Пострадалият от Хитлер Фон Браун спасява Корольов от лагерите на смъртта на Сталин
Амбициите на руснака осигуряват неограничено финансиране на германеца в САЩ
В края на войната Сталин вече е осъзнал каква непреодолима свръхзвукова сила с уникална поразяваща мощ представляват ракетите на Вернер фон Браун.
Тогава някой му подсказва, че и СССР може да има такива "играчки", но за целта трябва да извади Сергей Корольов от трудовите лагери на ГУЛаг.
Именно така благодарение на Вернер фон Браун Сергей Корольов е
спасен от лагерите
на смъртта,
където най-вероятно е щял да умре от студ, глад, непосилни усилия и болести.
Неслучайно Сталин избира именно Корольов да отиде в Германия, за да реши кои немски учени да привлече в СССР и да проучи проектите им.
Само година и половина след войната като шеф на екип от нацистки и съветски инженери Корольов разработва копие на немската ракета Фау-2 под името R-1. Корольов бързо се доказва като гениален инженер и скоро немските му колеги трудно го догонват. Руснакът така подобрява творението на Фон Браун, че още през 1947 г.
R-3 поразява цели
на 3000 км
10 години по-късно Корольово прави невъзможното. Създава изцяло нова междуконтинентална балистична ракета, която може да лети на 7000 км разстояние, пренасяйки атомна бомба от над 5 тона.
През това време обаче Корольов не забравя мечтата си. Затова проектира R-7 Semyorka да е хем бойна ракета, хем да служи за пренос на големи товари в Космоса.
Това уникално постижение на Корольов се превръща в световна сензация, която обикаля медиите по цял свят. Научната и военната общност са толкова впечатлени, че дори Никита Хрушчов започва да обмисля вариант да не съкращава финансирането за екипа на Корольов.
По същото време в САЩ Фон Браун е запалил искрата на една голяма мечта - да изпратят спътник в Космоса. Но е направил и следващата крачка - осигурил си е финансиране. Сензационната новина обикаля света мълниеносно. Ситуацията е такава, че Хрушчов, който
иска да спести пари от надпреварата в Космоса, вече няма ход назад. Той е принуден да промени решението си да спре финансирането за Корольов и да му гласува отново щедър бюджет.
Студената война е в разгара си и Хрушчов няма никакъв избор, освен да даде пълен картбланш на талантливия инженер да реализира мечтата си.
Корольов и хората му само това и чакат. Буквално за 50-ина дни те успяват да модифицират последната си бойна ракета в революционния "Спутник 1".
В САЩ с тревога следят работата на гения и наистина не могат да повярват, когато
след още 30-ина дни той прави невъзможното
За този абсурдно кратък срок руснакът успява да създаде шест пъти по-големия "Спутник 2" и да го пусне с кучето Лайка в открития Космос.
Лайка загива няколко часа по-късно, но за Корольов експериментът е успешен, защото доказва, че живо същество може да издържи натоварването - от изстрелването в орбита до липсата на кислород и безтегловността.
За руския инженер това е първият сигнал, че човек също може да се справи с това предизвикателство, и започва да търси варианти как да реши основните технически проблеми.
През това време на Вернер фон Браун също не му е лесно. В САЩ той е принуден да се конкурира с още няколко екипа. Германецът е зачислен към Сухопътните войски, където създава ракетата "Редстоун". Военноморските сили излизат със свой проект - "Авангард", а разработката на военновъздушните е наречена "Атлас".
В Пентагона симпатизират на конкурентните проекти и Фон Браун постепенно изпада от надпреварата. И той обаче също като Корольов не се отказва от мечтата си. Затова прибягва към един почти отчаян ход.
Сближава със сценаристите
на "Уолт Дисни" и ги запалва по идеята за проникването на човек в Космоса. Като хора, които вечно търсят свежи идеи, те се захващат да я развиват с такъв ентусиазъм, че скоро цяла Америка мечтае заедно с Фон Браун.
Защо Америка така катастрофално изостава, четете в хартиеното издание.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха