Горанов продаде нов дълг с рекордно ниска лихва
За първи път са предложени 20-годишни ДЦК, купeни са
Държавни ценни книжа за 300,6 млн. лв. продаде финансовото министерство на два аукциона, съобщиха от ведомството на Владислав Горанов.
На първия търг са продадени 10,5-годишни книжа за 200 млн. лв. , а на втория - за 100,6 млн. лв. 20-годишни бонове.
Постигнатата среднопретеглена доходност е 0,41% за 10,5-годишните книжа, 1,6% е за 20-годишните книжа. Лихвата, която държавата ще плати на купувачите на 10,5-годишните ДЦК, е рекордно ниска за този сегмент.
20-годишните са най-дългосрочната емисия държавни облигации, емитирани досега на вътрешния пазар.
Първоначалната обява на аукциона бе за общ размер на емисиите от 400 млн. лв., а матуритетът на по-кратката - 10,6 години. Това означава, че финансовото министерство се е възползвало от правото си да не удовлетвори всички оферти за покупка.
Общият размер на подадените поръчки за книжата с падеж през 2029 г. е бил за 472 млн. лв. Исканията за придобиване на 20-годишните ДЦК са били за 248 млн. лв., уточняват от финансовото министерство.
Отчетеният спред спрямо аналогичните на нашите германски федерални облигации е в размер на 73 базисни пункта за 10,5-годишните книжа и 151 базисни пункта за 20-годишните ДЦК.
Най-голямо количество 10,5-годишни книжа са придобити от банките - 43%, следвани от пенсионни и гаранционни фондове - 34%, и застрахователните дружества с 23%.
Най-голям обем книжа в наддаването за 20-годишните бонове са придобили застрахователните дружества - 49%, следвани от пенсионни и гаранционни фондове - 39%, банки - 10%, и инвестиционни посредници - 2%.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков