Мистериозен доклад и лоша комуникация - причини за оставките в БДЖ (Обзор)
Министърът на транспорта Росен Желязков ще реши следващата седмица кои да приеме. Уведомява и транспортната комисия в парламента
Мистериозен доклад за БДЖ, изтекъл в медиите, лоша комуникация в борда на директорите на “Холдинг БДЖ” и невъзможност за работа в екип са причините министърът на транспорта Росен Желязков да поиска предсрочно прекратяване на договорите за управление на членовете на борда. Това заяви самият той на брифинг в министерството на транспорта.
В борда на директорите на БДЖ са зам.-министърът на транспорта Велик Занчев, който е негов председател, изпълнителният директор Владимир Владимиров и финансовият шеф Филип Алексиев.
Въпросният мистериозен доклад според сайтове бил на бюрото на министъра, освен това бил изпратен в ДАНС, но Желязков заяви, че не го е виждал. Според публикациите в този доклад, за чийто автор се посочва Владимиров, се твърди, че няма здрав и надежден подвижен състав, вината за състоянието била на зам.-министъра Велик Занчев, а изпълнителният директор бил изолиран от вземане на решения за важни обществени поръчки.
“Не зная какъв е този доклад и това е особеността в комуникацията с холдинга”, заяви министър Желязков. Шефът на БДЖ Владимир Владимиров пък отрекъл документът да е изпращан в ДАНС.
Желязков припомни, че след като бе избран за министър на транспорта, е провел среща с ръководството на холдинга и управителите на “БДЖ Пътнически превози” и “БДЖ Товарни превози”. Бил е запознат с текущото състояние, с проектите за ремонтите на подвижния състав и доставката на нови мотриси. От мениджмънта на БДЖ той получил увереност, че няма никакви индикации за проблеми в дружествата с изключение на обжалванията на обществени поръчки за новите мотриси и ремонта на вагони.
Независимо от това на 24 октомври министърът е назначил одит в БДЖ, за това той съобщи първо в интервюто си за в. “24 часа”. Поискал е проверка спазват ли влаковете графика си за движение, както и анализ на подвижния състав. От този одит още няма резултат, тъй като срокът за провеждането му е 40 дни.
Предсрочното прекратяване на договорите на управление на мениджмънта на БДЖ не било оценка за тяхната работа, а по-скоро разбиране на министъра за отговорността на целия борд. “През следващите дни ще преценя дали да уважа - заедно или поотделно, всяко едно от заявленията”, каза министърът.
Другата седмица Желязков ще запознае със ситуацията и парламентарната транспортна комисия.
Министърът уточни, че няма подготвен друг екип.
В железницата казват, че напрежението между Владимиров и Занчев се е появило, след като вторият стана зам.-министър на транспорта. В предишните мандати на Борисов те работеха заедно - единият бе директор, а вторият - шеф на борда, след което - обратното.
Пред “24 часа” Занчев заяви, че е подал оставка, министърът трябвало да прецени дали физически е възможно да изпълнява задачите си като зам.-министър и като шеф на борда.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха