Новото прекрояване на страната - между 4 и 6 района
Промяната не засяга области и общини. Два от районите сега са под минимума на ЕС за население, който е 800 000 души
Прерайониране на страната в три варианта предлага междуведомствена работна група. За това съобщи министърът на регионалното развитие Николай Нанков в отговор на въпрос на депутат ще остане ли Русе център на район за планиране. Няколко часа по-късно от ведомството изпратиха карти с трите варианта, обсъждани засега.
Новото прекрояване на страната не засяга области и общини. Уедряването на сегашните 6 района за планиране се налага, за да може да се кандидатства за еврофинансиране.
Според изискванияна на ЕС в един район за планиране задължително трябва
да живеят
минимум 800 000
души и
максимум
3 милиона
В Северозападния регион населението е по-малко от 800 000 души, а Северният централен район е с 805 000 и се очаква през тази година да падне под минимума. Южният централен район, в който център е Пловдив, е с население над 3 млн.
“Целта ни е да създадем силни и жизнени райони, които са по-добре географски обособени и разположени по основни оси на развитие. Да са със силни, достъпни и притежаващи капацитет и възможности центрове на райони”, каза още регионалният министър. Прекрояването на районите се прави и заради програмите, които ще бъдат съфинансирани от европейските фондове след 2020 г.
Първият вариант
предвижда в
страната да има
пет района
Разликата от досегашните е, че се премахва Северният централен и се разделя между Северозападния, към който отиват Великотърновска и Габровска област, и Североизточния, който се разширява с Русе и Разград.
Така Североизточният ще обхване областите Търговище, Русе, Разград, Силистра, Добрич, Варна и Шумен. В него център е Варна.
В Северозападния влизат областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово и Велико Търново.
В Югозападния са областите София-град, Софийска, Благоевград, Кюстендил и Перник, в Южният централен - Пазарджик, Пловдив, Хасково, Кърджали и Смолян. Югоизточния включва Стара Загора, Сливен, Бургас и Ямбол.
Вторият вариант
разделя
България на
четири
В Югозападния са областите Софийска, София-град, Благоевград, Кюстендил и Перник.
Тракийско-Родопският район ще обхваща областите Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Кърджали и Смолян.
В Черноморския район ще влязат областите Сливен, Ямбол, Бургас, Варна, Добрич и Шумен.
Областите Търговище, Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Русе, Разград и Силистра ще формират Дунавския район.
Има и трети вариант, който предвижда запазване на броя на шестте района, но с променен обхват. В Западния район ще се включват областите Софийска, Благоевград, Кюстендил, Перник, Видин, Монтана и Враца.
Северният централен район ще обхване областите Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Русе, Разград и Силистра. Премествания ще има и в останалите четири района за планиране.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха