Тръмп за ден срина всичко – борси, петрол, злато. За нас ударът е по 2,5% от износа (Графика)
- ЕС може да отвърне с такси върху американските технокомпании
- Непласирани продукти на Стария континент ще свалят цените на много стоки
Глобалните пазари и бизнеси се разклатиха сериозно в четвъртък, а щатският долар достигна шестмесечно дъно, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи широкообхватни мита върху вноса в САЩ както на съюзници, така и на противници. Ходът му предизвика заплахи за отмъщение, засилвайки опасенията за глобалната търговска война. Тя може да разпали инфлацията и дори да породи рецесия.
Митата, наложени от Тръмп, поне засега няма да ударят силно България, защото ще засегнат едва 2,5% от целия износ на страната ни. През миналата година търговията между двете страни възлиза на близо 1,58 млрд. долара.
Новите политики на Тръмп определят базова тарифа от 10% върху всички стоки, идващи в САЩ, като максималната ставка надхвърля 50% върху вноса от някои страни. Това бележи
най-големия преврат в глобалните търговски норми след Втората световна война
“Операцията е завършена! Пациентът оцеля и се възстановява. Прогнозата е, че пациентът ще бъде много по-силен, по-голям, по-добър и по-издръжлив от всякога”, обяви Тръмп. Той рекламираше сряда като “ден на свободата” и допълни, че Вашингтон ще начислява половината от таксите, които според него търговските партньори несправедливо налагат на САЩ, защото американците са “много мили”.
Универсалната тарифа от 10% ще влезе в сила на 5 април, докато реципрочните за определени страни ще започнат на 9 април. Тръмп показа графика с митата на основните търговски партньори на страната му: ЕС (20%); Китай (34%); Япония (24%); Виетнам (46%); Тайван (32%).
Изправена пред 54% мита върху износа за САЩ, икономика №2 в света - Китай, обеща контрамерки.
Същото отговори и ЕС. “Последиците ще бъдат ужасни за милиони хора по света”, предупреди шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен, добавяйки, че 27-членният блок се готви да отвърне на удара, ако преговорите с Вашингтон се провалят. Комисията обеща да защити бизнеса в ЕС, като някои сектори ще бъдат по-силно засегнати от други - автомобилната индустрия в Германия, луксозните стоки в Италия и производителите на вино и шампанско във Франция. Френският президент Еманюел Макрон свика извънредна среща на бизнес лидери късно в четвъртък.
На теория ЕС има дълъг списък от възможности да отвърне на икономическите интереси на САЩ:
да ограничи бизнеса на JP Morgan в Европа,
да санкционира “Фейсбук” и “Епъл”, да спре американските компании да наддават за договори с европейски правителства или да ограничи техните права върху интелектуална собственост.
Производителите на европейски спиртни напитки като коняк, бренди и водка ще понесат значителен финансов удар за милиони евро от планираните 20-процентни американски мита върху стоки от ЕС.
САЩ представляват приблизително 12% от общия износ на ЕС, което означава, че заместването на това търсене за една нощ е почти невъзможно, отбелязва “Евронюз”. Тъй като търсенето в САЩ ще намалява, запасите могат да се натрупат в Европа и други държави. Това означава повече стоки, налични за вътрешния пазар на съюза, което от своя страна може да доведе до отстъпки и по-ниски цени за европейците.
В същото време пазарът на ЕС рискува да бъде наводнен от стоки, пренасочени от други големи износители като Китай, Япония и Индия.
Тръмп затвори и т. нар. вратичка “де минимис”, която позволяваше стоки на стойност под 800 долара да бъдат внасяни в САЩ безмитно. Повече от 90% от всички пакети, идващи в Америка, влизат чрез режим “де минимис”, като около 60% от тях са от Китай. Това изключение позволи на компании за бърза мода като Shein и Temu да се насладят на процъфтяващ бизнес в САЩ, който се очаква да бъде прекратен.
“Това е нашата декларация за икономическа независимост”,
каза Тръмп. Той настоя митата да бъдат “справедливи и реципрочни”, за да коригират това, което той вижда като дълготрайни дисбаланси в международната търговия, произтичащи от нетарифни бариери и данъци, използвани от други страни. Това включва данък върху добавената стойност (ДДС).
Президентът вижда ДДС като проблем, тъй като се плаща от клиенти на стоки, произведени в САЩ, докато Вашингтон няма подобен федерален данък, наложен върху вноса от чужбина. Много експерти обаче възразяват, тъй като ДДС се плаща както за местно произведени стоки, така и за внос.
Какво са тарифите и защо имат значение
Митата са гранични такси, налагани върху вноса на стоки от чужди държави. Вносителите ги плащат при влизане в митническата агенция на страната или блока, който ги налага.
Данъците обикновено се начисляват като процент от стойността на продукта. Например тарифа от 10% за продукт от 100 евро би носила такса от 10 евро в момента, в който бъде внесен в страната.
Освен за готовите стоки тарифите се налагат върху компоненти и суровини, което увеличава значително разходите за производителите, особено в свят на сложни вериги за доставки, където границите се пресичат много пъти. Според Центъра за стратегически и международни изследвания части като двигатели, трансмисии и други автомобилни компоненти могат да пресичат границите между САЩ и Канада и Мексико до седем или осем пъти.
Служейки като бариера пред търговията, митата повишават цената на вносния продукт за бизнеса и потребителите. Американската банка JP Morgan е изчислила, че митата от 25% ще повишат цените на новите автомобили с 4000 долара.
Тарифите осигуряват стимул за закупуване на вътрешен еквивалент без мита, когато е възможно. Държавите могат също така да използват нетарифни бариери пред търговията, включително квоти за внос, лицензи и разрешителни, разпоредби, стандарти за безопасност и гранични проверки.
Въвеждането на тарифи от една държава често може да се срине, ако другите страни отговорят в знак на отмъщение, което според експерти ще доведе дори до пълномащабна търговска война.
Те често се използват заедно с други инструменти на политиката като средство за преговори между нациите, като влияят много повече от икономическите резултати.
Допълнителните разходи от митата обикновено се поемат от крайния потребител, което означава, че плановете на Тръмп вероятно ще повишат разходите за живот в САЩ.
Българските стоки за САЩ са два пъти повече от вноса
От търговската война могат да пострадат наши фирми в сектора на металите и частите за коли
Митата, наложени от Доналд Тръмп, поне засега няма да дадат силно отражение в България, защото ще засегнат едва 2,5% от целия износ на страната ни.
През миналата година търговията между двете държави възлиза на близо 1,58 млрд. долара. От тях износът ни е 1,12 млрд., а вносът е два пъти по-малък и е 456 млн. долара, сочат данни на националната статистика.
България изнася основно IT продукти, изделия на електрониката и хранителната промишленост, слънчоглед и етерични масла, торове. Сред основните стоки, което внасяме от САЩ, са нефт, газ, телекомуникационна апаратура и техника за обработка на данни, автомобили.
За металообработващата ни промишленост може да има известни сътресения, тъй като ще се оскъпи износът на алуминиеви продукти. България не изнася стомана за Съединените щати. Проблеми ще има за държави, които търгуват активно със САЩ и за които страната ни доставя части или оборудване. След въвеждането на новите мита ще има продукти, чийто износ може да спре, защото цените им ще се вдигнат твърде много. За тях ще трябва да се търсят други пазари, което може да доведе до сътресения във веригата на доставките.
За компании, които работят основно за износ, новите мита могат да наложат корекции на цените или натиск върху маржа, с който се продават стоките, но засега няма изгледи да има сериозни нарушения в българската търговия, твърдят финансисти и икономисти.
Наложените от САЩ мита вероятно ще доведат до намаляване на износа от България в сектори като металообработването, машиностроенето и производството на части за автоиндустрията. Това може да предизвика потенциално и съкращения на работни места, смята Лидия Шулева - бивш министър на икономиката.
Търговската война, подета от администрацията на Тръмп, ще донесе несигурност за бизнеса, но подобни ситуации често предоставят отлични възможности за дългосрочно инвестиране, посочи пък финансистът Иво Ангарски.
Увеличението на митата ще доведе до по-висока инфлация, прогнозира икономистът Румен Гълъбинов. Той е убеден, че САЩ няма да постигнат с тази политика желаните цели, а увеличените разходи ще се прехвърлят на американските потребители. Не изключвам вероятността от кратка рецесия в резултат на тази търговска политика, а еврото ще се засилва спрямо американската валута, допълва Гълъбинов.
"Никъде на Земята не е безопасно" - пингвините също ще плащат
Група безплодни, необитаеми вулканични острови близо до Антарктика, покрити с ледници и дом на пингвини, бяха замесени в търговската война на Доналд Тръмп - президентът на САЩ удари дори тях с 10% мита върху стоките.
Остров Хърд и островите Макдоналд, които образуват външна територия на Австралия, са сред най-отдалечените места на Земята, достъпни само чрез двуседмично пътуване с лодка от западния бряг на Австралия. Те са напълно необитаеми, като последното посещение на хора се смята, че е било преди близо 10 години.
Независимо от това островите фигурират в списък, публикуван от Белия дом на "държави", на които ще бъдат наложени нови търговски мита. Австралийският премиер Антъни Албанезе коментира новината с думите: "Никъде на Земята не е безопасно".