Диабетът удря и по нервите
Диабетната невропатия започва рано – при поне 10% от пациентите още в преддиабетния стадий, когато има само метаболитен синдром.
За диабет тип I при младите хора се знае кога е започнал и те се изследват за микросъдови усложнения от 5-ата година нататък. Но кога e започнал диабет тип II, обикновено не се знае. Може да се открие 5-10 години след началото му.
Често човек не знае, че има диабет - високата кръвна захар не се усеща. И при профилактично изследване, инфекция, пневмония или миокарден инфаркт се оказва, че болният има диабет, и то отдавна.
Ето защо, щом се установи диабетът, се правят изследвания за усложнения. И се оказва, че при около 30% вече има невропатия, обяснява проф. Здравко Каменов, началник на Клиниката по ендокринология в Александровска болница.
Полиневропатията е едно от съдовите диабетни усложнения. Има и диабетна нефропатия, засягаща бъбреците, а при диабетната ретинопатия страдат очите.
Диабетиците, които вече са с полиневропатия, са от 10 до 90%. Това зависи от еволюцията на болестта, колко време е минало от поставяне на диагнозата, какъв е бил гликемичният контрол, каква е възрастта им.
Има и фактори,
свързани с
методиката на
поставяне на
диагнозата
Ако се изследват диабетици с около 10-годишна давност на болестта и ги попитаме дали имат оплаквания, само 10-30% отговарят с “да”. А 50%, като ги тестваме с прости средства - за вибрация, боцкане, топло и студено, ще се окажат с полиневропатия. По-сложно изследване (електромиография) при може би 80-90% от тях ще покаже някакви промени, казва проф. Каменов.
Данните зависят от чувствителността на диагностичния метод. По-прецизните инструментални изследвания отнемат много време и изискват обучен персонал, а хората, които се нуждаят от такива изследвания, са много.
Но има просто устройство - монофиламент, което представлява тънко влакно с определени показатели, монтирано на държач. То се допира до крака на пациента и ако той го чувства, вероятността да има невропатия е ниска. Това не струва нищо и може да се прави навсякъде.
Невропатията може да се открива и с по-новия метод конфокална корнеална микроскопия. При нея по роговицата на очите се изследват нервите или се прави кожна биопсия и се установява диабетната полиневропатия в по-ранните етапи.
“Правили сме проучване с просто устройство – “Невропат” за автономна полиневропатия - обяснява проф. Каменов. - При него с лепенка на крака се установява какво е изпотяването. А се знае, че при диабет потните жлези не работят добре и кожата става суха, повърхността й лесно се нарушава. Получават се рагади, през които инфекциите по-лесно проникват.”
Диабетната невропатия е 2 вида – соматична и автономна или вегетативна. Соматичната има няколко форми – дифузна, симетрична, и най-често е на крайниците. Може да бъде и мононевропатия - само на отделни нерви. Има и болезнени форми. При соматичната се намалява чувствителността, а по-късно се засягат и двигателните функции.
При автономната
невропатия се засяга
цялото тяло
Има невропатия и на сърцето, която се изследва със специални методи. Тя се проявява с нарушения в сърдечния ритъм. Възможна е внезапна сърдечна смърт, миокарден инфаркт без болка. При сърдечната невропатия в началото се повишава сърдечната честота, след което тя се фиксира и се намалява функционалният капацитет на сърцето.
Друга автономна невропатия е стомашно-чревната. Характеризира се с диария, запек, промени в изпразването на стомаха, може да се стигне и до степен на гастропареза.
При генитоуринарната автономна невропатия се засяга пикочно-половият тракт, има нарушено изпразване на пикочния мехур, при мъжете има еректилна дисфункция и ретроградна еякулация.
Възможни са нарушения в реакцията на зениците, в изпотяването. Мозъкът също може да бъде засегнат.
Най-често всички видове диабетна невропатия се развиват паралелно. Тя е комплексно засягане на нервите и няма как да се отделят сетивните нерви от автономните нерви.
Какво е лечението на полиневропатията, четете в хартиеното издание на в. "Здраве без лекарства".
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г