Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Кадри от охранителните камери са запечатали как бандитите опитват да разбият бижутерския магазин.  СНИМКИ: АРХИВ ПО ДЕЛОТО
Кадри от охранителните камери са запечатали как бандитите опитват да разбият бижутерския магазин. СНИМКИ: АРХИВ ПО ДЕЛОТО

Петър Димов се хвърля да спре банда, осуетява обир

26 март 2018 г., 10 часът, понеделник сутрин в Лондон. Българинът Петър Димов вече е на работното си място. Той се труди на строителен обект на скъпарската улица Слоун стрийт в центъра на британската столица.

Изведнъж вижда, че към бижутерския магазин на отсрещния тротоар се насочва група мотористи. Прави му впечатление, че са

облечени в черно

и номерата на

моторите им

са закрити

Докато ги следи как спират, забелязва и приближаващ ленд роувър, който рязко завива и се врязва в страничния вход на луксозния магазин за бижута “Будълс”. Буквално за секунди от него излизат също мъже в черно и заедно с мотористите се опитват да доразбият вратата с чукове и брадви.

Димов не издържа и решава да осуети обира. Приближава се, но единият от бандитите го забелязва и се насочва към него. “Започна да тича срещу мен, като размахваше нещо, което приличаше на метален прът. По-късно разбрах, че е самурайски меч. Започнах да се боря с него, но

бях атакуван от

още мъже, които

ме удариха с

брадва”, казва

българинът

Спомените му от този ден бяха представени по дело срещу банда за обири на луксозни стоки в Лондон, което започна преди дни в британската столица.

По думите на представителя на прокуратурата Майкъл Шоу в процеса Димов се справя доста добре с първия крадец, въпреки че той държи самурайски меч, с който по-късно го наръгва в гърба. По същото време останалите бандити се опитват да разбият магазина, но след като виждат, че техният човек не успява да пребори българина, се втурват да му помагат. Нападат го с две брадви и му срязват колената.  

Нашенецът е оставен на улицата в безпомощно състояние, но бандата не успява да вземе нищо от “Будълс”, който е един от най-престижните лондонски бижутерии. Причината е, че

докато се борят

с него, се

задейства

алармата

на магазина. Освен звук,тя пуска и димна завеса, която им попречва да видят къде са витрините с ценностите. Затова те бягат с моторите и изоставят джипа. Оказва се, че ленд роувърът е краден и на практика няма никакви улики, които да насочат полицията към бандитите.

Една тяхна грешка при друг обир след месец обаче ще се окаже фатална, за да бъдат арестувани. Тогава моторната банда атакува фирмен магазин на “Ив Сен Лоран” в богаташкия квартал “Мейфеър” в Лондон. Успяват да откраднат чанти за 85 000 паунда, или за близо 188 хиляди лева. Камерата в магазина успява да заснеме двама мъже в черно. При претърсване на района по-късно полицията открива точно тези дрехи и моторни каски, захвърлени в сграда с офиси, която в момента се ремонтира. В джоб на единия от панталоните откриват мобилен телефон “Нокия”. В него има предплатена карта, която е активирана в съботата преди първия опит за обир в “Будълс”. Тя е използвана за разговори само към още четири номера.

След проверка в телефонния оператор полицията разбира, че картата е заредена в магазин в лондонския квартал “Кингс крос”. Отиват и изземат записи от неговите камери и така стигат до 21-годишния Мигел Сейнт Мартин. Чрез проследяване на останалите номера от картата откриват и още трима души от бандата - Хари Дойл, на 18 години, Рийс Салмън – 22, и Алфи Уори, на 21 г. Данни, предоставени от мобилния оператор, показват, че четиримата активно са общували помежду си в дните преди двата обира. 

Захвърлянето на дрехите в близост до мястото на последното им нападение на 24 април и забравения телефон в тях е

голямата

грешка, която

бандата допуска,

казва прокурорът Майкъл Шоу. Обвинението твърди, че Сейнт Мартин е ръководител на бандата, която обирала луксозни вещи в Лондон, носейки брадви, самурайски мечове и чукове. Всички живеели в лондонския квартал “Излигтън”. Полицията смята, че са имали и други помагачи, които сега издирва.

