Иск срещу България за 80 млн. евро заради КТБ отхвърлен окончателно (Обзор)
Владислав Горанов и водещи кантори спечелиха арбитражи за 1,7 млрд. лева
Съд във Вашигтон отряза претенциите на Омански фонд заради отнетия лиценз на финансовата пирамида на Цветан Василев
Международният център за разрешаване на инвестиционни спорове във Вашингтон е отхвърлил окончателно на 13 август иска на Държавния резервен фонд на Оман срещу Република България, стана ясно вчера. Той бе за 80 милиона евро.
Делото с номер ARB/15/43 бе заведено в арбитражния трибунал поради претенцията на подателя на иска, че с действията си по отношение на затворената КТБ българската държава и БНБ са нарушили Договора за взаимно насърчаване и защита на инвестициите между България и Оман.
Атакувани са решенията за поставянето на
КТБ под
особен надзор
и отнемането
на лиценза ѝ,
защото така държавата не е защитила оманските инвестиции в нея.
Според юристите на Оманския фонд българската държава и българската централна банка е трябвало да предостяват ликвидна подкрепа на закъсалия трезор, както и да разработят спасителен план, който да бъде предложен на акционерите.
Искът срещу България е бил заведен на 22 октомври 2015 г., сочи справка в регистрите на вашингтонския арбитраж.
За делото, което води, Оманският инвестиционен фонд наема британската кантора Freshfields, специализирана в спорове, засягащи корпоративни интереси.
Българското финансово министерство, срещу което е подаден искът, наема две кантори - българската “Томов и Томов” и Arnold & Porter от Вашингтон - и двете с опит в арбитражни дела.
Фондът
бе акционер
с 30% дял в
затворената
банка,
които придоби през 2009 г. срещу 185 млн. лв. След окончателното затваряне на банката финансистите на фонда пресметнаха, че окончателно отнетият лиценз е причинил материални щети за 80 млн. евро, и подадоха иск срещу държавата.
Преди да тръгнат да съдят държавата ни във Вашингтон, от Оманския фонд обжалваха отнемането на лиценза пред наши съдилища. Жалбите им стигнаха до Върховния административен съд и бяха отхвърлени окончателно от петчленен състав.
Още при първото оспорвано от тях решение - поставянето на КТБ под специален надзор, фондът написа официално писмо до БНБ и финансовото министерство. В него заяви готовност да участва в спасяването на банката, но при условие че държавата се ангажира също с това.
Офертата не
бе приета,
но не бе и
подновена
Няма официална информация финансовото министерство или БНБ да са водили разговори с оманците.
Изходът на делото стана ясен в края на 2018 г. Тогава България представи две писмени защити заедно с експертни становища и доказателства. Тогава официално бе съобщено, че Оман се отказва от иска си, без право да го предяви отново - както пред този, така и пред всеки друг съд. Последното и окончателно решение на вашингтонския съд - от вторник, е базирано именно на този отказ. Съдът е постановил ищците да заплатят на България всички съдебни разноски по делото.
Владислав Горанов и водещи адвокатски кантори
спечелиха арбитражи за 1,7 млрд. лева
Седем арбитражни дела с размер на претенциите над 1,5 милиарда евро са спечелени от България, обявиха от финансовото министерство на 18 април тази година.
Повод за съобщението бе, че на 10 април Международният арбитражен трибунал, базиран в САЩ, е постановил решение по дело, заведено срещу страната ни от австрийската ЕВН.
Компанията, която държи електроразпределението в Южна България, претендираше, че държавата ни е нарушила договора за взаимна защита на инвестициите с икономически необосновани решения при регулирането на цените на ЕВН.
Делото е заведено от австрийската компания през 2013 г., а претенцията е за 850 млн. евро.
В САЩ са отхвърлени всички искове на ЕВН срещу България като неоснователни. Обезщетение не е присъдено.
Същото решение бе обявено на 13 април на сайта на “Капитал” със заглавието “България се измъкна от плащането на 500 млн. евро на ЕВН”. В материала се твърдеше, че “арбитражният спор е приключил на 10 април със споразумение и без допълнителни финансови ангажименти”. Сайтът “Медиапул” повтори новината, позовавайки се на “Капитал”. От съобщението на финансовото министерство обаче става ясно, че подобно споразумение няма.
Издателят на “Капитал” Иво Прокопиев и двамата бивши министри Симеон Дянков и Трайчо Трайков са подсъдими по дело за ощетяване на държавата заради ЕВН.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха