Държавата прави фонд за “спящи” акции, след 5 г. ще ги национализират, ако хората не ги потърсят
Бонове за 2 милиарда лева могат да носят доход на
притежателите си, обясни изпълнителният директор
на Българската фондова борса Васил Големански
Финансовото министерство обяви намерението си да събуди т.нар. “спящи”" акции от масовата приватизация.
Това е записано в обявената от финансовия министър Владислав Горанов за обществено обсъждане Концепция за личните сметки на физическите лица, водени от Централния депозитар.
Става дума за акции, които са придобити преди повече от 20 г., с които техните притежатели не се разпореждат, откъдето идва и наименованието им.
Идеята на министър Горанов е да се стартира с широкомащабна информационна кампания, с която да се активизират притежателите на тези акции или техните наследници.
Всеки собственик на такива акции ще разполага с една година, за да ги прехвърли от личните си сметки към подсметки при избран от него инвестиционен посредник.
След като изтече този срок, тези акции ще бъдат прехвърлени в специално създаден за целта инвестиционен фонд.
Срещу своите книжа притежателите им
ще получат дялове от
фонда, равностойни
на техните акции
Ако след изтичането на нов 5-годишен срок собствениците отново не предприемат никакви действия, паричните средства, които съответстват на непотърсените дялове, ще бъдат внесени в полза на обществения интерес, предлага концепцията.
По неофициална информация в депозитара към момента има “спящи акции” на 2,5 милиона души. Общият им номинален обем се изчислява на акции за около 2 млрд. лв.
По-голяма част от тези сметки не е имало никакво движение от повече от 20 години, а много от хората вероятно дори не си пазят боновите книжки.
За “24 часа” изпълнителният директор на Българската фондова борса Васил Големански обясни замисъла и предимствата на този подход.
Интересите на всеки притежател ще бъдат защитени със законодателни промени. Раздвижването на спящите акции цели превръщането им в реални активи, които да започнат да носят реални доходи на техните притежатели, т.е. това е изцяло в техен интерес, обясни Големански.
Според него сега част от хората, които притежават такива книжки не се разпореждат с тях, защото таксите и комисионите обезсмислят икономически такова действие.
“Централният
депозитар е готов
да свали таксите
почти до нула,
за да стимулира хората да започнат за превръщат мъртвите активи в работещи за тях, които им носят доход”, смята Големански.
Той е категоричен също, че така ще има стимул и за наследниците, както и за всякакви други действия с боновите книжки, защото дялове се наследяват много по-лесно, докато подялбата на акции между повече от един наследник е доста трудна.
Със “събудените” акции техните притежатели могат да ги продадат или прехвърлят по-бързо и лесно r да си получат средствата от тях, обясни още шефът на борсата.
Според него идентифицирането на притежателите на такива акции, както и разпореждането с тях ще се прави по облекчени процедури. “Като начало
достатъчно ще бъде
обаждане по
телефон в
депозитара,
писмо, имейл, в които притежателят да се идентифицира и да посочи актуални координати”, каза Големански.
“Мъртвите” книжа в момента се съхраняват в “Регистър А” на депозитарната институция. Това означава, че те не са под управление на инвестиционни посредници или че техните собственици не са активни.
Предвижда се
фондът, в който ще се
прехвърлят те, да бъде
публично дружество, чиито дялове ще се търгуват на Българската фондова борса. Според финансови експерти около 26% от акциите на публичните компании в момента са такива.
Подобен фонд вече имало в Румъния, коментираха експерти. Той бързо се е превърнал в най-ликвидното дружество с оборот от 0,84 млрд. евро годишно и капитализация от 3,1 млрд. евро. Ако бъде създаден подобен специален фонд в България, той би могъл да има капитализация между 2 и 3 млрд. лв. За повече прозрачност фондът би могъл да се управлява от известен фонд мениджър с богат международен опит в управлението на активи.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков