Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Глобалната компания Schwarz и Техническият университет – София ще развиват IT таланти

Главният изпълнителен директор на Schwarz за България Михаил Петров и ректорът на Техническия университет - София проф. Иван Кралов подписаха меморандум за сътрудничество. 
СНИМКА: ВАСИЛ ПЕТКОВ
Главният изпълнителен директор на Schwarz за България Михаил Петров и ректорът на Техническия университет - София проф. Иван Кралов подписаха меморандум за сътрудничество. СНИМКА: ВАСИЛ ПЕТКОВ

Вече работим по конкретни задачи, заяви ректорът проф. Иван Кралов пред препълнената от студенти и преподаватели зала

За първи път като част от престижния алианс Европейскитехнологичен университет (EUt+) Техническият университет - София подписа меморандум за сътрудничество с поделението у нас на глобалната IT компания Schwarz Ltd.

Групата отчете над 167 млрд. евро приходи за 2024 г., близо 7500-те й служители са фокусирани върху създаването на цифров суверенитет за клиентите им по цял свят – от суверенен облак, през суверенна киберсигурност, AI, сигурни и бързи комуникации, включително за класифицирана информация. В поделението на Schwarz у нас има над 400 служители и според меморандума е планирано част от тях да работят по общи задачи и проекти със студенти и изследователи от ТУ – София. 

Ректорът на Техническия университет - София проф. Иван Кралов (отляво надясно), проф. Георги Тодоров и главният изпълнителен директор на Schwarz за България Михаил Петров в една от лабораториите на Центъра по мехатроника и чисти технологии. 
СНИМКА: ВАСИЛ ПЕТКОВ
Ректорът на Техническия университет - София проф. Иван Кралов (отляво надясно), проф. Георги Тодоров и главният изпълнителен директор на Schwarz за България Михаил Петров в една от лабораториите на Центъра по мехатроника и чисти технологии. СНИМКА: ВАСИЛ ПЕТКОВ

Ректорът проф. Иван Кралов и проф. чл. кор. Георги Тодоров показаха на главния изпълнителен директор на фирмата за България Михаил Петров 16-те супермодерни лаборатории в Центъра по мехатроника и чисти технологии, където част от оборудването е създадено от изследователи, студенти и докторанти от университета. Някои машини и разработки не само че вече са стигнали до индустрията и бизнеса, а и се изнасят за чужбина. 

В Центъра по мехатроника и чисти технологии в Техническия университет - София част от оборудването е създадено от изследователи, студенти и докторанти.
СНИМКА: ВАСИЛ ПЕТКОВ
В Центъра по мехатроника и чисти технологии в Техническия университет - София част от оборудването е създадено от изследователи, студенти и докторанти. СНИМКА: ВАСИЛ ПЕТКОВ

Обединени от стремежа към иновации проф. Кралов и партньорите от Schwarz обявиха, че ще се ориентират към проектно-ориентирано обучение, като целта е завършващите студенти да са максимално подготвени за изискванията на бизнеса и индустрията. С уточнението, че и бизнесът трябва да се запознае с бързо развиващите се технологии и потенциала на ТУ – София.

На събитието стана ясно, че това е единственият наш университет, който от 35 г. участва в Българо-германската търговска камара, подготвяйки инженерни кадри на немски език. 

Ректорът проф. Иван Кралов показва на гостите от Schwarz и представители на Посолството на Германия и Българо-германската търговска камара една от 16-те модерни лаборатории в Центъра по мехатроника и чисти технологии. 
СНИМКА: ВАСИЛ ПЕТКОВ
Ректорът проф. Иван Кралов показва на гостите от Schwarz и представители на Посолството на Германия и Българо-германската търговска камара една от 16-те модерни лаборатории в Центъра по мехатроника и чисти технологии. СНИМКА: ВАСИЛ ПЕТКОВ

„Искам да благодаря на партньорите от Schwarz, вече планираме конкретни задачи", допълни проф. Кралов. След което той се обърна пред препълнената със студенти зала никога да не забравят, че технологиите са тези, които движат света. „Инженерите творят блага, използвани от всички, във всички области има инженерни решения и технологии, пожелавам ви все така да се обучавате и да учите тези след вас винаги да работят с нови технологии за благоденствието на обществото и добруването на народите."

Главният изпълнителен директор на фирмата Михаил Петров представи възможностите и проектите, по които работи компанията на перфектен немски, като често бе аплодиран от студентите заради активния контакт с младежите по време на лекцията си. На нея стана ясно, че целта им е да обединят талантливи IT специалисти с глобален успех. Както и че визията им за бъдещето е да правят отговорен бизнес чрез разработване и внедряване на интелигентни технологии. 

Ректорът на Техническия университет - София проф. Иван Кралов показва на главния изпълнителен директор на Schwarz за България Михаил Петров (вляво) машина, на която се тестват акумулатори за електроавтомобили при удар.  
СНИМКА: ВАСИЛ ПЕТКОВ
Ректорът на Техническия университет - София проф. Иван Кралов показва на главния изпълнителен директор на Schwarz за България Михаил Петров (вляво) машина, на която се тестват акумулатори за електроавтомобили при удар. СНИМКА: ВАСИЛ ПЕТКОВ

Мотивите за меморандума, подписан от проф. Иван Кралов и главният изпълнителен директор на компанията за България Михаил Петров, са няколко. Най-важният е, че отговорите на глобалните предизвикателства на човечеството – от климата, през свръхексплоатацията на ресурси до неравенствата се крият в технологиите. В името на тази цел и изграждането на приобщаващо бъдеще 9-те университета, членове на EUt+ се обединяват, за да станат водещ партньор за ключови играчи в образованието, научните изследвания и трансфера, икономиката, управлението и обществото за насърчаване на нов европейски модел на образование. Нещо повече, мисията им е да постигнат достатъчно разнообразен модел, осигуряващ научно образование и изследвания на високо ниво, позволяващо на всеки да постигне резултати чрез дългосрочно образование.

Видео

Коментари