На кадрите от камери, заснели първото нападение на бижутерския магазин “Будълс”, се виждат петима мъже в черно. Това са спомените и на Димов от този ден, представени като свидетелски показания по процеса, започнал срещу четиримата бандити. В тях той признава, че ще му е трудно да ги индентифицира, тъй като всичките са били с каски. Освен това българинът е с разклатена психика след нападението.

“Изпитвам постоянна болка в гърба. Получих белодробна инфекция, но има нещо много по-лошо от физическата травма. Страдам от параноя.

Плашат ме групи

от млади мъже и

ревът на мотори

Събуждам се посред нощ, за да проверя дали вратите и прозорците са заключени. Съзнавам, че можех наистина сериозно да бъда наранен, след като бях нападнат с мечове и брадви. Чувствам се късметлия, че съм още жив”, обяснява той. Димов е откаран веднага след нападението с линейка в болница и дълго време е бил лекуван, но все още страданията, които изпитва, са големи. 

Бижутата в “Будълс” се пазят зад блиндирани витрини, а охранителната система прави димна завеса при опит за кражба.  СНИМКА: САЙТ НА МАГАЗИНА
Бижутата в “Будълс” се пазят зад блиндирани витрини, а охранителната система прави димна завеса при опит за кражба. СНИМКА: САЙТ НА МАГАЗИНА

“Когато седя и лежа, ме боли много. Целият този инцидент ми се отрази доста зле психически и това е много по-лошо от физическите рани. Аз съм голям и физически силен човек. Мога да търпя болката и физическото неудобство, но съм дълбоко травмиран от емоционалните страни на това нападение.

Нямам никого, с

когото да говоря

за това, което

се случи

с мен. Бих могъл да споделям със съпругата си, но тя е много разстроена от случилото се, така че не искам да ѝ казвам как се чувствам и как този инцидент ми се е отразил, тъй като не искам да я разстройвам и притеснявам”, казва още българинът.

От документите по процеса става още ясно, че е баща и от 15 години живее във Великобритания. Въпреки че британските и българските медии го описват като герой и непрекъснато отправят призиви, че търсят връзка с него, той не се е появявал публично никъде. Не е търсил помощ и от българското посолство в Лондон, показа проверка на “24 часа”. Любопитно е, че британската полиция също не се е обръщала към консулската ни служба там, каквато е практиката при нападения над чужди граждани. Според дипломати възможно е пазенето на мълчание да се дължи на изключително сложния процес, в който Димов се оказва замесен, или пък през дългите години в Обединеното кралство вече да е станал британски гражданин. Не е изключено и да

се страхува

от отмъщение

През последните години в Лондон се извършват много нападения от моторни банди, които атакуват с ножове и брадви и крадат. Почеркът при обирите на магазините на “Будълс” и “Ив Сен Лоран” обаче е различен от тях. Атакуват се добре охраняеми места и се използва самурайски меч. Според прокуратурата това са достатъчни улики бандата да бъде осъдена и за двата обира, но делото тепърва предстои.

До момента за участие и в двете нападения се е признал за виновен 18-годишният Хенри Уистън и още едно 16-годишно момче, чиято самоличност властите не могат да разкрият, тъй като е непълнолетен. Вината на останалите четирима, срещу които има улики, ще бъде доказвана в съда.

По думите на прокурора Майкъл Шоу българинът

Петър Димов

твърде смело е

опитал да спре

крадците

Някои британски медии го наричат герой заради смелата постъпка да се опълчи на въоръжени бандити. Самият той пише в показанията си, че още си спомня как започва да се бори с един от нападателите, преди останалите бандити да се нахвърлят върху него.

Направени са му осем шева на коляното. Куца, като ходи, и се бори със сериозна белодробна инфекция, причинена от намушкването със самурайския меч. “Сънувах кошмари и непрекъснато мислех за нападението, особено през първите две седмици, след като се случи. Но сега съм по-добре”, обобщава Димов.