Ще успее ли Рая Назарян да спре “търкалянето на властта” по улицата
- И ГЕРБ с условие срещу ултиматума на ПП-ДБ - отстъпват за шеф на НС само ако подпишат коалиционен договор и Борисов е премиер
- 8 дни е рекордът за избор на председател - толкова отне да приемат Росен Желязков
Две жени и един мъж със сигурност влизат в битката за един от явно най-важните постове в държавата - този за председател на Народното събрание. Всички те са юристи - Рая Назарян от ГЕРБ, Наталия Киселова от БСП и Петър Петров от “Възраждане”. “Продължаваме промяната - Демократична България” пък решиха да тупат топката до последно, но елиминираха най-спрягания за поста Атанас Атанасов, оставяйки го само като кандидат за зам.-шеф.
Кой ще надделее, зависи от компромисите, на които партиите са готови, защото дори най-голямата - ГЕРБ, разполага само с 69 депутати и няма да е лесно да си и подсигури позицията. Нищо че ѝ се полага според парламентарната етика, както напомни лидерът Бойко Борисов. А всички пазарлъци ще стават “под окупация” - тази на камерите на медиите и преди всичко на фона на седем протеста на метри от сградата на парламента, заради които центърът на столицата ще е блокиран от полицията.
Единственият вариант ГЕРБ да отстъпи от кандидата си Рая Назарян е на масата да се сложи коалиционно споразумение за правителство, в което първият пост в НС да е за партньора, но премиерът е ясен - Бойко Борисов. Това обяви парламентарният председател при “сглобката” Росен Желязков, чието име и сега бе спрягано за ръководител на депутатите. Борисов избърза с това да декларира пред Националното съвещание на ГЕРБ, че е готов да отстъпи за премиер, убеден е той.
А залагаме на Назарян, защото се справи като спикер и наложи култура на диалог, обясни той пред bTV.
От ПП-ДБ обаче се държат като в картината на Дьолакроа
“Свободата води народа”, описа Желязков. И остава усещането, че властта се търкаля по улицата и може несистемни партии да посегнат към нея, предупреди опитният политик от ГЕРБ, визирайки и ексцесиите около Народния театър преди дни, и очакваните протести пред парламента за първия му звънец. Защото няма ясна политическа отговроност и лидерство, а в такава ситуация експертите - дори професионалистите от МВР, се въздържат да действат, вметна той.
Условието на ПП-ДБ остава непоколебимо -подписване на декларацията за санитарен кордон около“Ново начало”. Това е сегрегация, потвърди Желязков отказа на ГЕРБ.
Което засега означава блокаж Народното събрание изобщо да стартира. И първа крачка към осмите избори, както предупреди Борисов вече няколко пъти.
“Ще чакам избора на председател на парламент. От него ще се реши дали ще предложа да има консултации за кабинет. На този избор ще видя дали колегите от “Възраждане”, ИТН, ПП-ДБ, БСП зачитат вота на народа, ако не го зачитат, нямаме тема за разговор”, каза той миналата седмица.
Много вероятно е и в понеделник да се повтори драмата от последните няколко парламента, в които мнозинство за избор на председател се намираше след
драматични часове в залата и допълнителни разговори извън нея.
Изборът на Назарян начело на 50-ото НС отне два дни, но не това бе най-проточилото се решение. Най-трудно бе избран шеф на 49-ото НС - за 8 дни от 12 до 18 април 2023 г., когато Желязков застана начело на парламента.
Така бе поставен рекорд на продължителност на първо пленарно заседание (защото часовникът се спира), макар от тези 8 дни депутатите да бяха в залата само три. Тогава дебатите и гласуванията по избор на председател продължиха 228 минути.
Няколко месеца по-рано, през октомври 2022 г., на избраниците отне 3 дни, докато решат да направят почетния председател на НС Вежди Рашидов от ГЕРБ постоянен шеф. Първото октомврийско заседание на 40-ото НС продължи общо 17 часа, или цели 1118 минути.
Очаква се и първият звънец на 51-ото НС да държи новите депутати дълго време в залата.
А освен че няма ли избран председател, парламентът не може да започне с бюджета, с други спешни решения, не може и да свали по искане на прокуратурата имунитета на определени депутати и пр., постът вече има добавена стойност. Измененията в конституцията превърнаха шефа на НС в едно от малкото имена в списъка за служебни премиери.
Със сигурност всеки ще иска от най-големия - ГЕРБ, нещо в замяна на подкрепата за председател. Засега най-силно отеква ултиматумът на ПП-ДБ. Не стана ясно какъв точно знак дават бившите партньори със снишаването за Атанас Атанасов. След като месеци се говореше, че лидерът на ДСБ се е прицелил в поста, неделният съвет на коалицията отреди само заместническото място. Минути преди първия звънец щели да кажат кого излъчват, а слухове завъртяха името на адаша му Атанас Славов като номинация на “Да, България”. От “Промяната” повтарят, че ще подкрепят само човек “в общността от партии, които подкрепят санитарния кордон срещу Делян Пеевски”.
Новото име в групата на БСП Наталия Киселова стартира в политиката директно с номинация за шеф на НС. Преподавателката по конституционно право спечели подкрепата на Националния съвет на социалистите, без да е партиен член, при това бе издигната от пленума - Изпълнителното бюро се бе спряло на Петър Кънев, който пък е един от най-опитните парламентаристи. Логиката и за двамата е, че са експерти, не партийци, които могат да мобилизират широка подкрепа.
БСП има скромните 20 депутати, а временният председател Атанас Зафиров не казва готови ли са да гласуват за друг.
По традиция “Възраждане” залага на Петър Петров, зам.-шеф на НС обаче ще е Цончо Ганев.
“Има такъв народ” не излъчва кандидат от името на 18-те си депутати, но и още не дават знак, че ще подкрепят ГЕРБ, ядосани, че с вкарването на шефа на НС в домовата книга са го превърнали в политическа длъжност. Но в миналия парламент Назарян бе избрана именно с помощта на ИТН - както обясниха, в името на това НС да заработи.
Някога единното ДПС винаги е зачитало правото на първата парламентарна сила да излъчи шеф. От “Новото начало” се очаква със сигурност да излъчи Йордан Цонев отново за зам.-председател.
Новите от МЕЧ пазят пълно мълчание.
Най-четени
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия Защо Сталин отрови Георги Димитров, а не го остави да умре от цироза
Всички около червения вожд страдали от тежък алкохолизъм “168 часа” откри нови документи на ЦРУ, според които героят от Лайпциг не е починал от естествена смърт Каква е причината Сталин да не
-
Галерия Хлапе прави първия атентат срещу Живков, лелята на Луканов спасява „атентатора"
4 знакови случки на репресирано семейство, описващи целия абсурд на социализма Въпреки че 10 ноември отмина, тази дата си остава своеобразен рубикон – тогава България обърна гръб на социализма и
-
Галерия Заплахата "Боянски разлом" - безопасни са сградите до 3 етажа и над 16
Най-застрашени са живеещите в стари кооперации в центъра на София, където са избивани колони, за да се разшири площта на магазините Зачестилите земетресения в София, в цяла България