата и да си създам много врагове, или да не правя нищо ново и да живея спокойно и в политически комфорт. Избрах първото.

Промяната в България започна с избора на президента Радев. Промяната в БСП с ограничаване на мандатите на депутатите, с мандатност за председателя и прекия му избор, слагане край на политиката на задкулисни договорки беше усилие с много силна съпротива. Но партията удвои подкрепата си от 400 000 на 1 милион. Можеше и да е лесно - угаждам на всички заради личния им интерес, ставам председател на парламента и мълча угодно на властта, защото ми е дала пост и пари. Нямаше да има опозиция. И алтернатива. 100 души от БСП щяхме да си добруваме, 1 млн. щяха да бъдат употребени. България щеше да загуби. Избрахме трудния, но верен път. Признателна съм на екипа ми, който заради мен изтърпя много, но не се огъна. И на хилядите членове и симпатизанти, които ми дадоха доверието си на Бузлуджа и продължаваме заедно.

- Опонентите ви в партията изграждат образа ви на човек, който иска да работи в среда, в която всички са съгласни с вас или мълчат при несъгласие. Така ли е наистина?

- Колко вярно го казвате - опонентите ви изграждат образ. Това също е част от играта - изграждане на фалшив образ. Външните опоненти повториха хиляди пъти една лъжа, докато тя не влезе в съзнанието на хората - че съм била в СДС. Борисов дори каза, че съм била зам.-министър на Костов. Е, осъдих го за това. Разполагам със съдебно решение, че никога не съм имала нищо общо с партия СДС. Някой да го чу? Опоненти вътре в партията твърдят, че не търпя различно мнение. Забавлявам се с това.

Ще ви кажа нещо любопитно. Едни от най-уважаваните от мен членове на Изпълнителното бюро, което аз предложих, подкрепят Истанбулската конвенция и Пакта за миграция. Аз съм противник и на двете. Спорили сме с часове. Националният съвет отхвърли и Истанбулската конвенция, и Пакта за миграция. Прави чест на тези колеги, че изказаха обратно мнение, но приеха решението на партията и го спазват. Не обърнаха несъгласието си в лична война с мен, не пращаха делегации да ме притискат, не ме заклеймяваха като консерватор и т.н. Те показаха как се прави интелигентна, демократична политика, която се съобразява с мнението на партията. И днес са до мен и разчитам на тях.

- Сега се говори и за чистка на “Позитано” 20. Ясно е, че не може да се поддържа толкова голям апарат, но се говори, че използвате финансовия проблем, за да разчистите неудобни чиновници. Вашите предшественици Сергей Станишев и Михаил Миков дори написаха писмо срещу това.

- Много странна позиция на колегите Станишев и Миков, Пирински, Жаблянов и Мерджанов. Вместо гневът им да се излее върху ГЕРБ, които с решението за субсидията искат да унищожат финансово опозицията, той се излива върху ръководството, което се мъчи да спасява структури, хора, телевизията, в. “Дума”. Вместо заедно да говорим, че ГЕРБ вкарват партиите в подчинение на олигарсите, те атакуват ръководството. Тяхно право е. Нали ме питахте готова ли съм за диалог. Изпълнителното бюро покани подписалите писмото да подготвят предложение за структура, щат, бъдещо функциониране на партията и партийния печат и на заседание на Изпълнителното бюро да ги обсъдим и заедно да изберем вариант. Отказаха. Но съм сигурна,че на следващото заседание на НС същите другари ще направят шумен скандал срещу ръководството, което управлява еднолично и не иска мнението им.

- Сега, след като бе орязана партийната субсидия - как се правят избори и се издържа партия? Намерихте ли вече фирми, които ще дарят на БСП?

- Ще се справим. Минали сме през много изпитания, ще преодолеем и това. Тази промяна е насочена изцяло срещу БСП. Не можаха да ни купят, искат да ни обезсилят финансово. И това няма да успее. Но използваха справедливия гняв на хората срещу партийните субсидии, за да пуснат бизнеса да определя политиката. Който плаща в България и отвън, ще определя законите, обществените поръчки, резултатите от изборите. Това е тежък удар по правовата държава и националната сигурност.

- По думите ви изминалият парламентарен сезон завърши с две кризи - африканската чума и скандала с НАП. Зарекохте се, че алтернативата ще проличи наесен - какво ще предложите?

- Наесен предстоят местни избори и започва работа парламентът. Това са две възможности за алтернатива в политиката и на национално, и на регионално равнище. БСП сме единствената партия, която има цялостна програма за промяна на модела на прехода - “Визия за България”, и за местна власт - “За добър живот в нашите общини”. В тях има конкретни решения на конкретни въпроси. Основното обаче е връщане ролята на държавата в сектори, от които ГЕРБ я изтеглиха в последните 10 г. В тази посока вървят светът и Европа, но у нас това не се проумява. Даже обратно - постоянно се повтаря, че държавата е лош собственик, и всичко, което може, се концесионира, аутсорсва и прехвърля в частни ръце срещу нищожни такси за държавата и големи печалби за получателите.

