Ще върне ли Европа сирийските бежанци?
След падането на режима на Асад редица европейски държави спряха да предоставят убежище на сирийски граждани. Ще загубят ли сирийските бежанци своя статут в Европа?
От началото на гражданската война в Сирия през 2011 година милиони избягаха от домовете си. По-голямата част от тях останаха в Сирия като вътрешни мигранти или пък отидоха в съседните държави - Турция, Ливан, Йордания, Ирак и Египет. Европа обаче също прие много сирийци, а най-много избраха Германия, пише "Дойче веле".
По данни на Федералната статистическа служба към края на 2023 г. в Германия е имало 973 000 сирийци, от които 712 000 са търсели временно или постоянно убежище. От началото на 2024 година до края на ноември почти 75 000 сирийски граждани са подали молби за убежище - най-големият брой от всички групи мигранти. За близо две трети - 47 270 - все още няма решение.
Ситуацията за сирийците в Германия вече е различна
Повечето сирийци в Германия са мъже, като жените са едва 41% от тях. Средната им възраст е значително по-ниска от тази на родените в Германия - 25 години, като 37% са непълнолетни. Над 56 хиляди са децата на сирийските бежанци, които са родени в Германия в периода 2019-2024 година.
Само ден след падането на режима на Асад в Сирия обаче Федералната служба за миграция и бежанци спря процедурите за предоставяне на убежище на сирийски граждани. Това засяга пряко над 47 хиляди души, които чакат такова. Вече издадените решения надали ще бъдат засегнати.
Австрия иска да депортира сирийските бежанци
Не само Германия, но и други европейски държави затегнаха своите политики. Австрия даже обяви план за депортиране на сирийски бежанци. "След падането на режима на Асад вече няма действителна причина за бягство. Налице е основание за завръщането на тези хора обратно в Сирия", заяви федералният канцлер Карл Нехамер в интервю за АРД.
Засегнати от тази мярка са 7 300 сирийци в Австрия, които в момента са в процедура за предоставяне на убежище. Виена обаче иска да направи проверка и на хората, които са с временен статут - дали има основание за продължаването му. Освен това е спряно и събирането на разделени семейства, а вътрешното министерство е натоварено да изготви план за "организирано връщане и депортиране в Сирия".
Понастоящем в Австрия живеят около 100 000 сирийци - една от най-големите бежански общности в алпийската държава, добавя АРД.
Швеция не бърза
Ръководителят на правния отдел на Шведската агенция по миграция Карл Бекселиус обясни, че ситуацията в Сирия е "нестабилна и последните събития повдигат няколко правни въпроса, които трябва да бъдат подробно анализирани". Поради това шведските власти ще преустановят депортациите до изясняване на политическата ситуация в Сирия.
Лидерът на крайнодясната партия "Шведски демократи" Джими Акесон вече призова бежанците да се върнат в Сирия. През 2015 и 2016 г. Швеция прие втората най-голяма група сирийски бежанци в ЕС след Германия.
Промени в Дания, Норвегия, Великобритания и Италия
Властите в Дания също заявиха, че "преустановява обработката на документи на лица от Сирия заради несигурната ситуация в страната след падането на режима на Асад". Засега това засяга 69 случая.
Дания е известна със строгата си политика за предоставяне на убежище. В средата на 2020 г. тя стана първата страна от ЕС, която започна да преразглежда статутите на стотици сирийски бежанци. Причината, посочена от властите тогава, беше, че ситуацията в Дамаск вече не оправдава издаването на разрешение за пребиваване. Въпреки това до депортации тогава не се стигна.
Норвегия обяви решението си да "отмени подаването на кандидатури за убежище от сирийски граждани до второ нареждане". От началото на годината в Норвегия са подадени 1 933 такива.
Великобритания и Италия също временно прекратяват процедурите за предоставяне на убежище на сирийци. В Рим кабинетът на Джорджия Мелони се събра, за да обсъди новата обстановка в Сирия, а в Лондон говорител на британското вътрешно министерство обяви, че решенията за убежище на сирийци са спрени, "докато прегледаме настоящата ситуация".
Франция "работи по въпроса"
Френското министерство на вътрешните работи обяви, че "работи по преустановяване на текущите процедури за предоставяне на убежище от Сирия". По данни на Френската служба за бежанците OFPRA тази година в страната са подадени над 4 000 кандидатури за убежище от сирийски граждани. Страната е и важна транзитна дестинация за бежанците, прекосяващи Ламанша на път към Обединеното кралство.
Гърция: край на бежанския поток
Гърция, през която много хора от Сирия пътуват към Централна Европа, изрази надежда, че те вече могат да се върнат у дома, където да се чувстват "в безопасност". Правителственият говорител Павлос Маринакис заяви, че падането на Асад трябва да доведе до "мир в страната и хармонично предаване на властта на легитимно демократично правителство". С това са свързани и надеждите на Атина за "прекратяване на бежанския поток от Сирия".
Най-четени
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия BG снаха, изтезавана от Палача на нацистите
Заради атентат срещу сина на Бенито Мусолини, организиран от първата ѝ любов, тя е хвърлена в щабквартирата на Гестапо Вторият ѝ мъж Илия Пейков рисува Космоса, а виждайки картината му
-
Най-известната руска шпионка - тънка талия, плътни гърди и водопад от червена коса
Анна Чапман разкрива в книга как е вербувана, докато живее в Лондон Докато в Лондон продължава процесът срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Москва