Скок на расистките нападения във Великобритания заради Брекзит. Пребит е и български гражданин в шотландското градче Мъсълбър
Британската полиция се готви за още по-голям терор след март
Антиимигрантската реторика, съпътстваща процеса по излизането на Великобритания от ЕС, изглежда, е мобилизирала престъпниците, които действат от омраза. Официални данни на британското вътрешно министерство показват, че расистките нападения в Обединеното кралство са се увеличили над 2 пъти през последните 5 години.
При това прави впечатление, че не всички такива случаи се квалифицират като расизъм. Обикновено нападателите биват съдени за причиняване на телесни повреди, но не и за
психологическия
тормоз, който
нанасят на
жертвите си,
показвайки им, че не са добре дошли в страната.
В такава ситуация се оказа и българският гражданин Илхан Ахмедов, който бе пребит в шотландското градче Мъсълбър от двама местни жители. Нападението срещу него се е случило миналия август, но до момента сънародникът ни си е мълчал в очакване извършителите да бъдат изпратени в затвора. След като преди дни разбира, че единият от тях ще остане на свобода, пуска в интернет кадри от нападението в знак на протест срещу съдебното решение. Видеото е от камерите на магазинчето на Ахмедов, в което на 11 август в 20,15 ч влизат двама пияни младежи. 28-годишният Роберт Клиланд и 24-годишният Крейг Дъглас настояват да им даде алкохол, но той им обяснява, че не продава. След това искат пари и Ахмедов разбира, че започва да става опасно. Натиска паникбутона и опитва да ги изблъска от магазина. 39-годишният българин е доста здрав и успява, но на улицата те го повалят и започват да го ритат и удрят с юмруци.
От разпространеното видео се вижда как жена му Айсел се опитва да му помогне, размахвайки метална пръчка срещу биячите, и как три коли подминават случващото се. От материалите по делото става ясно, че двамата избягват, след като минувач решава да се обади в полицията. Ахмедов остава да лежи на улицата окървавен със счупен нос и лицева кост. Полицията идва след около половин час. Нападателите са заловени по-късно благодарение на кадрите от камерите в магазина. От видеото става ясно, че Дъглас казва на Илхан и 37-годишната му жена: “Нима си мислите, че белите британци са малцинство, докато вие сте мнозинство? Това е нашата страна. Вие идвате тук от Полша или Литва и правите повече пари от нас”.
По време на съдебния процес и двамата твърдят, че не си спомнят нищо, защото са били пияни. Дъглас е осъден на 18 месеца затвор, докато Клиланд се отърва с 2-годишна пробация. Причината е, че по това време той е приемал валиум, който в комбинация с алкохол води до смущения в нервната система.
Затова, макар съдията да потвърждава, че е нанесъл сериозни щети на Ахмедов, не го изпраща зад решетките. Клиландще трябва
да плати
компенсация
от 2000 паунда
на българина,
да положи 200 часа общественополезен труд и да премине курс за очистване от алкохол.
Сънародникът ни се чувства предаден от съдебната система във Великобритания. “Нападетелите ми казаха, че искат пари, след което заявиха, че аз съм малцинство и това е тяхната страна. Много съм разочарован, че единият не бе изпратен в затвора, тъй като това беше ужасяващо нападение върху мен и моя бизнес”, казва Ахмедов.
Преди две години 27-годишен испанец е пребит в английския град Борнмът, след като местен жител го чува да говори на родния си език. Докато го налага с изтръгната от съседна сграда дъска, 37-годишният Даниел Уей крещи
“шибани испанци,
говорете
английски”
След инцидента Томас Гил се връща да живее в родната Валенсия, но твърди, че е решил това преди нападението.
Няколко месеца по-късно научава от британските вестници, че Уей е осъден да му плати 800 паунда и да положи 150 часа общественополезен труд. Казва, че за четирите години живот във Великобритания не се е сблъсквал с друга форма на расизъм, но винаги е чувствал превъзходството на местните към него, защото е чужденец.В лондонското метро пък мъж удари в лицето 31-годишен студент от Бангладеш и избяга. 33-годишният нападател бе хванат благодарение на видео, направено от друг пътник. На него се вижда как съпругата на пострадалия, която е испанка, хуква по перона след бияча и му крещи “кучи син”.
