Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Станислав Балабанов Кадър: БНТ
Станислав Балабанов Кадър: БНТ

В българската политика в последните години не избираш между добро и зло, а между лошо и по-малко лошо в крайна сметка. Това коментира в "Денят започва" Станислав Балабанов - зам. председател на парламентарната група на "Има такъв народ".

Ние направихме всичко възможно, за да отстояваме пътя на истината. Въпреки трудностите, вървяхме по последователен път и каквото казвахме по време на кампания, удържахме на думата си. Надявам се на изборите през октомври хората да имат възможността да избират между разпада и разума. ИТН е изключително здрава и хомогенна."

Балабанов обясни, че при третия мандат, връчен на ИТН за съставяне на правителство "Демократична България" са били готови да направят коалиция с ИТН.

"Сега вече щеше да има редовно правителство без Борисов и Пеевски. Имаше различни партии, които решиха да се обединят, само и само да бъдат изолирани тези, срещу които постоянно обществото е недоволно. Залог бяха антикорупционна реформа, съдебна реформа, познайте кой каза, че му се ходи на избори - Кирил Петков.

Според него отговорност за кризата носят тези, които "1 година управляваха с моделът, срещу когото обществото се надигна, затова сме изпаднали в тази институционална и законодателна криза".

Зам.-председателят на ПГ на ИТН коментира, че разцеплението в ДПС не е проблем на обществото, а е вътрешно-партиен проблем.

"Писна ми да слушам в студията какво става в ДПС. Това е вътрешно-партиен проблем на лидери, които в годините, ако трябва да гледаш между единия и другия - няма по-добър от двамата. В крайна сметка обществото чака решение. И ИТН показа на всички как могат да се водят разговори с експертиза и приоритети и ви давам прост факт. Всички политически формации дойдоха на тези разговори в 50-ия парламент и казаха - вашите законопроекти са страхотни. Ама те бяха на масата да се случат още сега."

Балабанов подчерта, че "Има такъв народ" са готови да управляват.

В крайна сметка вече имаме достатъчно опит и достатъчно експертиза. Ниската избирателна активност малко е в кавички, ако се изчистят всички тези казуси в един редовен парламент с редовно правителство и се пипне Изборния кодекс, ще видите, че избирателната активност не е толкова ниска."

"Държавата тотално отсъства към днешна дата, но това е комбинация от неразбраната от останалите политици емоция на българските граждани, от политическата некомпетентност на лидерите на останалите партии, его, задкулисни договорки, партийни интереси, икономически интереси. Всичко това в съвкупност, хвърляйки държавата на избори, по-скоро задоволяваше личните облаги в целия този период от време. В крайна сметка - нещата са такива, каквито са, не трябва да съжаляваме или да се оплакваме за нещо, а да търсим решенията", смята депутатът.

Относно позицията на ИТН към влизането на България в еврозоната, депутатът обясни:

"Резерви към еврото нямаме, България е хубаво да влезе в еврозоната, но когато е готова финансово и икономически. България обаче все още не е готова за еврозоната."