Хампарцумян отстъпва върха с рекорд: най-дълго управлява банка
18 години без прекъсване води УниКредит Булбанк, остава в надзора
“Вашия занаят има така наречената криза на растежа. Например някой, който е бил успешен в управлението на един гараж, не е непременно успешен, когато трябва да ръководи 20 гаража. Така че дали един успешен бизнес ще остане такъв, след като се разшири и увеличи капитала си, е въпрос за милион долара.”
Думите са на един от най-успешните банкери у нас - Левон Хампарцумян. Той доказа, че може да бъде успешен и когато ръководи “гараж” и когато “гаражите” станат повече.
18 години, без прекъсване, Хампарцумян на върха на УниКредит Булбанк - банка с над 1 милион клиенти, активи за близо 20 млрд. лв., която управлява депозити за 15 млрд. лв. и кредити от 12 млрд. лв. в България.
А като част от могъщата италианска финансова група УниКредит управлява финансите на 26 милиона клиенти от Западна, Централна и Източна Европа на 14 пазара.
Сигурно не са много изненаданите от новината, че от май догодина той ще отстъпи поста си на наследник от екипа на банката, заради изтекъл мандат. Няма изненада и че Хампарцумян остава в надзора на трезора.
“Левон е доказан визионер в българския банков сектор”, е лаконичната оценка на Карло Вивалди, директор на УниКредит за Централна и Източна Европа, която обяснява запазването му в екипа.
Всепризнат авторитет. Винаги усмихнат, комуникативен, с неподражаемо чувство за хумор. Лидер. Не губи самообладание в трудни ситуации. Винаги намира решение.
С респект към
правилата и
към клиентите,
казват за колегата си банкери и финансисти. И добавят, че с каквото и да се захване, успява. Кариерата на Хампарцумян доказва оценката. Той е бил почетен консул на Канада у нас, работил е в местните представителства на най-големите одиторски компании в света, беше зам.министър на икономиката и шеф на агенцията за приватизация. И то не кога да е, а в трудните години на прехода, през 90-те.
Топбанкерът е щастливо женен за красавицата Мариана. Живеят в Павлово. Левон е запален любител градинар и майстор готвач. Все се кани да
напише книга
за “интуитивното
готвене”,
при което никога не се знае какво ще излезе, но винаги е вкусно. Страст му е и фотографията. Доволен е, че дъщеря му Румяна пое по банкерското поприще, след като се дипломира с отличие в Канада. И че се върна в България.
“Рецесия е, когато комшията си загуби работата, депресия е, когато и ти си изгубиш работата, а възстановяването ще дойде, когато Джими Картър си загуби работата.” С тези думи на Роналд Рейгън Левон често илюстрира циклите в икономиката. Приятелите му са сигурни, че за него няма да има нито рецесия, нито депресия. Поне не скоро.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха