Инфлацията се понижава, но хората усещат по-високите цени
Световната икономика ще нараства с по 3,2 процента през тази и през идната година, прогнозира Международният валутен фонд (МВФ). Това обяви управляващият директор на международната организация Кристалина Георгиева в реч, която произнесе на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество, съобщи пресцентърът на МВФ.
Икономическият растеж идва на фона на забавяне на инфлацията в САЩ, Европа и в Азия, отбелязва Кристалина Георгиева. Тя отбелязва, че забавянето на инфлацията е постигнато, без да се стигне до икономическа рецесия, до която се е стигало при предишни инфлационни пикове.
"Комбинацията от решителна монетарна политика, намаляването на пречките по веригите за доставки и успокояването на цените на храните и енергията ни води в посока на ценова стабилност", посочва управляващият директор на МВФ, цитирана от БТА.
Кристалина Георгиева отбелязва, че "това е забележително постижение", което обаче не се отразява в обществените настроения в много държави.
"Инфлацията може да пада, но по-високите цени, които хората усещат с портфейлите си, ще останат", подчертава управляващият директор на международната организация. Тя отбелязва, че високите лихвени проценти, определени от водещи централни банки, оскъпяват кредитирането и обслужването на държавните дългове, а ниският икономически растеж намалява приходите. Това се отразява негативно на националните бюджети на редица страни в условията на повишени разходи за образование, инфраструктурни проекти и социални услуги.
Управляващият директор на Фонда отбелязва, че ситуацията се усложнява заради проблемите, пред които е изправена търговията в световен мащаб.
"Търговията вече не е някогашният могъщ двигател за растеж. Само тази година можем да очакваме в света над 3 000 нови мерки за ограничаване на търговията", посочва Кристалина Георгиева .
Тя подчертава, че на този фон политиците трябва да преследват едновременно две цели. Едната от тях е прилагането на политики на "фискална консолидация за възстановяване на (финансовите - бел. ред.) буфери", за да може да бъдат посрещнати бъдещи кризи.
Втората цел, към която политическите лидери трябва да се стремят, е провеждането на реформи за "повишаване на потенциала за икономически растеж и за по-активно създаване на работни места", подчертава управляващият директор на МВФ.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса