Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Несериозно е да се иска вот на недоверие преди 100-тния ден на правителството

Борислав Гуцанов. Снимка Георги Кюрпанов-Генк
Борислав Гуцанов. Снимка Георги Кюрпанов-Генк

Всеки един вот на недоверие трябва да бъде уважаван, независимо дали той се приема или не се приема пред по-голямата част от обществото. В крайна сметка това е част от демократичната система и партията, която е попаднала в парламента има право на това действие, това заяви в "Денят започва с Георги Любенов"  по БНТ министър на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.

Трябва да се вслушваме в този вот на недоверие, добави Гуцанов.

"На 78 ден на правителството да поискаш вот на недоверие звучи малко несериозно. Има една неписана практика - поне 100 дни да се дава на един кабинет. Малко беше изсмукано от пръстите като вот на недоверие. И затова се получи 150 народни представители да не го подкрепят т.е. повече гласове се получиха сега, отколкото при избора на кабинет".

Дали е по-стабилно Гуцанов не можа да каже, но поясни, че има по-голямо спокойствие. Въпросът е управляващото мнозинство да не дава повече поводи за вот на недоверие. Когато опозицията иска вот на недоверие, той първо трябва да бъде осмислен. Не е хубаво вотът да бъде девалвиран, заяви Гуцанов.

Темата корупция не е заплаха за правителството, смята министърът.

"И то за корупция в кабинет, в който няма нито един сигнал за нея. Нито пък виждам и минимални белези на корупция. Не считам, че това е сериозно. Пак казвам трябва да бъдат уважавани вижданията на народните представители. Но не трябва да девалвира, пак казва, този инструмент - вотът на недоверие".

Независимо от дупката от 18 милиарда няма повишаване на данъците, заяви Борислав Гуцанов. 11,2% са парите, които отиват за пенсиите от БВП на държавата, над 24 милиарда, посочи той.

"НОИ не може да го направи и така е заложено по законодателство. Част от парите да идват от централния бюджет".

Заяви, че НОИ са започнали да правят много сериозни проверки и това не е защото "аз съм станал министър". Сега много по-трудно се правят "фалшификации и шменти капели". Ако има някъде нарушения - те са свързани с ТЕЛК-овете и болничните. Убеден е, че там има проблеми.

По отношение на еврозоната Борислав Гуцанов заяви, че първо трябва да дойде докладът и да се види дали ще влезем в еврозоната.

"Еврото рано или късно ще влезе в България и трябва да влезе в България. Въпросът е кой е правилният момент, така че да не понесат щети обикновените хора и икономиката на страната ни".

Видео

Коментари