Расистките атаки
са насочени
главно срещу
източноевропейци,
но и срещу мюсюлмански жени и деца, казва Лиз Фекет от британския Институт за международни отношения. Някои популярни лица също станаха техни жертви през последните години. Тъмнокожата журналистката от Би Би Си Триш Адудо вижда в град Ковънтри как англичанин сипе расистки обиди срещу азиатски студент. След като се намесва, той започва да обижда и нея, а след това казва и на двамата: “Не сте ли видели резултатите от референдума за Брекзит? Вървете си в своите държави!”
Футболистът от “Манчестър Сити”
Рахим Стърлинг
отнесе обиди по
време на мач
от привърженици на “Челси” заради тъмния цвят на кожата си. Габонският нападател на “Арсенал” Пиер-Емерик Обамеянг пък бе замерен с бананова кора, след като отбеляза гол на “Тотнъм”.
Проучване показа, че случаите на дискриминация в английския футбол са се увеличили с 11% само за последната година. Общо за страната скокът е със 17%, като от март 2017 до март 2018 г. полицията в Обединеното кралство е регистрирала 94 098 престъпления от омраза. По данни на вътрешното министерство увеличението спрямо същите месеци на 2012 и 2013 г. е 123%. Експерти твърдят, че тази тенденция се дължи отчасти на подобрена работа при регистрирането на такива нападения, но също и на референдума за Брекзит през 2016 г. и няколкото терористични атаки през 2017 г. на Острова.
“Степента, до която престъпленията от омраза са се увеличили през последните години, е срамна. Това идва от самия връх. Разделящата ксенофобска реторика от политици и ръководители се превръща в обиди и насилие по нашите улици”, казва опозиционният депутат Дейвид Лами, който е част от проевропейската кампания “Най-доброто за Великобритания”.
Полицейският инспекторат излезе наскоро с доклад, в който се посочва, че има сериозни недостатъци в начина, по който органите на реда подхождат към такива престъпления, и те трябва да се подготвят за още по-голямо насилие след март, когато Великобритания напусне ЕС. Повод за тази прогноза е статистика, която показва, че около референдума за Брекзит през 2016 г. е имало ескалация на расизъм. Тогава полски студент бе наръган с нож във врата, защото говори на родния си език.
Депутатката от Лейбъристката партия Джо Кокс, известна с проевропейските си възгледи, бе убита от мъж, привърженик на неонацистка група. Убиецът извика в съда:
“Смърт на
предателите!
Свобода за
Великобритания!”
Смъртта на Кокс, която остави две малки деца, разтърси британското общество. След него водещите политици загърбиха различията си относно излизането на страната от ЕС и демонстрираха единство и страстите се успокоиха, но само за много малко.
Неправителствена организация, помагаща на жертви на нападения от омраза, казва, че през последните две години се е налагало да се намесва около 300 пъти, тъй като пострадалите не са получавали адекватна подкрепа от органите на реда. В повечето случаи оплакванията от расизъм не се проверяват с необходимата спешност и комуникацията с пострадалите е много лоша.
На тези критики от полицията отвръщат, че са претрупани с работа, но се подготвят активно за много по-сериозни действия след Брекзит. Уахид Хан, зам.-началник на отдела в Скотланд ярд, който се занимава с престъпления от омраза, казва, че офицерите са започнали проактивна работа с обществени групи и провеждат разяснителни кампании в опит да спрат потенциалните нападатели.
От британската прокуратура пък твърдят, че
съдилищата
вече раздават
тежки присъди
за расистки посегателства и исканията на прокурорите за по-строги наказания са били одобрени в над 2/3 от случаите. Това е доказателство, че обвинението правилно изгражда своите доводи и предоставя на съдилищата необходимата информация, за да отсъждат справедливо, казва пред “Гардиан” старши прокурорът Крис Лонг, който наблюдава този вид престъпления.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г