Българска водолазка се удави на метър от рекорд за “Гинес” (Обзор)
Съпругът ѝ е в болница в Гърция в тежко състояние
Скъсано въже станало причина за трагедията
Целта била 231 метра
Българска инструктурка по гмуркане загина трагично в неделя в Егейско море при опит да подобри рекорд на “Гинес” за дълбоко гмуркане в открити води, съобщи “Грийк рипортър”. Съпругът ѝ Михаил, заедно с когото влезли в дълбините, е в критично състояние в интензивно отделение на болница в Солун.
45-годишната Теодора Балабанова трябваше да опита да подобри рекорда още в събота, 23 септември. Лошите атмосферни условия обаче я принудиха да отложи гмуркането за следващия ден.
Двамата водолази се гмурнаха в района на залива Торонеос, който е между ръкавите Касандра и Ситония на Халкидическия полуостров в Гърция.
Подобряването на световното най-добро постижение бе мечта и за двамата, за осъществяването на което се готвят дълго време. Целта беше да поставят световен рекорд в две направления - за жени и за двойка гмуркачи на дълбочина от 231 метра в открити води.
При опита си 45-годишната жена достига до 200 метра дълбочина. Операцията започна гладко. Въжето на българката обаче се е скъсало, след което силното течение я отнесло. Тя получава дезориентация, което довежда до гибелта ѝ. Тялото на българката е извадено от 60 метра дълбочина.
На записа от камерите, заснели гмуркането, се вижда, че
Теодора не
достига само
с метър
мечтания
рекорд
Осем души поддържащ екип от България, Гърция, Франция, Литва и Русия, всички ученици на двойката, участват в подводната операция, но не успяват да помогнат на Теодора, уточнява кореспондентката на в. “24 часа” в Гърция Бойка Атанасова.
“Въпреки усилията на лекаря, който е присъствал на гмуркането на двойката, той не е успял да я върне към живот”, добави директорът на Бърза помощ в Солун.
47-годишният Михаил също се чувствал зле в морето на дълбочина от 230 метра и според директора на Бърза помощ членовете на водолазната група, която ги наблюдавала, постепенно го извадили на повърхността.
“Процесът по
изваждането на
Михаил
продължил
около 3 часа
и веднага щом мъжът е извън водата, е транспортиран с лодка до пристанището на Порто Карас, където с хеликоптер е прехвърлен в Солун, в болница “Св. Павел”, каза директорът на Бърза помощ. Процесът по изваждането на Михаил продължава толкова дълго заради ниското налягане под водата и огромната разлика с това на повърхостта, обясняват експерти. 47-годишният мъж
имал
симптоми
на кесонна
болест,
която възниква при рязкото спадане на налягането, уточнява Нюз.ру.
Малко по-късно от Министерството на външните работи уточниха, че Михаил е поставен в барокамера с кислородна терапия за стабилизиране на състоянието му, което е тежко. Лекарите отказват коментар и не се ангажират в момента с прогнози.
От Външно уточниха още, че смъртта на жената е установена в 18,30 ч в неделя. След изтеглянето ѝ на повърхността тя е обявена за мъртва.
От българското консулство в Солун съобщиха, че поддържат връзка с гръцките власти и е оказано съдействие на роднините на водолазите.
Гмуркането е осъществено с помощта на Atlantis Diving Center в Никити - първия официален български водолазен център в чужбина, на който Теодора и Михаил са собственици. Двамата са едни от най-опитните гмуркачи в България.
“Теодора беше
невероятен
професионалист”, коментират нейни съотборници, присъствали на опита за подобряване на рекорд на “Гинес”.
В свое интервю Теодора заявява, че е избрала мястото на гмуркането, защото познава морето. Тя е работила 8 години в Гърция, където ръководи частното си училище за гмуркане.
Зълвата на загиналата Теодора определи снаха си като уникален човек. “Не мога да разбера “хората”. Изгубихме уникален човек, Теодора Балабанова, съпругата на най-близкия ми човек - брат ми - моята снаха. Човек, който се опита да постави в “Гинес” световен рекорд по гмуркане в дълбочинни среди за жена в открити води, а и заедно с брат ми рекорд за гмуркане на двойки. Почивай в МИР, любима Теди! Ти си моят идол! Моля, всички, които се бяха докоснали до нея, да се помолят за душата ѝ. Да ръкопляскаме за смелото и сърце!”, гласи публикацията на Антония Балабанова във фейсбук.
Пocлeднaтa тренировка на двамата водолази била нa 15 ceптeмвpи c максимална дълбoчинa 200 м. Очакваше се подобряването на рекорда да продължи около 5 ч и 30 мин. За подводната процедура на рекорда бяха подготвени oкoлo 30 бyтилки c 10 paзлични гaзoви cмecи oт xeлий, киcлopoд и aзoт.
От съображения за безопасност бяха осигурени тpи лoдки, на брега чакаша линeйкa и кoлa зa eкcтpeмни cитyaции.
Cпycкaнeтo се ocъщecтви c пoмoщтa нa тpи въжeтa, eднoтo oт тяx бе oпънaтo дo дънoтo нa 250 м дълбoчинa.
Teмпepaтypaтa cлeд 80 м в Eгeйcкo мope e пocтoяннa - 12-13 гpaдyca, a cлeд 100 м пoдвoднoтo тpace cтaвa нeпpoглeднo, тъй кaтo нямa достъп на cвeтлинa.
Дo тoзи мoмeнт aбcoлютния peкopд зa дълбoчиннo гмypкaнe пpи жeнитe дъpжи южноафриканката Верна Ван Шайк. Пpeз 2004 г. тя пocтaвя световен рекорд на “Гинес” за жени зa нaй-дълбoкo гмypкaнe - 221 м във вepтикaлнa пeщepa в ЮAP. Чeтиpи гoдини пo-paнo Клаудия Серпиери дocтигa 211 метра, което е най-дълбокото гмуркане в открити води в света и е доста по-сложно за изпълнение.
Михаил Заимов: Представете си, че Теодора е атакувала 8-хилядник, това е техническото гмуркане
“Трябва да се прави категорично разлика между техническото гмуркане и любителското водолазно гмуркане - това са коренно различни неща. Любителското гмуркане е все едно да се разходиш из Витоша и да се качиш на Черни връх - виждал съм хора да го правят и с джапанки. Техническото е все едно да атакуваш 8-хилядник - със съответната алпинистка подготовка и екипировка, знания. Представете си, че тази жена е атакувала 8-хилядник и не е успяла.”
Това каза водолазът и подводен фотограф Михаил Заимов. Той познава загиналата Теодора и съпруга ѝ Михаил и изказа съболезнования на близките им, но категорично направи уточнението, че не иска да коментира конкретния случай.
“В момента тече следствие и всичко, което се каже, ще бъдат спекулации.
Познавам
Теодора и Мишо,
но не съм бил на място. Имам информация, но докато не приключат следствените действия, не е редно да се коментира”, заяви Заимов пред “24 часа”.
Гмуркането на Теодора е чисто техническо - гмуркане на голяма дълбочина с използването на различни декомпресионни газове, обикновено се носят между 30 и 70 бутилки при такова гмуркане. Нямам представа колко са били тук, защото обикновено ние публикуваме нашите смеси и брой, а за тяхното не знам, обясни Заимов.
Те обаче са професионалисти, инструктори и са били абсолютно наясно с риска, който поемат, коментира Заимов. Теодора е атакувала женския рекорд за дълбочина - ако е просто, нямаше да е рекорд.
Смъртността при
техническото
гмуркане е 20% -
това е всеки 5-и,
докато при любителското е 2 на 100 хиляди - почти нищо на фона на 10-те милиона практикуващи водолази в света, обясни още Заимов. Обикновено злополуките там са свързани със здравословно състояние или злополука на повърхността, докато при техническото гмуркане рискът е много по-голям. Това е съпоставимо с височинния алпинизъм.
Това, което те са правили, е изключително сложно и с много висок риск, с който те са били наясно и са го поели, обясни Заимов. И разказа, че
заедно с Теодора
и Михаил е бил и
Паскал Бернабе,
който е претендент
за мъжкия рекорд -
слизал е на 330 метра
Повече хора са били на Луната, отколкото са били на отворен цикъл от скуба под 30 метра дълбочина.
Това са максимално контролирани спускания, при които е ясно точно на каква дълбочина се отива, точно колко време се слиза до долу и колко време се прекарва долу и точно за колко време се излиза - на колко метра и за колко минути са декомпресационните стъпала, които трябва да се спазват. Това са разчети, които трябва да се спазват до секундата. Ясно е какъв газ се използва за слизане надолу, какъв газ се използва долу и какви газове после се използват за компресия нагоре - те всички са различни. Затова се влиза понякога с 30, понякога със 70 бутилки, зависи от концепцията, обясни принципно Заимов.
На голяма дълбочина се случват процеси, свързани с налягането, които са много труднообясними. На 100 метра дълбочина има 11 бара налягане, а в гумата на колата има 2 бара, представете си за какво става въпрос, разказа Заимов. Намалява се процентът азот, който има наркотично влияние и се заменя с хелий, който не е ключов за човешкия метаболизъм, допълни той. Протичат сложни физико-химични процеси, които и досега не са толкова ясни. Затова има злополуки, защото това са нови хоризонти, които се откриват за човечеството в момента. Техническото гмуркане става все по-популярно в последните 10-15 г. и процесите, които протичат на такава дълбочина, не са особено ясни.
Освен това при спускане може да има и други обстоятелства - течението, след 100-ия метър е абсолютно тъмно, температурата на водата е относително студена - в Черно море е 5-7 градуса, в Егейско е 12-15 градуса. И това е допълнителен фактор, който увеличава риска.
Най-четени
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Диктатура на тъпоглавите
У нас тлее разлом, потиснат и нерешен, неизговорен и изопачен За превратностите на съдбата се замислих. Дивашката реакция на театрална пиеса, от една страна, е обида за изкуството
-
Бай Ганьо срещу Малкович
Нападнаха Народния театър. Също и Еврото. Шенген. Около Театъра има Хути. Трудно е да се живее заедно с такива хора. Но няма как. Нарича се народ. Убиват или прогонват по-издигнатите измежду своите
-
Галерия На 10 ноември Тодор Живков дреме по време на преврата
Костадин Чакъров: Не беше изненадан, по предписание на правителствени лекари винаги спеше следобед Наричал приятелите си от Политбюро цеховите майстори от задругата “Боже
-
Галерия Моят 10 ноември: Златка и Андрей: Вместо бизнес тук, защото “не сте от нашите” - гурбет в Гърция
С него вдигнали къща в Мъглиж, ковид върнал семейството с 5-има внуци тук Когато бил на 20 г., Русев гласувал за СДС и му се карали Сега се ядосва, че децата не знаят кои са Ботев и Левски Навършиха