146 са малките самолети у нас, любителите пилоти със сертификат са 276
Има и други машини като разбилата
се чесна, които са вписани в регистри
в страни от Европейския съюз
312 въздухоплавателни средства са записани в регистъра на Главна дирекия “Гражданска въздухоплавателна администрация”. Сред тях има 16 хеликоптера и два балона, както и ултралеки самолети.
146 от самолетите са от т.нар. лека авиация - малки, с тегло под 2000 кг. А с марката “Чесна”, но с различните модификации, са 36 машини. Броят на малките самолети бе съобщен преди два дни от шефа на Главна дирекция “Гражданска въздухоплавателна администрация” Станимир Лешев.
Има самолети, които са регистрирани в други страни, както “Чесна П210Н” на Георги Бошнаков, която се разби в македонските планини - тя е в регистъра на Германия, но домуваше на летището в Лесново. Знае се неофициално и за други машини, които са
в регистри на
европейски страни,
като например един “Лиър джет”, който е във Франция.
Повечето леки самолети са платени изцяло, по-малко са на лизинг. Бизнесмените обикновено си препродават машините, повечето са втора употреба, казват авиоексперти. Така че цената им зависи от това колко са прелетели, откога са в експлоатация.
Хора от бранша твърдят, че цената на малък самолет варира и в зависимост от това дали е витлов с бензинов двигател, или е с турбодвигатели.
Най-евтините са
160-170 хил. евро
с по един или два двигателя, не могат да развиват повече от 400-500 км в час, местата в тях са 4-5. Тези самолети са за близки разстояния, като чесната на Бошнаков. Тя е с 6 седалки, мощна машина, лети до 7000 м височина.
Високият клас малки самолети са джетовете. Цената им е от 1 млн. евро нагоре. Най-евтините са “Лиър джет”, скъпи са “Чесна ситейшън”, преди време се писа, че такъв самолет на български бизнесмен е купен за 6,5 млн. долара.
“Гълфстрийм” започва от 2-3 млн. долара и стига до 65 млн. за модификация G650. В тази категория на джетовете е фолкън, какъвто е малкият самолет на правителствения авиоотряд.
Джетовете са с турбодвигатели, летят на 11 000-12 000 м височина, прелитат океани. Имат всички системи, кабината е херметизирана. Те са най-вече за бизнес пътувания.
Пилотите на малки самолети у нас са 276. Те са с лиценз PPL, тоест - за любители. Разликата между двата вида бревета - за любители и професионални пилоти, е, че първите имат право да возят себе си и най-много някои приятели или роднини. Професионалните
могат да управляват
самолет, който
извършва търговски
полети, тоест
вози пътници с билет
Професионалният летец може да управлява и авиотакси, ако возенето е платено. А любителят може да лети с голям, ако полетът не е търговски.
У нас има 10 учебни центръра за пилоти. Били са 12, но два от тях са с отнети и прекратени права. Единият - “Българска авиационна академия”, е с отнети права, а другият - “Съни скай еър” е с прекратени.
“Авиоотряд Варна” обучава пилоти на малки самолети на летището в Лесново.
Институтът за въздушен транспорт е за професионални пилоти. Другите авиоучилища са “Частен транспортен колеж” - София, висша школа “Авиация” на Техническия университет в София.
“Бриз Авиейшън” е друг център в София, оглавява го авиоинструкторът Тодор Симеонов.
“Ратан” обучава от години на летището в Долна баня. “Еър Сити” приема кандидат-пилоти на летището в Белчин.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха