Ердоган в Атина: Вижте как се разбираме с Бойко Борисов, заедно ще открием църква
Турският лидер се срещна с мюсюлмани в Комотини
Турският президент Реджеп Ердоган посочи за пример в Атина разбирателството си с българския премиер Бойко Борисов за опазването на историческото и културното имущество на малцинствените общности в Турция и в България.
“В Турция нямаме проблеми по отношение на християнските храмове. Българската православна общност в Истанбул притежава една уникална църква, известна като Желязната църква, която се намира недалеч от Патриаршията в квартал “Балат”. Ремонтът на църквата е към края си. На 7 януари 2018 г. заедно с Бойко Борисов, българския министър-председател, ще я открием тържествено заедно. Ремонтираме и манастира “Сумела”. Ние не се страхуваме от религиозните свободи, напротив, уважаваме ги. Хора, които се уповават на вярата, не се страхуват от религиозните свободи. Ние нямаме такива грижи. Елате заедно да разрешим проблемите на малцинството в Западна Тракия”, заяви Ердоган по време на пресконференция с гръцкия премиер Алексис Ципрас.
През първия ден от посещението на Ердоган в Атина доминираха конфликтните проблеми, на първо място искането, което турският президент направи публично, за ревизия или осъвременяване на Лозанския мирен договор в светлината на защитата на правата на мюсюлманското малцинство в Западна Тракия, който по думите му е остарял.
Гръцкият президент Павлопулос и премиерът Алексис Ципрас категорично и публично се обявиха не само против ревизиране на Лозанския договор, но дори и против идеята той да бъде предмет на дебати. Не може да има ревизия на Лозанския договор, заяви Ципрас. Изказването на Ердоган хвърли смут сред гръцките лидери и засенчи първия ден от визитата.
Турският президент пристигна в петък в Североизточна Гърция, за да се срещне с членове на мюсюлманското малцинство. Ердоган кацна в Александруполис, след което с кола замина за Комотини, където посети джамия за петъчната молитва и се срещна с местни жители. Около 2000 души се събраха около джамията и скандираха името на Ердоган при пристигането му.
Преди посещението на турския държавен глава в Комотини бяха взети драконови мерки за сигурност. Редица пътища бяха отцепени, в града бе засилено полицейското присъствие, а полицейски хеликоптер кръжеше в района.
Членове на мюсюлманската общност от града и съседните села се събраха преди посещението на турския президент. Стотина души пък протестираха срещу Ердоган в центъра на града.
Най-четени
-
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор...
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор... Ако приемем, че въпросът следва своята си логика, тогава верният отговор не е "си"
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия 35 г. живеем с петолъчки. Следите от соца са навсякъде около нас
Петолъчки "изпращат" пътниците на Терминал 1, панелките са като старо шарено индианско одеяло от парчета. Народът пак вари ракия и лютеница Голяма част от жп вагоните и инфраструктурата са от онова
-
Галерия Хлапе прави първия атентат срещу Живков, лелята на Луканов спасява „атентатора"
4 знакови случки на репресирано семейство, описващи целия абсурд на социализма Въпреки че 10 ноември отмина, тази дата си остава своеобразен рубикон – тогава България обърна гръб на социализма и