Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Владислав Горанов
Владислав Горанов

Износ и потребление ускоряват икономиката

Рекордните 4,8% ръст на БВП за първото тримесечие на 2019 г. отчете финансовото министерство в последния си икономически анализ.

3-процентен растеж е бил отчетен през последното тримесечие на миналата 2018 година.

Два фактора са посочени като причина за рекорда - износът и публичното потребление, които са се повишили съответно с 6,9% и 8,3%.

Преглед на историческите данни за брутния вътрешен продукт на НСИ, които вече са изгладени, показва, че такъв висок ръст на годишна база не е отчитан от третото тримесечие на предкризисната 2008 г.

Тогава ръстът на БВП спрямо третото тримесечие на предходната година е бил 6,1%.

В следващите години още два пъти ръстът на годишна база надхвърля 4,1% - веднъж през 2013 и веднъж през 2014 г., но най-често стойностите му се движат между 3 и 4 процента.

Анализът на финансовото министерство по сектори показва, че през първите три месеца на тази година растежът на производството и оборотът в промишлеността и строителството се ускоряват. Оборотите в търговията на дребно леко са се понижили.

Броят на заетите продължава да се повишава, подкрепен от по-високото търсене на труд в индустрията и в сферата на услугите.

Средната работна заплата вече е 1208 лв., като годишният ѝ ръст е 9,4%.

Заплащането продължава да расте по-бързо от производителността на труда, чийто реален растеж е 2,8% на годишна база.

Официално регистрираната безработица продължава да намалява и е достигнала нова, най-ниска до момента стойност от 5,3%.

Годишният темп на инфлация се е забавил до 2,9%, отчитат от финансовото министерство. Базисната инфлация остава непроменена от 2,6% на годишна база.

Балансът по текущата сметка е положителен и така натрупаният от началото на годината излишък вече е 1,1% от прогнозния БВП. През първото тримесечие на 2018 г. салдото по сметката е било балансирано.

Ниските лихвени проценти, увеличаващите се доходи и ниската безработица продължават да ускоряват кредитирането до 6,9% на годишна база. Заемите на домакинствата растат със 7,9%, а за фирмите - с 4,8%.

Лошите и преструктурирани кредити продължават да се понижават - и като равнище, и като съотношение спрямо общия кредит. Към края на април техният дял е 10,4% срещу 12,5% година по-рано.

Излишъкът по консолидираната фискална програма за първите четири месеца на 2019 г. възлезе на 2,3% от прогнозния БВП - 2,67 млрд. лв.

Във фискалния резерв към края на април има 10,68 млрд. лв.

Държавният и държавно гарантираният дълг останаха почти непроменени от февруари и март 2019 г. в размер на 19,9% от прогнозния БВП, от които 14,4% е външен, 3,9% - вътрешен, и 1,6% - държавно-гарантиран дълг, отчитат от финансовото министерство.