Експерти твърдят, че се задава нова икономическа криза. Нашата икономика не е готова за това. Едно от средствата за реакция е инвестиции от страна на държавата, а не рестрикции; увеличаване на доходите, а не стягане на коланите. Инвестициите ще стимулират производството, а увеличените доходи ще повишат потреблението. Вижте какво правят в Гърция - намаляват данъци и увеличават доходи, връщат 13-ата пенсия, отпускат еднократни плащания за раждане на дете, диференцират ставките на ДДС. Това са намеренията на БСП, когато българите решат, че сме достойни да управляваме. Ние виждаме по различен начин и ролята на държавата в управлението на финансите - бихме оставили процент от събраните данъци на общините.

В момента правителството им прехвърля ангажименти от държавата, но не ги подсигурява финансово. В резултат страдат гражданите. С различна данъчна система може да се намалят неравенството и бедността - семейно подоходно облагане, намален ДДС на лекарства и храни, облекчени кредити за млади семейства, освобождаване от данъци за определен период на фирми, разкриващи производство в слаборазвити райони. Държавата има функции във всички сектори. Сега е сезонът на плодове и зеленчуци. Тези дни прочетох, че в Румъния създават държавно предприятие за изкупуване на продукцията от малките производители.

Преди 2 г. предложих тази мярка и върху мен се изля огромна буря. Но практически и до ден днешен прекупвачите изнудват производителите, купуват на ниски цени, слагат огромна надценка и продават скъпо. Кой губи - българският земеделец и всеки потребител. Кой печели - шепа прекупвачи. Има още един ключов сектор, в който държавата трябва да се намеси рязко - образование и икономика в обвързаност. Ето какво ще направим там - имаме десетина сектора в икономиката, за които имаме потенциал да развиваме. Заедно с бизнеса направихме разчет колко и какви кадри трябват за тях. Ще заложим тези кадри в средни професионални училища и университети. Децата няма да плащат такси. Ще са на държавна издръжка. След завършване ще имат осигурена работа от бизнеса, който има нужда от кадри.

- Вие сте емоционален човек, но често ви упрекват за вашия рязък и гневен тон. Защо хората днес повече се дразнят от острите сблъсъци в политиката?

- Трябва да се влага емоция в работата, разбира се, умерено. Ако вършиш нещо без сърце, то не е пълноценно. Що се отнася до сблъсъците, сигурна съм, че хората са разочаровани не от остротата, а от съдържанието. Всеки би се заслушал в остър сблъсък с аргументи, които касаят проблемите му. Но ГЕРБ опростачиха политиката. Поставяш важен въпрос. Те нямат аргументи и започват да крещят - ще ви пратим в Сибир, социалистите готвят преврат и други подобни. Е, кой нормален човек ще хареса такова нещо? Но това тръгва от главата - тук Борисов има персонална вина. Когато е притиснат в ъгъла, или се покрива, или изтърсва някаква небивалица, за да замаже положението, но никога нещо важно за хората. Това също подлежи на промяна в българската политика.

- Управляващата коалиция претърпя доста сътресения напоследък. Ще оцелее ли за пълен мандат?

- Ако оцелее, ще е на базата на безпринципност, купуване на подкрепа с постове и обществени поръчки и извиване на ръце. Така и беше създадена. Тя не си изпълнява програмата. А формално в момента няма управляваща коалиция. Под коалиционното споразумение от името на патриотите стои и подписът на Волен Сидеров, а той беше изключен, следователно подписът му е невалиден. Като юрист ви казвам - те нямат споразумение. Но по-важен е политическият въпрос. Лозунгът на ГЕРБ беше за стабилност, но се превърнаха в най-дестабилизиращия фактор за държавата и причината е една - за да останат на власт, са готови на всякакви компромиси с всеки, който им гарантира още някой и друг ден. Когато целта е да бъдеш на власт на всяка цена, последиците са тежки - и за мандатоносителя, и за народа.

- Прави впечатление, че избягвате да коментирате проекта на Слави Трифонов “Няма такава държава”, защо? Заплаха ли е той за БСП? А за ГЕРБ?

- Как да коментираме нещо, което го няма. Когато регистрира партия и обяви програма, с кои експерти ще я прави, ще обсъждаме. Сега бих коментирала само името - “Няма такава държава”. Има такава държава - тя е една от древните цивилизации, една от най-красивите, една от най-плодородните, една от най-духовните. Тя се управляваше сбъркано в последните 30 г. Но нито държавата, нито народът са загубили потенциала си. Просто той трябва да се събуди и да му се даде възможност за развитие. Знам, че това ще се случи.