17 хиляди евро, за да се самоубиеш легално
У нас Комисията по здравеопазване
категорично отхвърля предложение
за узаконяване на евтаназията
Решението на 104-годишния учен Дейвид Гудал да се подложи на евтаназия стана световна новина и отново повдигна широко дебатирания въпрос за и против правото на човек сам да избере кога да умре.
Такава възможност съществува законово само в няколко страни, като в някои клиники цената на асистираното самоубийство достига до
над 17
хиляди евро
Дейвид Гудал е известен ботаник и зоолог, преподавал във Великобритания, САЩ и Австралия. Пенсионира се чак като навършва 102 години и твърди, че вече се чувства уморен от живота. Затова през последните две години търси вариант законно да сложи край на живота си. В Австралия, където живее, обаче му отказват това право, затова той предприема далечно пътуване до Швейцария, където евтаназията е разрешена от закона.
Гудал дава пресконференция за намеренията си и подчертава: “Не исках да идвам в Швейцария, въпреки че е красива страна. Принуден съм, защото австралийската система не позволява евтаназията. В последните години моят живот е незадоволителен почти във всяко отношение. Колкото по-скоро дойде краят, толкова по-добре. Вярвам, че стар човек като мен трябва да има пълни права над живота си - включително правото на асистирано самоубийство.”
Швейцария е популярна дестинация за евтаназия, защото там
съществуват специални клиники,
предлагащи услугата. Освен това липсва условието да си швейцарски гражданин, за да се подложиш на процедурата.
Разбира се, нужно е да отговаряш на определени условия и не всеки бива одобряван. Необходимо е пациентите да са в напълно нормално умствено състояние, за да докажат, че сами вземат решението.
Написано е и изрично условие асистиращото лице да не извлича лична облага от смъртта на пациента. Затова и евтаназията не може да бъде извършена от човек от семейството, наследник или близък, защото след това има риск той да бъде съден за убийство.
Именно на клиниката “Дигнитас” в Цюрих преди години е посветен документалният филм на BBC “Изборът да умреш”, в който участваше и самият Тери Пратчет. Приживе големият писател, който страдаше от алцхаймер, бе застъпник на евтаназията.
Лентата е бурно критикувана, тъй като без цензура показва асистираното самоубийство на възрастен швейцарец. Клиниката обаче става световно известна и привлича хора от цял свят.
Официална статистика не е обществено предоставяна, но се смята, че в “Дигнитас” края си са намерили доброволно няколко хиляди пациенти. Разбира се, срещу заплащане. Според изчисления на в. “Индипендънт” цената за асистирано самоубийство в Швейцария варира от 7 до над 17 хиляди евро. Мнозина са готови да ги платят, за да могат да си отидат с достойнство.
Всъщност
Холандия е първата страна,
която през 1993 г. законово разрешава евтаназията. Само и единствено обаче ако състоянието на пациента е обявено за нелечимо и то поне от двама специалисти. Освен това е необходимо да се докаже, че не съществуват методи за лечение на заболяването му.
Важно е и болният писмено да потвърди искането си и собственоръчно да се подпише. Той минава и психологическа оценка доколко е в състояние самостоятелно да взима решения.
Евтаназия при определени условия е разрешена също в Люксембург, Германия, Австрия, Канада, Япония, Колумбия, както и в някои щати на САЩ. Достъпна е обаче единствено за граждани на съответната държава или жители на щата.
Прави се и разграничаване между евтаназия – когато смъртта на пациента се ускорява чрез приемане на специални медикаменти; и асистирано самоубийство - когато на пациента се предоставят нужните медикаменти и инструкции как да се използват, но той сам приема субстанцията. В някои държави е разрешен единствено вторият вариант.
В Белгия закон, позволяващ евтаназия, съществува от 2002 г., като той е един от най-свободните. В него не е вписано ограничение за минимална възраст за процедурата. В много страни право на евтаназия имат единствено хора, навършили пълнолетие или поне 16 години.
През 2016 г. за първи път в Белгия
е разрешено асистирано самоубийство на дете
Случаят предизвика множество протести. По статистически данни в страната на евтаназия се подлагат над две хиляди души годишно.
В България през 2011 г. беше внесен законопроект евтаназията да бъде разрешена при изрична молба от страна на болния или неговите близки. Комисията по здравеопазване в Народното събрание обаче отхвърли предложението на първо четене и то въобще не стигна до второ.
Най-четени
-
Галерия Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост
Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от
-
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник. Толкова български политици му писаха любовни писма, па той да не покани нито един от тях на инаугурацията си. За какъв се мисли тоя, бе? От Фейсбук
-
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..."
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..." Това правителство го правят само заради вас, и само заради вас, и само заради вас
-
Тоалетът на Мелания Тръмп не беше просто модно изявление
Чета коментари за визията на Мелания Тръмп тук, във Фейсбук. Естествено 90% от жени. Все "модни капацитетки." То иронии, то смях, то подигравки... На мен страшно много ми хареса
-
Галерия Бил ли е Аспарух сред претендентите за трона на Византия заради токсичен брак?
Сватбата между император Ираклий и племенницата му предизвиква огромен скандал и протести в Константинопол, дъщеря им се омъжва за скитски владетел, чието име е заличено