Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Почти изцяло пенсиите на "тавана" са лични пенсии
Снимка: Pixabay
Почти изцяло пенсиите на "тавана" са лични пенсии Снимка: Pixabay
  • Повечето са мъже, работили в в сектор "Сигурност"

В новия си информационен бюлетин НОИ описа какви са отличителните характеристики на пенсионерите, които получават пенсия, ограничена на 3400 лв. заради тавана на пенсиите.

От 1 октомври 2022 г. таванът на пенсиите е 3400 лв., въпреки че междувременно максималният осигурителен доход расте. Общо 4616 пенсионери към ноември 2024 г.  получават пенсия, ограничена на 3400 лв. Повечето от тях са мъже, с някакъв вид превърнат стаж - работещи в сектор "Сигурност", първа и втора категория труд, като преобладават хората на възраст 70-79 г.

48 са пенсионерите, които получават наследствена пенсия на максимален размер. Наследствената пенсия е най-много 50% от получаваната приживе за един наследник. За да получава максимална пенсия наследникът, би следвало действителният й размер за получателя приживе да е бил над 7200 лв.

Разпределението на пенсионерите по възраст показва, че в групата на получателите на пенсия на „тавана" преобладават хората между 70 и 79 г. От 70 до 74 г. са 1146 пенсионери (24,8% от общия брой), а между 75 и 79 г. са 966 души (20,9%).

Над 98,5% от пенсионерите, получаващи пенсия на „тавана", са пенсионери за осигурителен стаж и възраст. Около 26,7% от тях са работили в сектора на вътрешната сигурност. Останалите 71,8% от получателите са пенсионери с пенсия, изплащана от Фонд „Пенсии" и само 23 са пенсионери с пенсия за инвалидност от Фонд „Трудова злополука и професионална болест".

С какъв стаж се получава максимална пенсия

Пенсионерите с максимална пенсия са предимно хора, които имат т.нар. "превърнат" стаж. Превръща се стажът не само на миньори, летци, водолази и др. от първа и втора категория труд, но и този на полицаи, военни и други служители на сектор "Сигурност". Експертите на НОИ обръщат внимание, че средният зачетен осигурителен стаж на пенсионерите с пенсия на „тавана" е средно 59 г. и 6 м., от който само около 1/3 е осигурителен стаж от трета категория труд.

Макар и голяма част от зачетения стаж да е „превърнат", получателите на пенсии на „тавана" са хора с доста продължителна осигурителна кариера, отбелязват авторите на профила. Пенсионерите с пенсия за осигурителен стаж и възраст на „тавана", изплащана от Фонд „Пенсии", са работили средно над 43 календарни години, а тези с пенсия от Фонд „Пенсии за лицата по чл. 69" – средно над 41 г.

Какви са жените с таван на пенсията

Получателите на пенсии на „тавана" са преди всичко мъже. Жените, които получават пенсия с максимален размер, са само 762 (16,5% от общия брой). За сметка на това мъжете са 3854 (83,5%). Отличителна характеристика на жените с пенсия на „тавана" е, че те имат значителен период на отложено пенсиониране. Според Кодекса за социално осигуряване, лицата, които са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст при стандартните условия и продължават да работят, без да упражнят правото си, получават бонус за всяка година отложено пенсиониране.

Бонусът се състои в това, че т.нар. „тежест" на година стаж при изчисляване размера на пенсията е 4% (до 2012 г. – 3%). И в този смисъл трябва да се посочи, че жените с пенсия на „тавана" имат средно 4 г. и 2 м. отложено пенсиониране, а при мъжете този период е малко над 6 м., което се дължи на по-високата пенсионна възраст за мъжете в сравнение с тази на жените. За сметка на това при мъжете с пенсия на „тавана" има много по-голяма продължителност на превърнатия стаж. Без превръщане общият осигурителен стаж на мъжете е близо 41 г. и 6 м., а с превръщане – над 62 г.

Какъв е действителният размер на пенсията

Средният действителен размер на пенсията на пенсионерите с пенсия на „тавана" е малко под 4048 лв., в т.ч. 4003 лв. за жените и 4057 лв. за мъжете. Същевременно около 35,5% от всички получатели на пенсия на „тавана" са с действителен размер на пенсията до 3600 лв., а около 20% - с действителен размер между над 3600 до 3800 лв.

Пенсионерите с действителен размер на пенсията над 5000 лв. са под 8,5% от общия брой. За тях прави впечатление, че те имат много висок среден индивидуален коефициент – 6,87, и също така много голяма продължителност на стажа, който се превръща в съотношения 1 към 3 г. – средно над 12 г. и 9 м. С такова съотношение се превръща стажът на:

♦ работниците, инженерно-техническите специалисти и ръководните служители до ръководител на участък включително, заети на работа под земята в подземните рудници, в подземните геологопроучвателни и хидротехнически обекти, в тунелното и подземното минно строителство;
♦ лицата от летателния състав на реактивната авиация, екипажите на подводните съдове и от водолазния
състав;
♦ военнослужещи при участие в операции и мисии извън територията на страната с висока степен на риск, както и при участие в бойни действия или във военно време.

Как се променя пенсионерът с максимална пенсия

♦ Общата продължителност на зачетения им стаж намалява с всяка следваща кохорта пенсионери. Това се дължи на все по-малкия принос на т.нар. „превърнат" стаж със съотношение 1 към 3 г. Значението на превърнатия стаж въобще обаче се запазва;

♦ Значително се увеличава приносът на стажа от трета категория труд, т.е. всяка следваща кохорта пенсионери прекарва повече време реално в осигуряване;

♦ Нараства приносът на стажа при т.нар. „отложено пенсиониране";

♦ Все повече намалява средният индивидуален коефициент. Причината за това е въвеждането на т.нар. „максимален осигурителен доход", чийто темп на изменение не следва динамиката на средния осигурителен доход за страната. Наред с това има продължителни периоди, в които равнището на максималния осигурителен доход не се актуализира – между 2008 г. и 2012 г. той се запазва на 2000 лв., между 2015 г. и 2018 г. се запазва на 2600 лв., между 2019 г. и 2021 г. – на 3000 лв. Поради това, както много пъти са изтъквали експерти, се наблюдава трайно потискане на стойността а стойността на индивидуалния коефициент на хората, осигуряващи се на максимален осигурителен доход. С други думи - за тях не е изгодно той да не расте.