Металурзите с колективен договор, средната заплата - 1700 лева
Минималното възнаграждение
в бранша се увеличава с 18%
и е със 100 лв. над това за страната
1700 лв. е средната заплата в металургията, тя изпреварва значително тази в страната и е два пъти по-висока от средната в преработващата промишленост. Това заяви зам.-министърът на икономиката Лъчезар Борисов по време на подписването на Колективния трудов договор в бранша.
След успешно приключване на преговорите под ключовия за металургията документ подписи сложиха Антон Петров - председател на управителния съвет на Българската асоциация на металургичната индустрия, Васил Яначков - председател на синдикалната федерация “Металици” към КНСБ, и Людмил Павлов - председател НФ “Металургия” към КТ “Подкрепа”.
Домакин на събитието, което се проведе в Министерството на икономиката, бе Лъчезар Борисов, който е и председател на отрасловия съвет за тристранно сътрудничество “Металургия”.
Зам.-министърът посочи, че през последните години браншът се развива ускорено. “Делът на металургията в произведената промишлена продукция у нас през 2017 г. е 13%, като се отчита и ръст на заетите в сектора”, заяви той. Компаниите ставали все по-иновативни и създавали по-високи нива на добавена стойност. Тя е от 2,5 до 5 пъти по-висока от средната на един зает в промишлеността”, каза още Борисов.
След подписването на договора за металурзите се подобряват няколко показателя. Минималната основна месечна заплата се увеличава с 18%, като тя изпреварва със 100 лв. тази за страната.
Допълнителното трудово възнаграждение за времето, в което работникът е на разположение на работодателя извън територията на предприятието, се увеличава 2 пъти. Допълнителното трудово възнаграждение за отработен нощен час се увеличава с 11%. Стойността на безплатната храна нараства с 10%.
Допълнителното подпомагане на работниците при прекратяване на трудов договор с упражнено право на пенсиониране се увеличава с 20%.
Представителите на синдикалните организации и на работодателите благодариха на Министерството на икономиката за подкрепата. Те изтъкнаха, че за тях е изключително важно, че ведомството е съпричастно с колективното договаряне в бранша и работи активно за просперитета на металургичните предприятия и благоденствието на работещите в металургията.
Пред “24 часа” зам.-министърът каза, че браншът предвижда през следващата година ръст на средната работна заплата с още 7-8 на сто.
Не беше трудно договарянето, компаниите са големи и имат добър диалог със синдикатите. Въпреки че бяхме медиатор, не срещнахме затруднения, каза Борисов. Той иска този добър пример да го пренесе и в другите сектори. “Там е по-трудно, но ще опитаме да го направим”, заяви той.
Традиционно заплатите в металургията са по-високи, заяви пък Антон Петров. Браншът се развива добре, с нови технологии, с над 4 млрд. лв. инвестиции в последните 15-ина години. 70% от продукцията ни е за износ, конкурентни сме на пазара в Европа и в света. Това повишава производителността и ни позволява да даваме добри заплати, каза той пред вестника. Петров потвърди увеличението за 2020 г.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха