Великденска добавка към пенсиите? Правителството търси пари и възможности
- По 100 лв. за най-бедните предлага опозицията преди второто четене на социалния бюджет
- Съуправляващите от ИТН пък разписват повече пари за безплатни туморни маркери
Пенсионерите да получат великденски добавки, ще настоява социалният министър Борислав Гуцанов. Правителството ще потърси варианти, по които да ги отпусне. Но това, както и размерът на сумите зависи от събираемостта в бюджета, уточни той.
Хората имат нужда от това нещо. Ще има диалог между политическите партии, аз ще го инициирам, обяви Гуцанов. Няма как обаче парите да бъдат осигурени с внасяне на промени между двете четения на държавния бюджет, обясни министърът.
Миналата година добавка от 100 лв. получиха пенсионерите под линията на бедност (тогава тя бе 526 лв.). По това време отново бюджетът се бавеше и бонусите бяха приети точно с промени между двете четения. Първоначално от ГЕРБ и ДПС предлагаха по 75 лв. за най-бедните пенсионери, от БСП поискаха по 100 лв. за тях и по 50 лв. за всички останали, а “Възраждане” - по 100 лева за всички възрастни хора.
С решение на МС пък през декември се отпусна
коледна добавка отново от 100 лева за най-бедните
пенсионери, или 330-340 хил. души, за което бяха осигурени 33 млн. лв.
И сега между двете четения на бюджета на Държавното обществено осигуряване от “Възраждане” са вкарали предложение за добавка - по 100 лв. за най-бедните възрастни с пенсии до 638 лв., колкото е линията на бедност сега. Според техните разчети ще са нужни 60 млн. лв. допълнително, а помощта ще е за 600 хил. души. Те предлагат и минималното обезщетение за безработица да се вдигне от 18 на 30 лв. А майчинството през втората година вместо 780 лв. да стане 1100 лв.
Хората на Доган пък традиционно предлагат
по-нисък минимален осигурителен доход
за тютюнопроизводителите и земеделските стопани. Внесли са той да остане 933 лв. при 1077 лв. минимална заплата. Друго тяхно предложение е хората, които събират диворастящи гъби и плодове, да не внасят осигуровки. Това засяга около 30 хил. души.
Предложени преди второто четене са постъпили и по бюджета на здравната каса.
Биомаркерните изследвания за онкологично болни, които според приетите на първо четене текстове за първи път ще се поемат от държавата, се оказаха най-актуалната тема. Депутатите от съуправляващата ИТН Емил Трифонов и Николета Кузманова настояват тестовете да не се водят медицинско изделие. Същото предлагат и от “Възраждане” и групата на Доган.
“Няма никаква причина да попадат в тази категория, защото става дума за заплащане на изследвания, а не за закупуване на изделие”, мотивират се от партията на Слави Трифонов. Разписват държавата да отделя за маркерите не 5 млн. лв., както бе заложено, а 20 млн. лева за година. Освен това настояват касата да заплаща на всички лаборатории, предлагащи изследванията, а не да провежда обществени поръчки за тестове. И вместо вписаните 5000 за едно изследване да покрива по 20 000 лв. за реактиви.
Сега заложеният подход НЗОК да провежда поръчки
ще забави с месеци изследванията на онкоболни и ще доведе до купуването на само един вид тестове -
по критерий най-ниска цена, обясняват от ИТН. Напомнят, че България е единствената в ЕС, в която биомаркерите не се заплащат с публични средства.