София без посланик в Лондон, докато Брекзит тресе
Заради отсъствието на диалог между правителство и президент
Липсата на Константин Димитров нямало да се отрази на защитата на
българите на Острова - всички служители по Брекзит остават и работят усилено
България остана без посланик в Лондон в най-важния момент от най-новата история на Великобритания, когато страната се готви да напусне Европейския съюз в края на март, и то при все още недоговорени условия. Досегашният шеф на мисията ни там Константин Димитров си е тръгнал преди дни, въпреки че все още няма определен титуляр, който да го наследи, научи “24 часа”.
От МВнР потвърдиха информацията ни и обясниха, че Димитров вече не е посланик, защото мандатът му е изтекъл. За временно управляващ посолството е определена заместничката му Теофана Крайнина.
Мандатът на Димитров изтече през 2016 г., но бе удължен заради подготовката на българското европредседателство. Същата процедура бе приложена и за други посланици в европейски столици. След края на европредседателството се заговори, че те вече ще бъдат сменени.
Преди дни обаче външният министър Екатерина Захариева се оплака пред bTV, че президентът Румен Радев се бави с процедурата по назначаване на нови посланици. Тя даде пример с Норвегия, където от юни нямаме ръководител на дипломатическата мисия. МВнР изпратило предложения до президента за съгласуване преди месеци, но няма отговор. Тя подчерта, че е имало кандидатури и от екипа на Радев, с които тя веднага и почти с всички се съгласила. Чакали се между 10 и 15 посланически назначения. “24 часа” потърси коментар от президентството, очакваме такъв днес.
Процедурата изисква съгласуване на МВнР с президентството, преди кандидатурите да се внесат в Министерския съвет.
От месеци се говори, че в Лондон ще бъде изпратен Марин Райков, който бе посланик в Рим. На въпрос на “24 часа” дали наистина ще е той, от Външно казаха, че все още няма внесено предложение в МС за нов посланик в Лондон.
Изглежда, поне още няколко месеца мисията ни ще бъде без титуляр, което е лошо на фона на опасността Великобритания да напусне ЕС без сделка и мигновено да започне да въвежда рестрикции за европейски граждани, които идват на нейна територия. Вече бе съобщено, че те ще трябва да кандидатстват за специални разрешителни, ако искат да останат повече от 3 месеца, за да работят или да се обучават. Въпросните документи ще важат само за 3 г., а след това вероятно ще са необходими визи, които трудно ще се дават.
От МВнР обаче успокоиха, че липсата на посланик няма да се отрази на защитата на правата на българските граждани във Великобритания, тъй като всички служители, които се занимават с Брекзит, остават. Даже имало планове да се открие българско консулство в Единбург.
Проверка на “24 часа” показа, че е малко вероятно Теофана Крайнина да бъде назначена за посланик в Лондон. Според правителствени източници се търси дипломат с дългогодишен опит, тъй като при Брекзит без сделка България ще трябва да сключва редица двустранни споразумения с Великобритания.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха